BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Telegana Eyaleti, E-Oylama için Blockchain Kullanacak!

Telegana eyaleti, tıpkı Rusya’nın denediği gibi bir e-oylama denemesi yapacak!

Yayın:

-

hindistan

Güney Hindistan’ın Telegana eyaleti, uzaktan oylamayı kolaylaştırmak amacıyla yakında blockchain tabanlı bir elektronik oylama sistemi geliştirip test edebilir.

Hindistan Seçim Komisyonu ve Tamil Nadu E-Yönetişim Ajansı tarafından düzenlenen bir internet seminerinde konuşan Bilgi Teknolojileri Baş Sekreteri Jayesh Ranjan, devletin başlangıçta blockchain ile e-oylamayı küçük ölçekte deneyebileceğini ve daha sonra uygulamayı genişletebileceğini söyledi.

Hindistan Seçim Komisyonu üyeleri, Elektronik ve Bilişim Bakanlığı, Hindistan’ın vatandaş katılım platformu MyGov ve blockchain sektörü liderleri de internet seminerine katıldı.

Yerel haber kaynağı Deccan Chronicle’a göre, internet seminerinin üyeleri, Hindistan eyaletleri için bir e-oylama platformunun oluşturulmasında blockchain teknolojisinin yerini tartıştı.

Ranjan, Telegana hükümetinin sivil toplumlar, mahalleler ve spor dernekleri gibi daha küçük organlarını blockchain tabanlı e-oylama platformunu kullanmaya ikna edebileceklerini söyledi.

Bu küçük deneylerde gözlemlenen olası kullanım durumlarına bağlı olarak proje ilerleyebilir. Ayrıca bu durum ile diğer eyalet hükümetlerini blockchain platformunu kullanmaya ikna edebilirler. Ranjan, böyle bir platformun vaat ettiği iyileştirmelere işaret ederek, bir gün blockchain e-oylama çözümünü ulusal düzeyde kullanacakları konusunda umutlu.

Ranjan, “Bu özel teknolojiye ihtiyaç duyuluyor. Belirli eksikliklerin blockchain ve uzaktan oylama sistemiyle çözülebileceğinin gösterilmesi gerekli.” dedi.

Ranjan, blockchain teknolojisini kullanmanın aslında o kadar da zor olmadığını vurguladı.

Geçtiğimiz 12 ayda, Telangana hükümeti, blockchain teknolojisine artan bir şekilde ilgi gösterdi. Mayıs 2019’da ise eyalet, blockchain geliştirilmesi için kendi merkezini kurmayı planladığını bildirmişti.

E-Oylama Denemeleri

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda Rusya, Moskova ve Nizhniy Novgoroda sakinleri için bir e-oylama sistemi ile oylama yapmıştı. Açıkçası Rusya’nın bu denemesi başarısızlık ile sonuçlandı. Özellikle oylama sistemi, açıldıktan ilk birkaç saat erişilemez bir haldeydi.

Bu denemeden bir kaç ay sonrasında gelen habere göre, Rusya’nın e-oylama yapan seçmenlerinin kişisel bilgilerinin sızdırıldığı açıklandı.

Yerel haber ajansı Kommersant’a göre, bilgisayar korsanları seçmenlerin bilgilerini içeren bir belgeyi dark web üzerinden satışa çıkardı. Söylenenlere göre 30 bin satırlık dosyanın satır başı ücreti 1.50 dolar.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coinbase, Kripto Patent Grubunun Kurucu Üyesi Oldu!

Coinbase, patent grubuna kurucu üye olarak katıldı!

Yayın:

-

Coinbase

Finans şirketi Square tarafından yönetilen Cryptocurrency Open Patent Alliance, (COPA) kısa bir süre önce Coinbase şirketini kurucu üye olarak seçti. Square, teknolojik gelişmeleri sınırlanmasını istemediği için patent grubunu Eylül ayında açıklamıştı.

Coinbase’in kıdemli danışmanı ve COPA yönetim kurulu üyesi olan, Brittany Cuthbert, Cuma günü yaptığı bir açıklamada şunları söyledi.

Kripto ekonomisi büyümeye devam ederken, açık bir finansal sistem ile inşa edilen tüm projelerin güçlendirilmesinin önemli olduğuna inanıyoruz. Sektörümüz için temel bir patent ittifakı oluşturmak için COPA üyeleri ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

20 yılı aşkın bir süredir patentler, rakiplerin benzer ürün veya hizmetler üretmesini ya da belirli teknolojileri kullanmasını engelleyen, tescilli sayılan yeniliklere hak iddia etmekte. Açık kaynak teknolojisi, kripto ve blockchain endüstrisinde ortak bir tema olmasına rağmen, Block.one ve Samsung dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlar, alandaki belirli gelişmeler için patent talebinde bulundu.

Cuthbert, sözlerine şöyle devam etti:

COPA, kripto para biriminin başarısının, inovasyon yapmak için mevcut teknolojileri geliştirmek için bir araya gelen topluluğa bağlı olduğuna inanıyor. Bu durum, tarafların patent talep etmesi halinde mümkün olmayabilirdi.

COPA, patentlerin dünyada kullanımı olduğunu, ancak sınırların aşılabileceğine ve sorunlara yol açabileceğine inanıyor. Açıklamada, “Patentler zaman zaman savunma amaçlı yararlı olabilirken, patentlerin saldırgan ve yanlış yönlendirilmiş kullanımı, kripto para birimleri gibi yeni teknolojilerin büyümesini ve benimsenmesini tehdit ediyor.” ifadesi yer almakta. “

Yaklaşık 12 yıl önce, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, teknik incelemesini yayınlamıştı. Bunu izleyen kripto para devrimi, büyük olasılıkla, bu teknolojinin açık kaynaklı temelleri sayesinde mümkün oldu.

Açıklamada, “COPA, kripto para biriminde temel teknolojiyi herkesin özgürce kullanabilmesini amaçlıyor ve ikili bir yaklaşım uygulayarak patent sorununu çözüyor” ifadesi kullanılmış.

An itibarıyla COPA içinde Square, Coinbase, Blockstream ve Kraken dahil olmak üzere 18 üyeye sahip.

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ripple Moneygram Üzerindeki Hisselerini Sattı!

Yayın:

-

Ripple Moneygram

Ripple Labs, 2019 yılında yaptığı 15 milyon $ değerindeki MoneyGram yatırımını geçtiğimiz günlerde sattığını açıkladı.

Ripple Labs, 27 Kasım’dan 4 Aralık tarihinde kadar Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurarak, MoneyGram’daki (MGI) 2.264.113 hissesini sattı. Satışların toplam fiyatı ise 15.303.792 $’a tekabül ediyor.

MoneyGram’ın hisse senedi değeri 1 Ekim’de 2.94 ABD $’ından 23 Kasım tarihinde 8.53 ABD $’ına kadar yükseldi. Ripple’ın satış haberinden sonra hisse senetleri 6.54 $’a kadar geriledi.

Moneygram ve Ripple arasındaki ortaklığın 2019 yılı boyunca genişlediğine dair duyurulara rağmen, iki şirket arasındaki ilişki bu yılın başlarında normal gibi görünüyordu. Bir Ripple yetkilisi, konu hakkında şunları söyledi:

Ripple, MoneyGram’ın dijital dönüşümünün gurur duyduğumuz bir ortağıdır. Bu, Ripple’ın MGI yatırımında bazı kazançlar elde etmek için yaptığı mantıklı finansal kararıdır ve hiçbir şekilde ortaklığımızın mevcut durumunun yansıması değildir.

Ripple, geçtiğimiz Haziran ayında MoneyGram’a büyük bir yatırım yaptığını duyurdu ve bu durum MoneyGram’ın ödemeleri hızlandırmak için xRapid teknolojisini kullanmasına ön ayak oldu.

Halen 48 milyar XRP’ye sahip olan Ripple, son birkaç yılını token ile olan ilişkisini azaltarak geçirdi. Ancak son fiyat artışları bu durumu değiştirebilir.

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.