Muhabbit

BITCOIN

tBTC DeFi İçin Yoluna Devam Ediyor! WBTC’nin Rakibi Mi?

Yeni gelen haberler pazartesi günü itibarıyla tBTC’nin yeniden başlatıldığını gösteriyor.

Clock
Paylaş
tBTC DeFi İçin Yoluna Devam Ediyor! WBTC’nin Rakibi Mi?

Geçtiğimiz dönemde Keep tarafından ortaya konan açık kaynaklı bir proje olan tBTC, Mayıs ayında durdurulmuştu.

Yeni gelen haberler pazartesi günü itibarıyla tBTC’nin yeniden başlatıldığını gösteriyor.

Bitcoin ile 1’e 1 takas yoluyla elde edilebilen tBTC Ethereum üzerinde bir ERC-20 token olarak bulunmakta. Bu sayede de Bitcoin ile DeFi uygulamaları üzerinde işlem gerçekleştirilmesini sağlamakta.

DeFi İçin Bitcoin Çok Önemli

Keep tarafından yapılan açıklamada DeFi’ın gelişimi ve kripto para ekonomisinin büyümesi için Bitcoin ve DeFi uygulamaları arasında oluşturulacak bir köprü veya likidite hayati önem taşıyor.

Fakat bunu gerçekleşitirirken bu köprünün tam anlamıyla güvenli ve sağlıklı olması gerekiyor. Keep ise tBTC ile bu noktada adımını atıyor.

Yatırma kontratında fark edilen önemli bir sorun sebebiyle geçtiğimiz Mayıs ayında ani bir kararla durdurulan tBTC, sorunun ortadan kaldırıldığını ve her bir tBTC için bir BTC ile rezervlerin sağlandığı ve işlemlerin başlayacağını altını çiziyor.

Akıllı kontratlar aracılığı ile işlemleri daha güvenli ve merkezsiz bir şekilde oluşturan Keep, tBTC.network adresi üzerinden kişilerin işlemleri kendi kendilerine gerçekleştirmelerine izin vermekte.

Oldukça basit üç işlem ile kişilerin tBTC üretebileceklerinin belirten Keep ekibi, aynı zamanda Bitcoin’lerini de bu adres üzerinden takip edilebileceğini açıkladı.

Geçtimiz Mart ayından beri iki farklı ek “audit” geçiren Keep, ilk “audit”in de ConsenSys tarafından gerçekleştirildiğinin altını çizdi.

Trail of Bits tarafından Haziran ayında ikinci bir kontrolde geçen Keep, Ağustos ayında da son kontrollerin tamamlandığını açıkladı.

Neden Durduruldu

Geçtiğimiz Mayıs ayında bulunan bir problem sebebiyle işlemlerin geçici yeni fon kabulünün geçici olarak durdurulduğunu belirten Keep, mevcut kullanıcı fonlarının hiçbir tehlike altına girmediğini belirtti.

Farklı Alternatifler Var

Ethereum üzerinde DeFi uygulamalarında Bitcoin ile yararlanmak için üretilmiş farklı çözümler de halihazırda bulunuyor. Bu çözümlerin en bilineni ise Wrapped Bitcoin (WBTC). Özellike son birkaç ay içerisinde yaşadığı müthiş arz artışı ile dikkat çeken WBTC, 77,000’den fazla Bitcoin’i kilitli tutuyor.

Buna karşılık piyasa değeri olarak 812 Milyon $ seviyesine ulaşan WBTC, en aktif çözüm olarak öne çıkmakta.

DeFi Pulse verilerine göre son 24 saat içerisinde 700 yeni BTC kilitlemesi ile arz artışına devam eden WBTC oldukça fazla talep gören ürünlerin başında gelmekte.

Bu noktada tBTC’nin nasıl bir performans göstereceği merak konusu.

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

DeFi MarketCap için: DeFi MarketCap

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar