BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Sushi Token Nedir? Sushi’de Neler Oluyor?

Yayın:

-

Sushi Muhabbit

Sushi token, yaklaşık 1.5 hafta önce çıkan bir uniswap klonu denemesi. Tabii böyle yazınca bilinmeyenler denklemine bir kelime “uniswap” daha eklemiş oluyoruz. Uniswapten başlayalım.

Uniswap ve Sushiswap nedir?

Uniswap 11 milyon dolar yatırım almış ethereum üzerinde olan bir merkeziyetsiz borsa. Henüz 2. versiyonu piyasada olan 3. versiyonunda ise kendi tokenini çıkarması beklenen bir borsa. Şu anda “0” fee politikasıyla çalışıyor. Ethereum üzerinde olmasından ötürü ağın yoğunluğundan ötürü işlem yapmak oldukça pahalı durumda. Hala daha geliştirilmesi devam etmekle beraber henüz limit emirler bile yok. Şu anda sadece uniswapten market emirleriyle işlem yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra havuzlarına likidasyon sağlayabilirsiniz.

Sushiswap ise 1.5 hafta önce uniswapi geliştirme vizyonuyla ortaya konmuş bir iş, kurucusu ise Şef Nomi adında anonim bir Twitter hesabı. Profil resminde panda olduğu için genelde “Panda” olarak anılıyor.

Hikayenin Zaman Örgüsü

Yield farm nedir?

1.5 hafta önce açıldığında açılan Sushi token “yield farm” edilirken edilen farmların bir kısmı “geliştirme fonu” olarak kenara ayrılmaya başladı. Bu bilgi önemli çünkü ilerde karşımıza tekrar çıkacak. Yield farm ise çeşitli havuzlara elinizdeki coinleri kilitleyerek bir nevi market maker gibi insanların alım satım yaptığında fee lerden para kazanmanız olarak özetlenebilir. Yani Sushi farmlamak isteyen insanlar bunu bir nevi mininge benzetebilir ve ellerinde ETH- SUSHI, ETH- USDC, ETH- USDT, ETH- USDC, ETH- SUSD, ETH- YFI, ETH- LINK, ETH- UMA gibi ikilileri tutması gerekir. Uniswap’te al sat yapmak isteyen insanlar sizin elinizdeki likidasyonu kullanabilir. Bunun karşılığında siz de Sushi token kazanabilirsiniz.

Sushi’de ne oldu?

 • Sushi ortaya konulur konulmaz FTX ve Alameda araştırma kurucusu Sam, Sushi havuzlarına en yüksek likidasyonu sağlayarak en çok Sushi farmı yapan kişilerden birisi oldu.
 • Sushi kurucusu Panda uniswap kurucusuna devamlı Twitter üzerinden sataştı.
 • FTX Sam, Sushi topluluğuna “Sushi tokeni gelin Serum üzerine taşıyın” önerisinde bulundu ki bu reddedildi.
 • Panda en başta bahsettiğim geliştirme fonu olarak ayrılan 5 Milyon adet Sushi’yi markete sattı. Anlık değeri 15 milyon dolar.
 • Panda, topluluk tarafından linç edildi ve bu geliştirme fonu cüzdanının neden sadece kendisinin kontrolünde olduğu sorgulandı.
 • Sam; “Ben onun sattığı 5M Sushi’yi topluluğa dağıtacağım ama tek şart o kontratın kontrolünü bana verecek” dedi.
 • Panda, Sam’in teklifini kabul etti ve kontratı FTX Sam’e verdi ve Sushi projesinden ayrıldı.
 • Sam, Twitter üzerinden bu kontratın kontrolünü 20 kişiyle paylaşacağını (Multi Signature) açıkladı.

Sushi token kurucusu Panda kim ?

Bu sırada eş zamanlı Sushi’nin kurucusunun kimliğiyle ilgili de epey spekülasyon yapıldı.

İddialara göre SUSHI tokenin kurucusu Panda aslında Band protokol CTO’su Sorawit Suriyakarn

Bununla ilgili de kanıtlar şunlar:

 • Band protokol bir Binance IEO’su ve Panda, Binance ile iyi ilişkiler içinde bu yüzden Sushi alel acele Binance’te listelendi.
 • Band protokolün de Sushi’nin de domain servisi aynı şirketten alınmış. Hatta IP’ler bile aynı.
 • Sushi kontratının önerdiği token listesi içerisinde Band üst sıralarda.
 • Band takımı çok ciddi bir şekilde Sushi’yi destekledi.

Siz Sushi token aldınız/ farmladınız mı ? Ne düşünüyorsunuz ?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Tether Dominansı İlk Defa Yüzde 80’in Altına Düştü! Alternatifler Güçleniyor!

Son gelen veriler Tether’ın piyasa payını ciddi oranda kaybetmeye başladığını gösteriyor.

Yayın:

-

tether stablecoin

Stablecoin piyasasının açık ara lideri Tether piyasadaki payını kaybetmeye başladı.

Son gelen veriler Tether’ın piyasa payını ciddi oranda kaybetmeye başladığını gösteriyor.

Coinmetrics verilerine göre Tether’ın stablecoin piyasasındaki payı ilk defa yüzde 80’in altına inmiş durumda.

Piyasada ABD Doları ve diğer itibari para birimlerinin daha kolay hareket etmesi ve saklanabilmesi adına ortaya konan stablecoinler kripto para piyasasının en önemli oyuncularından biri konumunda. Piyasa değerine bakıldığında çok yüksek bir karlılık vadetmeyen Tether, bu duruma rağmen piyasa değeri en büyük üçüncü kripto para birimi konumunda bulunuyor.

Piyasadaki volatiliteden kaçmak adına da önemli bir seçenek olan stablecoinler genellikle 1’e 1 rezervler ile desteklenmekte.

En çok tercih edilen ve rağbet gören stablecoin ise halen Tether, piyasadaki dominansı incelendiğine son dönem harici oldukça uzun bir süre rakipsiz ve tekel olarak piyasada bulunan Tether, son dönemde ciddi rakipler ile karşı karşıya kalmış görünüyor.

USD Coin Hızla Büyüyor

Coinbase ve Goldman Sachs destekli Circle ortaklığında Centre tarafından kontrol edilen USD Coin (USDC) Tether’ın en ciddi rakibi konumunda. 2020 bahar aylarında ilk defa 1 Milyar $’lık piyasa değerine ulaşan USDC, yaz aylarında yaşadığı hızlı büyüme ile birlikte yaklaşık 2 hafta önce 2 Milyar $ barajını da aşmayı başarmıştı.

Büyümede hız kesmeyen USDC’nin anlık piyasa değeri CoinGecko verilerine göre 2,5 Milyar $ seviyelerini de geçmiş durumda. Bu hızlı büyüme Tether’ın piysadaki payında gözle görülür bir kayıp oluşturmaya başladı.

Yine CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde 515 Milyon $’lık ticaret hacmine sahip olan USDC, Tether’ın ticaret hacminin oldukça gerisinde olsa da aynanda kendini belli etmeye başlamış görünüyor.

DeFi platformlarında teminat olarak kabul edilmeye başlamasının ardından talep konusunda patlama yaşayan USDC, Tether için önemli alternatiflerin başında geliyor.

Diğer Stablecoinler

Piyasada bulunan diğer stablecoinler de pazar paylarını artırmaya devam ediyor. Binance tarafından Paxos ile yapılan ortaklık sonucu ortaya konan Binance USD (BUSD) üçüncü bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Özellikle kendi platformunda yaptığı yeni listelemelerde USDT paritesi yerine BUSD paritelerini öne çıkarmaya başlayan Binance ekibi, kendi stablecoinini ön plana çıkarmak için büyük çaba sarf ediyor.

440 Milyon $’lık piyasa değeri ile birlikte bir diğer alternatif olan BUSD’nin 24 saatlik hacmi ise 280 Milyon $ seviyelerinde bulunuyor.

Diğer alternatifler arasında Paxos Standard (PAX), Huobi USD (HUSD), USDK, True USD (TUSD) seçenekleri de bulunmakta.

USDC ve BUSD harici alternatif stablecoinlerin piyasadaki payı çok hızlı artmasa da önemli ilerleme kaydettikleri söylenebilir.

Sürekli eleştirilere maruz kalan hatta davalık olan Tether sizce önümüzdeki dönemde piyasadaki payında kayıp yaşamaya devam edecek mi?

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Muhabbit Özet 14-21 Eylül 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 14-21 Eylül 2020 haftasıyla karşınızdayız!

Yayın:

-

Muhabbit Özet 14-21 Eylül 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 14-21 Eylül 2020 haftasıyla karşınızdayız!

14-21 Eylül 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Ses Getiren Olayları

Geçtiğimiz hafta kripto para dünyasında çok önemli gelişmeler gerçekleşti. Özellikle de bugün 21 Eylül 2020 tarihinde mainnet’ini başlatacağını duyuran Avalenche’ydi.

Haftanın ortalarına doğru özellikle Amerikan kripto para dünyası için çok önemli bir gelişme yaşandı. Kraken onayını alarak Amerika’nın ilk kripto para bankası oldu.

Geçtiğimiz hafta Uniswap’ın token’ı için hareketli geçti. UNI başlatıldıktan sadece 3 saat sonra, neredeyse tüm kripto para borsalarından listeleme haberleri gelmeye başladı.

MicroStrategy yeni bir Bitcoin alımı yaparak kripto para dünyasında adından söz ettirmeye devam etti.

Güney Kore’nin ünlü kripto para borsası Bithumb’ın başı beladan kurtulmuyor. Bu ay üçüncü kez polis baskınıyla karşı karşıyaydı.

Geçtiğimiz hafta SushiSwap’ta fonların ne yapılacağı konusunda bir oylama gerçekleşti. Oylama duyurusunun ardından Sushi fiyatı %15’ten fazla artış gösterdi.

Merkeziyetsiz finans denildiğinde akla gelen bZx, geçtiğimiz hafta bir kez daha siber saldırıya uğradı.

Squanch İle Haftalık Bülten;

Geçtiğimiz Haftanın İlk 5 Kripto Parası;

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

14-21 Eylül 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

14-21 Eylül 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
14-21 Eylül 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

14-21 Eylül 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
14-21 Eylül 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Tether (USDT);

14-21 Eylül 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
14-21 Eylül 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Cash (BCH);

14-21 Eylül 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
14-21 Eylül 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet 14-21 Eylül 2020 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

Daha önceki özet yazılarımız için; Haftalık Muhabbit Özet

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.