BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Sushi Token Nedir? Sushi’de Neler Oluyor?

Yayın:

-

Sushi Muhabbit

Sushi token, yaklaşık 1.5 hafta önce çıkan bir uniswap klonu denemesi. Tabii böyle yazınca bilinmeyenler denklemine bir kelime “uniswap” daha eklemiş oluyoruz. Uniswapten başlayalım.

Uniswap ve Sushiswap nedir?

Uniswap 11 milyon dolar yatırım almış ethereum üzerinde olan bir merkeziyetsiz borsa. Henüz 2. versiyonu piyasada olan 3. versiyonunda ise kendi tokenini çıkarması beklenen bir borsa. Şu anda “0” fee politikasıyla çalışıyor. Ethereum üzerinde olmasından ötürü ağın yoğunluğundan ötürü işlem yapmak oldukça pahalı durumda. Hala daha geliştirilmesi devam etmekle beraber henüz limit emirler bile yok. Şu anda sadece uniswapten market emirleriyle işlem yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra havuzlarına likidasyon sağlayabilirsiniz.

Sushiswap ise 1.5 hafta önce uniswapi geliştirme vizyonuyla ortaya konmuş bir iş, kurucusu ise Şef Nomi adında anonim bir Twitter hesabı. Profil resminde panda olduğu için genelde “Panda” olarak anılıyor.

Hikayenin Zaman Örgüsü

Yield farm nedir?

1.5 hafta önce açıldığında açılan Sushi token “yield farm” edilirken edilen farmların bir kısmı “geliştirme fonu” olarak kenara ayrılmaya başladı. Bu bilgi önemli çünkü ilerde karşımıza tekrar çıkacak. Yield farm ise çeşitli havuzlara elinizdeki coinleri kilitleyerek bir nevi market maker gibi insanların alım satım yaptığında fee lerden para kazanmanız olarak özetlenebilir. Yani Sushi farmlamak isteyen insanlar bunu bir nevi mininge benzetebilir ve ellerinde ETH- SUSHI, ETH- USDC, ETH- USDT, ETH- USDC, ETH- SUSD, ETH- YFI, ETH- LINK, ETH- UMA gibi ikilileri tutması gerekir. Uniswap’te al sat yapmak isteyen insanlar sizin elinizdeki likidasyonu kullanabilir. Bunun karşılığında siz de Sushi token kazanabilirsiniz.

Sushi’de ne oldu?

 • Sushi ortaya konulur konulmaz FTX ve Alameda araştırma kurucusu Sam, Sushi havuzlarına en yüksek likidasyonu sağlayarak en çok Sushi farmı yapan kişilerden birisi oldu.
 • Sushi kurucusu Panda uniswap kurucusuna devamlı Twitter üzerinden sataştı.
 • FTX Sam, Sushi topluluğuna “Sushi tokeni gelin Serum üzerine taşıyın” önerisinde bulundu ki bu reddedildi.
 • Panda en başta bahsettiğim geliştirme fonu olarak ayrılan 5 Milyon adet Sushi’yi markete sattı. Anlık değeri 15 milyon dolar.
 • Panda, topluluk tarafından linç edildi ve bu geliştirme fonu cüzdanının neden sadece kendisinin kontrolünde olduğu sorgulandı.
 • Sam; “Ben onun sattığı 5M Sushi’yi topluluğa dağıtacağım ama tek şart o kontratın kontrolünü bana verecek” dedi.
 • Panda, Sam’in teklifini kabul etti ve kontratı FTX Sam’e verdi ve Sushi projesinden ayrıldı.
 • Sam, Twitter üzerinden bu kontratın kontrolünü 20 kişiyle paylaşacağını (Multi Signature) açıkladı.

Sushi token kurucusu Panda kim ?

Bu sırada eş zamanlı Sushi’nin kurucusunun kimliğiyle ilgili de epey spekülasyon yapıldı.

İddialara göre SUSHI tokenin kurucusu Panda aslında Band protokol CTO’su Sorawit Suriyakarn

Bununla ilgili de kanıtlar şunlar:

 • Band protokol bir Binance IEO’su ve Panda, Binance ile iyi ilişkiler içinde bu yüzden Sushi alel acele Binance’te listelendi.
 • Band protokolün de Sushi’nin de domain servisi aynı şirketten alınmış. Hatta IP’ler bile aynı.
 • Sushi kontratının önerdiği token listesi içerisinde Band üst sıralarda.
 • Band takımı çok ciddi bir şekilde Sushi’yi destekledi.

Siz Sushi token aldınız/ farmladınız mı ? Ne düşünüyorsunuz ?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Son IEO Injective Protocol Chainlink Hizmetlerinden Yararlanacak!

Yayınlanan blog yazısında türev işlem platformundaki fiyat verilerinin Chainlink üzerinden alınacağı belirtilmiş durumda.

Yayın:

-

injective pool

Kripto para borsası Binance üzerinde gerçekleştirilen Son IEO olan Injective Protocol, Chainlink “oracle”ı kullacağını açıkladı.

Yayınlanan blog yazısında türev işlem platformundaki fiyat verilerinin Chainlink üzerinden alınacağı belirtilmiş durumda.

İlginizi Çekebilir: İlk 100 Kripto Para Birimi

İşbirliği kapsamında toplamda altı farklı parite için veriler bahsi geçen oracle yoluyla elde edilecek. Verilerin alınacağı pariteler ise şu şekilde:

ETH/USD, BTC/USD, DAI/USD, LINK/USD, USDT/ETH ve YFI/ETH.

Devam eden süreçte farklı pariteleri de türev işlem platformuna ekleyeceğini belirten Injective Pool ekibi, yeni eklenen pariteler için de verilerin Chainlink üzerinden alınacağını açıklamış durumda.

Injective platformunu her tip trader için düzenlediklerini belirten ekip, platformları sayesinde Chainlink’in de yeni müşterilere ulaşacağını belirtti.

Cosmos (ATOM) İle Entegrasyon Gelecek

Blog yazısında halihazırda projenin Injective Chain üzerinde çalıştığı belirten ekip, kısa süre içerisinde ağın Cosmos ağının çözümü olan Cosmos Inter-Blockchain Communication (Blockchain Ağları Arası İletişim) ile entegrasyonunu tamamlayacağını açıkladı.

Bu sayede Injective Chain, birçok farklı blockchain ağı ile direkt iletişime geçebilecek. Cosmos ise bu çözümü sağlayan önde gelen projeler arasında bulunuyor. Bu noktada sağlanacak entegrasyon ile birlikte Injective, Band Protocol’ün (BAND) “oracle” çözümü ile direkt olan Band Chain ile iletişime geçerek ulaşabilir gibi görünüyor. Bildiğiniz üzere Band Chain de Cosmos IBC çözümünün bir parçası konumunda.

Bu noktada birden fazla “oracle”dan veri alacak olan Injective, daha stabil fiyat beslemelerine sahip olabilir.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin Tarihinin En Büyük Transferi Gerçekleşti! Xapo’dan Transfer!

Dolar bazında değerlendirildiğinde transfer, 1.1 Milyar $ değerinde.Toplamda 88,857 BTC’nin transfer edildiği işlemde transfer edilen meblağ dudak uçuklatıyor.

Yayın:

-

bitcoin

Bitcoin tarihinin en büyük transferi dün itibarıyla gerçekleştirildi.

Dolar bazında değerlendirildiğinde transfer, 1.1 Milyar $ değerinde.Toplamda 88,857 BTC’nin transfer edildiği işlemde transfer edilen meblağ dudak uçuklatıyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Haberleri

Bitcoin Transferi Detayları

Xapo Cüzdanı

Blockchain verilerine göre 88,857 adet Bitcoin iki farklı adrese bölünmüş durumda. Whale Alert verilerine göre transfer Xapo’dan gerçekleşmiş görünüyor. Xapo ise birçok para birimi için gönderme, alma ve saklama hizmeti sunuyor. Bitcoin saklamak için de en çok tercih edilen şirketlerden birisi olan Xapo, Gibraltar (Cebelitarık) meşeli bir şirket olarak öne çıkmakta.

Yine Whale Alert verilerine göre Xapo’dan gönderilen Bitcoin’lerin tanımlanamayan bir cüzdan gönderildiği belirtiliyor. Bu noktada kişinin ya da kurumun hangi amaçla bu işlemi gerçekleştirdiği belirsiz görünüyor. Cüzdan güvenliği açısında belirli sürelerde taşınan cüzdanlardan biri olma olasılığı bulunan cüzdan, aynı zamanda satış için de transfer ediliyor olabilir.

DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

İlk 100 Kripto Para Birimi

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.