Muhabbit

TCMB’nin Piyasa Katılımcıları Anketinin Sonuçları Açıklandı! Döviz Kuru Beklentileri Geriledi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa katılımcılarıyla gerçekleştirdiği son anket sonuçlarını açıkladı. Ankete katılan ekonomi uzmanları ve analistlerin görüşleri doğrultusunda önemli ekonomik göstergelerdeki güncellemeler dikkat çekiyor.

Enflasyon beklentilerine göre yıl sonu enflasyon oranı bir önceki anket dönemine göre hafif bir düşüşle %43,52 olarak belirlendi. 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisi ise %31,79 oldu. Bu veriler enflasyonun kontrol altına alınması yönünde umut verici bir sinyal olarak değerlendiriliyor.

Döviz kuru beklentileri geriledi!

Döviz kuru beklentilerinde ise dikkat çeken bir düşüş oldu. Yıl sonu dolar/TL beklentisi 37,75 seviyesine gerilerken, uzun vadeli 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi de 41,41 olarak revize edildi.Bir önceki anket döneminde 41,80 TL’di. Bu durum Türk Lirası’nın dolar karşısında bir miktar değer kazanma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuyla ilişkili olarak X üzerinden şu açıklamayı yaptı:

“Enflasyon beklentilerindeki iyileşme sürüyor. Programımızla artan güven ve öngörülebilirlik enflasyon beklentilerine de yansıyor. Yıl sonu enflasyon beklentisindeki gerileme haziranda da devam etti. 12 ay sonrası yıllık enflasyon beklentisi yüzde 31,8’e, 24 ay sonrası beklenti yüzde 20,3’e geriledi. Beklentiler hedeflerimize yakınsamaya devam ettikçe dezenflasyon sürecimiz daha da hızlanacaktır.”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Son Yazılar

Exit mobile version