Muhabbit

Suudi Arabistan Ripple İle Birlikte 400 Milyar $ Tasarruf Edecek!

SAMA, Ripple çözümlerinden “xCurrent”ı sistemine entegre ederek küresel transferlerdeki maliyetleri önemli ölçüde aşağı çekmiş görünüyor.

xcurrent

Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA) ödeme sistemlerinde yaptığı geliştirme ve modernleştirme çalışmalarının ardından uzun dönemde 400 milyar $’a yakın tasarruf sağlamayı hedefliyor.

SAMA, Ripple çözümlerinden “xCurrent“ı sistemine entegre ederek küresel transferlerdeki maliyetleri önemli ölçüde aşağı çekmiş görünüyor.

İlk Anlaşma Şubat 2018’deydi

2018’in Şubat ayında Ripple ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşma ile birlikte Ripple ürünü “xCurrent”, Suudi Arabistan sistemine entegre edilmeye başlamıştı. Anlaşmanın temel amacı ise Suudi Arabistan’in ödeme sistemlerini ve finansal altyapısını Ripple çözümleri ile birlikte geliştirmekti.

Konu ile ilgili olarak Ripple’ın Altyapı İnovasyonu Başkanı Dilip Rao, Suudi Arabistan ile yaptıkları anlaşmanın uluslararası para transferinde blockchain çözümlerinin dönüştürücü etkilerinin önemli bir kanıtı olduğunu belirtmişti.

Merkez bankaları sınır ötesine gerçekleştirecekleri ödemelerin maliyetlerini düşürmek adına yeni bir dönüşüm ile blockchain teknolojilerini benimsiyorlar. Bu açılım ise hem ticaretin hem de ticaretin önündeki bariyerlerin hızla kalkması anlamına geliyor.

XCurrent

XCurrent Ripple’ın blockchain çözümlerinden birisi. XCurrent’ı XRP ile karıştırmamak gerek. On Demand Liquidity (ODL) gibi XCurrent da farklı iş ortakları tarafından kullanılmakta.

On Demand Liquidty ve XCurrent her ne kadar birbirlerine benzeseler de aralarında önemli bir fark bulunuyor. ODL için direkt olarak kripto para borsalarındaki likidite kullanılıyor. Kurum ODL ile para göndermek istediğinde para yerel bir borsa üzerinde XRP’ye çeviriliyor, sonrasında hedef ülkedeki borsaya gönderilerek istenen para birimine çeviriliyor. Bu çözüm hali hazırda MoneyGram gibi şirketler tarafından kullanılmakta.

XCurrent için ise likiditenin karşı tarafta anlık olarak bulunduğundan emin olunuyor. Yani aslında bu likiditeyi Ripple’ın kendisi sağlıyor. Bu sebeple “atomic swap” gibi düşünebileceğimiz transfer ODL ağından bir miktar daha hızlı sağlanıyor. Transfer süresi ise 10 saniye veya daha az olarak belirtilmiş durumda.

400 Milyar $ Tasarruf

ODL üzerinde de çalışmalar yürütüldüğünü belirten yetkililer kendilerine daha yakın bir sistem olan “xCurrent”ı seçtiklerini belirtiyorlar. Merkez bankasının ardından yerel bankaların entegrasyonunun da tamamlanması ile birlikte Suudi Arabistan önemli bir tasarruf tedbirini hayata geçirmiş olacak.

Son Yazılar

Exit mobile version