Muhabbit

Tether Arzı, 3 Ay Sonra Yeniden Yükselişte!

Tether (USDT), sirkülasyonda olan arzını üç aylık bir duraklama döneminden sonra yeniden artırdı.

tether

tether

Hacim olarak en büyük stablecoinlerden biri olan Tether (USDT), sirkülasyonda olan arzını üç aylık bir duraklama döneminden sonra yeniden artırdı. Tether’in bu hamlesi kripto para piyasasının sonunda düzelme sürecine girdiğine dair bir işaret olarak yorumlandı. 

29 Ağustos 2022 Cuma günü son 3 ayın ilk madencilik faaliyeti gerçekleştirildi. Devamında üç madencilik aktivitesi daha meydana geldi ve Tether’in piyasa değeri %0,7 oranında arttı. 

Tether şeffaflık raporuna göre, an itibarıyla sirkülasyonda 66,3 milyar USDT bulunuyor. Bu da stablecoin’in toplam pazar payının %43 oranında olduğu anlamına geliyor. 

Mayıs 2022 tarihinde Tether arzı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarak 83 milyar USDT’ye ulaşmıştı. Ancak, Terra ekosisteminin çöküşü, kripto para piyasasındaki sarsıntı ve büyük ölçekli ödemeler şirketi sirkülasyondaki arzı azaltmaya itti. Böylece Tether arzı %21 oranında azalarak Temmuz 2022’de 65,8 milyara kadar düştü. 

Bu durum, rakip şirket Circle’ın stablecoini USD Coin’in (USDC) pazar payını artırmasına imkan verdi. An itibarıyla USDC %36’lık bir pazar payına sahip ve 54,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Öyle ki, bu süreçte Ethereum’daki USDC hacmi, bir süreliğine dahi olsa Tether’i geçmeyi başardı. 

Stablecoin’lerin piyasaya geri dönüşünü değerlendiren Binance CEO’su Changpeng Zhao, şu sözleri söyledi: 

“Piyasa değerine göre sıralandığında ilk 10 kripto paradan 3’ü stablecoin. Bu da kıyıda köşede çok fazla fiat paranın olduğunu ve piyasaya girmeyi beklediğini gösteriyor. Eğer insanlar kripto paralardan kurtulmak isteseydi, ellerinde stablecoin bulundurmazlardı.” 

Tether, Yüksek Enflasyonlu Ülkelerde Umut Kaynağı!

Stablecoinler günümüzde tüm kripto para piyasasının %13,6’sını oluşturuyor. Bu oran, kripto para teknolojisinin icadından beri erişilen en yüksek oran olarak dikkat çekiyor. 

Artan küresel enflasyonun neden olduğu yaşam maliyeti krizi, perakende yatırımcılar için kripto para yatırımlarının frenlenmesine ve spekülasyonlara sebebiyet vermiş olabilir. Bununla birlikte, Arjantin gibi aşırı enflasyon seviyelerine sahip ülkelerde yaşayanlar, kendi para birimlerine karşı bir koruma olarak ABD dolarına endeksli stablecoinlere yönelmeyi tercih etti.

İlginizi çekebilir: Tether (USDT), Tezos Blok Zinciri Üzerinde İşlemlere Başladı!

Tether, stablecoinleri elinde bulundurmanın ne denli faydalı olabileceğinin bilincinde olduğunu belirtti ve ekledi:

“USDT Arjantinlilerin gerçekten global bir piyasaya giriş yapmalarına ve yerel kara piyasalardan kurtulmalarına imkan sağlıyor. Ayrıca Tether’in herhangi bir yerel banka hesabının aksine hükümet tarafından el konulamaz bir konumda olması da Arjantinlilerin elini güçlendiriyor.” 

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version