Muhabbit

Tech Mahindra’nın Tercihi IBM Oldu! Bildirge Yayımlandı!

Tech Mahinda, IBM’in teknolojisinden yararlanarak medya sektörüne farklı bir yaklaşım sunacak.

Hint menşeli çok endüstrili Mahindra Group’un IT dalı Tech Mahindra, medya ve eğlence sektörü için blockchain tabanlı yeni bir dijital sözleşme ve hak bildirgesini tanıttı.

IBM’in açık kaynak kodlu Hyperledger Fabric protokolünden yararlanarak geliştirilen sistem, yapımcıların ve içerik üreticilerinin gelirlerini, telif ödemelerini ve dijital boyutta haklarının verimli bir şekilde izlenmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Tech Mahindra bu sistemi, “Blockchain Based Contracts and Right Management System” (bCRMS) olarak adlandırıyor. Tech Mahindra, geliştirdiği bu platformu dijital korsanlığı önlemek adına çok önemli bir araç olarak tanımını yaptı.

9 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada, Tech Mahindra’nın blockchain ve siber güvenlik sorumlusu Rajesh Dhuddu, medya ve eğlence endüstrisinin, çevrimiçi korsanlık sebepleri ile kaybettiği gelirin kabaca 50 milyar$’a kadar yükseldiğini söyledi.

Dhuddu, bCRMS teknolojisi ile “Gelirleri artırmayı, sözleşmeleri güçlendirmeyi, hak ihlallerini azaltmayı ve müşterilerimizin içerik tüketim deneyimini yeniden tanımlamaya odaklanmış durumdayız.” dedi.

Dhuddu, bu iddia ettiği güvenlik artırımlarının nasıl gerçekleşeceği hakkında kısa bir açıklama yaptı. Dhuddu konu hakkında; “Üretilen çevrimiçi içeriğin orijinalliğini, güvenilirliğini, kullanım şeklini, ve yasadışı bir şekilde indirilmesini gerçek zamanlı izleyebilecek güvenli bir platform geliştirdik” dedi.

Ayrıca verilen bilgilere göre Platform, içerik üreticilerine yapılan ödemeler için otomatik bir ödeme talimatı da içerecek.

Geleneksel yayınlar ve üst düzey hizmet sağlayıcıları da dahil olmak üzere yeni sistemin tüm kullanıcıları, Tech Mahindra aracılığı ile IBM’in bulut ekosistemine erişim sağlayabilecek.

BCRMS’in geliştirilmesi, IT devinin müşterilerine dijital stratejiler konusunda yardımcı olmak için sunduğu TechMNxt çözümünün bir parçası olarak nitelendiriliyor.

Tech Mahindra Blockchain Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Bu yılın başlarında Tech Mahindra, sınır ötesi işlemler yapabilmek amacı ile R3’ün blockchain tabanlı Marco Polo Network’ünü kullanmaya başladı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde şirket, Güney Hindistan’daki Telegana hükümeti ile birlikte ortaklaşa bir blockchain hızlandırıcı programı başlattı.

Geçtiğimiz sene şirket, Amerikalı DLT teknoloji şirketi Adjoint ile birlikte bir iş birliği yaptı. İş birliğinin asıl amacı, blockchain tabanlı finansal yönetim ve sigorta çözümleriydi.

Sizce Tech Mahinda, bu adımı ile beraber amaçladığı planları uygulamakta başarılı olabilecek mi?

Son Yazılar

Exit mobile version