Muhabbit

Teknoloji Devi Intel, İkinci Nesil Bitcoin Madenciliği Çipini Tanıttı!

Intel Madencilik Muhabbit

Intel Madencilik Muhabbit

Intel, Blockscale ASIC olarak adlandırdığı ikinci nesil Bitcoin madenciliği çipinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Dev teknoloji şirketi kısa süre önce yaptığı açıklamada, yeni çipin daha fazla enerji verimliliği sağlayacağını ve 2022’nin üçüncü çeyreğinde piyasaya sevkiyata başlanacağını söyledi.

Bilindiği üzere teknoloji devi Intel, daha önce çok beklenen madencilik cihazlarını ultra düşük voltaj ve enerji verimli olarak tanımlamıştı. Şirket ayrıca, geçtiğimiz ay bir konferansta, adı Bonanza Madeni olan yeni çipinin piyasada şu anda mevcut olan diğer modellerden daha fazla enerji verimliliği sağladığını belirtmişti.

Özellikle enerji alanında verimli cihazların popüler olması Intel’in yeni cihazına olan ilgiyi de artırmış durumda. Madencilik devleri de madencilik operasyonlarını genişletirken aynı zamanda temiz enerji kullanımına da öncelik verdiğini belirterek Intel’e yöneldiklerini dile getiriyor.

Yapılan açıklamada, yeni çipin temel özellikleri arasında güvenli bir özel Hash Algorithm-256 (SHA-256) ASIC işlemci, 580 GH/s’ye varan hash hızı çalışması ve 26 J/TH’ye kadar güç verimliliği yer alıyor. Bununla birlikte, 256’ya kadar tümleşik devre desteğinin yanında, çip üzerinde sıcaklık ve voltaj algılamasının yer aldığı belirtiliyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan, Accelerated Computing Systems and Graphics Group Blockchain ve Business Solutions Genel Müdürü Jose Rios, şu ifadelere yer verdi:

“Intel Blockscale ASIC, Bitcoin madenciliği şirketlerinin önümüzdeki yıllarda hem sürdürülebilirlik hem de hash oranı ölçeklendirme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olma konusunda önemli bir rol oynayacak.”

Dev Şirketler Sırada Bekliyor

Duyuruya göre, yeni makineyi satın almak için hâlihazırda sırada bekleyen şirketler arasında Argo Blockchain, Block Inc., Hive Blockchain Technologies ve GRIID Infrastructure yer alıyor.

Intel’in hızlandırılmış bilgi işlemde özel bilgi işlem genel müdürü ve başkan yardımcısı Balaji Kanigicherla ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Intel’in ultra düşük voltaj devrelerindeki onlarca yıllık Ar-Ge çalışması, blok zinciri uygulamalarının bilgi işlem güçlerini sürdürülebilirlikten ödün vermeden ölçeklendirmesini mümkün kılıyor.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version