Muhabbit

Starbucks, İlk NFT Koleksiyonunu Tanıttı!

Starbucks’ın yeni NFT koleksiyon aşırı ilgi gördü

Kahve devi Starbucks, uzun süre önce Web3’e girmesinin ardından sessiz kalmıştı ancak bu sessizliği yeni NFT koleksiyonu ile bozdu.

Uluslararası kahve şirketi sınırlı sayıda üretilen NFT koleksiyonun ilk serisinin 9 Mart 2023 tarihinde çıktığını duyurdu. Starbucks’ı yakından takip eden kullanıcılar ise çıkan NFT’leri kısa sürede satın aldı.

Starbucks daha önce de sadakat programı Odyssey davetlilerine Pul adı verilen ücretsiz NFT’ler dağıttı. Bu NFT’leri alabilmek için seçili üyelere çeşitli görevler verildi. Kısa quizler ve mağaza içi satın alımlar gibi etkinlikleri tamamlamak zorunda kalan kullanıcılar NFT’lerini Nifty Gateway’den mint edip satabildiler. Bu koleksiyon büyük ilgi gördü ve ikincil satışlarda 170.000 doların üstünde işlem hacmine ulaştı.

Yeni çıkan ücretli NFT koleksiyonun ismi ise Siren Koleksiyonu oldu. 2.000 adet NFT’den oluşan bu koleksiyonun tanesi 100 dolardan satışa koyuldu. Şirketin ikonik resminden ilham alınarak yapılan bu koleksiyon sadece sadakat programı üyelerine satıldı. Bu üyeler, kredi kartı veya MetaMask cüzdanlarıyla en fazla 2 adet NFT satın alabildiler.

Nifty Gateway’den alınan verilere göre, ilk NFT satışı aşırı ilgi gördü ve mint edilecek internet sitesinin yavaşlamasına sebep oldu. Tüm teknik aksaklıklara rağmen koleksiyonun tamamı 18 dakika gibi kısa bir sürede satıldı. Siren NFT’lerin en düşük fiyatı ise ikincil pazarlarda haberin yazıldığı saat itibarıyla 535 dolar oldu.

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

Starbucks, Web3 deneyimi 2022 yılında başladı!

2022 Nisan ayında NFT ekosistemine giriş yapacağını açıklayan Starbucks CEO’su Howard Schultz, 2022 bitmeden NFT çıkarmak istediğini açıklamıştı. Schultz, o tarihte NFT’ler hakkında şunları söylemişti:

“Dijital bir NFT platformu kurmaya çalışan şirketlere, markalara ve ünlülere bakarsanız, Starbucks’ın bir koleksiyondan daha fazlasına sahip olduğunu fark edersiniz.”

Şirketten bir sonraki NFT açıklaması 2022 Eylül ayında geldi. Yapılan açıklamada şirket, ABD’deki üyelerine, NFT’ler şeklinde dijital tahsil edilebilir pullar kazanma ve satın alma olanağı sunacağını söyledi. “Starbucks Odyssey” olarak adlandırılan, her dijital pulun mülkiyeti blok zincirinde doğrulanmış şekilde olacağı ve nadirliğine göre bir puan değeri içereceği belirtildi. Şirket daha fazla pul toplayanların daha fazla puana sahip olacağını ve sonrasında bu puanlar ile çeşitli ödüller alabileceğini açıkladı.

Ödüller arasında ise  sanal bir espresso martini yapımı dersi almaktan benzersiz ürünlere erişmeye, Starbucks Reserve Roastery’deki özel etkinlik davetlerine ve muhtemelen Kosta Rika’daki Starbucks Hacienda Alsacia kahve çiftliğine gezilere kadar uzandığı açıklandı.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version