Muhabbit

Tesla Üçüncü Çeyrek Raporunu Yayımladı: Kasadaki Bitcoin’ler Ne Durumda?

Bitcoin yatırımlarıyla da bilinen Tesla, 2023 üçüncü çeyrek finansal raporunu yayımladı. Peki şirketin elindeki Bitcoin’ler ne durumda?

Dünyanın önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla’nın kasasında Bitcoin bulundurduğunu birçok insan biliyordur. Peki Tesla’nın yayımlanan 2023 yılı üçüncü çeyrek finansal raporunda, kasasındaki Bitcoin’ler hala yerinde mi?

Şirketin 30 Eylül 2023 itibarıyla, kasasında yaklaşık 9.720 BTC bulunuyor ve bunun dolar cinsinden değeri ise yaklaşık 275 milyon dolar. Rapora göre şirket, son üç ay içerisinde herhangi bir Bitcoin alımı veya satışı yapmamış.

Bu çeyrek raporu ile birlikte Tesla, beş çeyrektir elindeki Bitcoin’lere dokunmamış durumda. Tesla’nın hisselerine baktığımızda ise günlük piyasa kapanışı ardından %4,78 değer kaybettiğini görüyoruz. Hisse başı değer ise 242,68 dolar.

Tesla; üçüncü çeyrek için beklenen 23,90 milyar dolarlık gelirin altında kalarak, 23,35 milyar dolarlık gelir bildirdi.

Tesla ve Bitcoin

Tesla şirketi ilk kez, 2021 yılının başında kripto para dünyasına adım attı ve SEC’ye yaptığı bildirimle 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımında bulundu. O dönemde Tesla, 1 BTC’yi yaklaşık 34 bin dolardan alarak kasasına 43 bin adet BTC ekledi. Aynı dönemde şirket, ödeme seçeneği olarak Bitcoin’i de müşterilerine sunmaya başladı.

Ancak bu yatırım sonrasında, Bitcoin madenciliğinin çevresel etkileri hakkında tartışmalar başladı. Elon Musk, bu konudaki çekincelerini dile getirerek şirket kasasından 4.320 adet BTC’yi satma kararı aldı. Bu hamle Bitcoin fiyatında da düşüşe sebep oldu. Şirket dönem dönem elindeki Bitcoin’leri satmaya devam etti ve 2022’nin ikinci çeyreğine gelindiğinde, ilk yatırımın %75’lik kısmı satılmıştı.

O zamandan beri Tesla, Bitcoin varlıkları konusunda tutarlı bir duruş sergilemeye devam ediyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version