Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43111.11
-2.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2342.61
3.56%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.34
-1.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $230.5
-0.09%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Tayland’dan Şok Kripto Para Kararı!

Clock
Paylaş
Tayland’dan Şok Kripto Para Kararı!

Tayland dijital varlık ile hizmet veren kurumların kripto paraları hizmet ve ürünler için bir ödeme yöntemi olarak kullanmasına yasak getirmeyi planlıyor.

Tayland Merkez Bankası’ndan 25 Ocak Salı günü gelen açıklamaya göre, dijital varlık ile hizmet veren kurumların son zamanlarda gerçekleştirdiği dijital hizmetlerin, ülke ekonomisi için potansiyel bir tehlike olarak görüldüğü söylendi. Merkez Bankasına göre, bu durum çok geçmeden dijital dünyanın dışına da taşacak. Bu durumdan dolayı Merkez Bankası, ülkedeki finansal istikrarın bozulacağı endişesinin de altını çiziyor.

728×90 muhabbit - Tayland’dan Şok Kripto Para Kararı!300x250 muhabbit - Tayland’dan Şok Kripto Para Kararı!

Açıklama, komşu ülke Endonezya’nın finansal firmalara yönelik kripto para satışı gerçekleştirmemelerine dair yaptığı uyarıdan saatler sonra geldi. Endonezya, ülkede dijital varlıklara eğilim konusundaki rekor artışı gözlemledikten sonra böyle bir uyarı yapma ihtiyacı duymuştu.

İlginizi çekebilir: Merkeziyetsiz Borsalar ve Emir Türleri Nedir?

Tayland Merkez Bankası bir süredir kripto paraları desteklemediğini ifade eden açıklamalarda bulunuyor. Bankanın yönlendirmeleri sonucu getirilecek olan yeni yasakların 8 Şubat 2022 tarihinden sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Genel Sekreter Yardımcısı Charuphan Intararoong’dan gelen açıklamaya göre, 8 Şubat tarihine kadar yeni kurallara dair halka açık bir duruşma gerçekleştirilecek ve böylece yasakların içeriği netleştirilecek.

Tayland Merkez Bankasi 901x600 - Tayland’dan Şok Kripto Para Kararı!
Tayland Merkez Bankası

Tayland kripto para piyasası yatırımcılara hala kucak açıyor

Intararoong’a göre, dijital para yatırımcıları ve müşterileri arasındaki kripto para ticaretleri şimdilik bu yasakların kapsamı dışında tutulacak. Tayland Merkez Bankası’nın şimdiye dek konuya dair yaptığı yorumlar da bu açıklamayı destekliyor. Banka, ülke ekonomisine katkı sağlayacak kripto para ticaretlerinin sürdürülmesini destekleyeceğini ifade ediyor.

Yatırımcılar, tüketiciler ve vatandaşlar, her zamanki gibi yatırım için dijital varlık ticareti yapabilirler.

Son zamanlarda Tayland kripto paraların hayatın çeşitli alanlarında geçerli bir ödeme yöntemi olarak kullanıldığı ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. Her ne kadar hükümet ve merkez bankası duruma karşı olsa da, perakende satıcılar ve emlakçılar kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul ederek ülkedeki kripto para piyasasının hareketlenmesini sağlıyor.

Aralık 2021 tarihi verilerine göre, Tayland kripto para piyasasında en büyük pay %13.4 ile Bitcoin’e ait. Bitcoin’i Ethereum ve Dogecoin takip ediyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar