Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44289.82
1.98%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2371.57
-0.19%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.97
17.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $244.9
3.99%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Telegana Eyaleti, E-Oylama için Blockchain Kullanacak!

Telegana eyaleti, tıpkı Rusya’nın denediği gibi bir e-oylama denemesi yapacak!

Clock
Paylaş
Telegana Eyaleti, E-Oylama için Blockchain Kullanacak!

Güney Hindistan’ın Telegana eyaleti, uzaktan oylamayı kolaylaştırmak amacıyla yakında blockchain tabanlı bir elektronik oylama sistemi geliştirip test edebilir.

Hindistan Seçim Komisyonu ve Tamil Nadu E-Yönetişim Ajansı tarafından düzenlenen bir internet seminerinde konuşan Bilgi Teknolojileri Baş Sekreteri Jayesh Ranjan, devletin başlangıçta blockchain ile e-oylamayı küçük ölçekte deneyebileceğini ve daha sonra uygulamayı genişletebileceğini söyledi.

728×90 muhabbit - Telegana Eyaleti, E-Oylama için Blockchain Kullanacak!300x250 muhabbit - Telegana Eyaleti, E-Oylama için Blockchain Kullanacak!

Hindistan Seçim Komisyonu üyeleri, Elektronik ve Bilişim Bakanlığı, Hindistan’ın vatandaş katılım platformu MyGov ve blockchain sektörü liderleri de internet seminerine katıldı.

Yerel haber kaynağı Deccan Chronicle’a göre, internet seminerinin üyeleri, Hindistan eyaletleri için bir e-oylama platformunun oluşturulmasında blockchain teknolojisinin yerini tartıştı.

Ranjan, Telegana hükümetinin sivil toplumlar, mahalleler ve spor dernekleri gibi daha küçük organlarını blockchain tabanlı e-oylama platformunu kullanmaya ikna edebileceklerini söyledi.

Bu küçük deneylerde gözlemlenen olası kullanım durumlarına bağlı olarak proje ilerleyebilir. Ayrıca bu durum ile diğer eyalet hükümetlerini blockchain platformunu kullanmaya ikna edebilirler. Ranjan, böyle bir platformun vaat ettiği iyileştirmelere işaret ederek, bir gün blockchain e-oylama çözümünü ulusal düzeyde kullanacakları konusunda umutlu.

Ranjan, “Bu özel teknolojiye ihtiyaç duyuluyor. Belirli eksikliklerin blockchain ve uzaktan oylama sistemiyle çözülebileceğinin gösterilmesi gerekli.” dedi.

Ranjan, blockchain teknolojisini kullanmanın aslında o kadar da zor olmadığını vurguladı.

Geçtiğimiz 12 ayda, Telangana hükümeti, blockchain teknolojisine artan bir şekilde ilgi gösterdi. Mayıs 2019’da ise eyalet, blockchain geliştirilmesi için kendi merkezini kurmayı planladığını bildirmişti.

E-Oylama Denemeleri

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda Rusya, Moskova ve Nizhniy Novgoroda sakinleri için bir e-oylama sistemi ile oylama yapmıştı. Açıkçası Rusya’nın bu denemesi başarısızlık ile sonuçlandı. Özellikle oylama sistemi, açıldıktan ilk birkaç saat erişilemez bir haldeydi.

Bu denemeden bir kaç ay sonrasında gelen habere göre, Rusya’nın e-oylama yapan seçmenlerinin kişisel bilgilerinin sızdırıldığı açıklandı.

Yerel haber ajansı Kommersant’a göre, bilgisayar korsanları seçmenlerin bilgilerini içeren bir belgeyi dark web üzerinden satışa çıkardı. Söylenenlere göre 30 bin satırlık dosyanın satır başı ücreti 1.50 dolar.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar