BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Tether’in Ethereum’un Önüne Geçmesi An Meselesi!

Son günlerde yaşanan yasal sorunlara rağmen, Tether piyasa değerini arttırıyor.

Yayın:

-

Bloomberg’in Haziran ayına dair kripto para birimleri hakkındaki raporunda, bir stablecoin olan Tether’in en yüksek piyasa değerine sahip olan 2. kripto para birim olan Ethereum’un önüne geçeceği söyleniyor.

Raporda ayrıca, Tether’in piyasa değerinin artmasınının en büyük etkenlerinden birinin, Bitcoin’in piyasa değerinin arttırması olduğu belirtildi.

“Dijital birimlerin dolar cinsine olan ilgisi, dünyanın rezerv para biriminde aracı olmadan değer işlem yapılmasını ve depolama yapma ihtiyacını temsil ediyor.”

Ethereum Bitcoin’in Gölgesinde Yaşıyor

Son günlerde Tether, piyasa değeri sıralamasında 3 numaralı koltuğa sahip olan Ripple’ı (XRP) geçti. Bloomberg’e göre stablecoin 3 numaralı koltukta çok vakit geçirmeden, Ethereum’un bulunduğu 2 numaralı koltuğa oturacak.

Kripto trendlerinde beklenmedik bir hareket olmadığı sürece Tether, Bitcoin’in arkasında bulunan Ethereum’un 2.liğini kısa bir süre içinde alacaktır. Belli ki, dünyanın rezerv para biriminin vekili dolar bazlı istikrarlı para biriminin benimsenmesini durduracak pek bir şey yok.

Aynı zamanda raporda, Ethereum’un Bitcoin’in gölgesi altında yaşadığını ve kendi kendini sürdürme gücünün olmadığı belirtildi.

Ethereum’un Bitcoin’in piyasa hareketlerinin aksine hareket yaptığı senaryoları çok az görüyoruz. Önde gelen kripto para birimi, benimsenme durumuyla diğer birimlerden ayrılıyor ve diğer kripto varlıklar için neredeyse ideal bir şekilde makroekonomik koşullar ile destekleniyor.

Doların Gücü

ABD’deki büyük teşvik pakedine rağmen, dolar diğer para birimlerine karşı değer kazanmaya devam ediyor. Belirtilen raparda, Tether gibi dolar bazlı stablecoinlerin ivme kazanacağı söyleniyor.

Bildiğiniz üzere, hem Bitfinex hem de Tether, gelecekte ki parlak dönemine erişimini zorlaştırma ihtimali olan yasal sorunlarla uğraşıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Uzmanlara Göre Ethereum DeFi İçin Hazır Değil!

Ethereum, DeFi için yeterli değil!

Yayın:

-

DeFi

DeFi projeleri, Ethereum blockchainine yüklenirken, uzmanlar Ethereum’un bu durumu desteklemeye henüz hazır olmadığı konusunda uyarıyor.

Bir matematikçi, eski serbest fon yöneticisi ve Avusturya menşeli Morpher‘in kurucusu Martin Froehler, Ethereum’un merkezsiz finans için sahip olduğu en iyi şey olmasına rağmen, ağın mevcut yeteneklerinin yeterli olmadığını söyledi.

Ethereum, saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebiliyor ve 15 saniyelik blok süresine sahip. Ethereum’un tasarımı gereği, üstündeki projeler ile işlem yaparken Ethereum ile etkileşime giriliyor. Bu, DeFi projelerinin kitlesel benimsenmesinin önünde büyük bir engel.

Froehler, Ethereum’u en iyi merkezi olmayan akıllı sözleşme platformu olarak nitelendiriyor. Anca ağda hala sorunlar olduğundan, geliştiriciler bunlara karşı koymak amacı ile çözümler aradı.

Froehler konuşmasına şöyle devam etti:

Ethereum’un sidechaini üzerinde gerçekleşen her bir hareketin kriptografi kanıtı var. İnsanlar Ethereum ihtiyaç duymadan ticaret yapabiliyor. Ayrıca herhangi bir işlem ücreti ödemiyorlar ve bir saniyelik işlem sürelerinin tadını çıkarıyorlar.

Pek çok endüstri üyesi, Ethereum’un DeFi popülaritesini beklemediğini düşünüyor. Hatta, yaklaşan ağ güncellemesi Ethereum 2.0 bile, merkezsiz finans hizmetine hazır değil.

Ethereum 2.0 performansı artıracaktır, ancak yüksek gas maliyetleri yeni kullanıcıları korkutabilir. Merkezsiz borsa 1inch CEO’su Sergey Kunz, 3 Eylül’deki Decentralized Finance Marathon etkinliğinde Ethereum altyapısının merkezsiz finans için yetersiz olduğunu söyledi.

Her şeyi yeniden düşünmelisiniz. Akıllı sözleşmeleri koda taşıyabilirsiniz ancak bu ölçeklenebilir bir çözüm değil. Ölçeklendirebilmek için standartlar oluşturmanız ve Ethereum 2.0’a benzer NEAR gibi parçalanmış mimariye dayalı yeni protokoller getirmeniz gerekiyor.

Aynı etkinlikte, ParaSwap’ın kurucusu ve CEO’su Mounir Benchemled, layer-2’nin nasıl çalıştığını kullanıcılara açıklama karmaşıklığına ve “fonları bu kullanıcılara hemen ödeyememe riskine” dikkat çekti. Benchemled ayrıca tüm DeFi projelerinin Ethereum 2.0’a geçmesinin pratik olmayacağını söyledi.

Ethereum blockchainin önündeki zorluklara rağmen, Froehler, “DeFi kalıcı bir protokoldür” diyerek DeFi yanlısı yorumlar yapmaya devam ediyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Ethereum haberi için: Ethereum Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Stablecoin’lerin Piyasa Değeri 20 Milyar Doları Aştı

Piyasa dalgalanmaları stablecoin’lere olan talebi artırdı.

Yayın:

-

DeFi protokollerinin ani yükselişi ve likidite havuzlarındaki token talebi, stablecoin arzında büyük bir artış meydana getirdi. Bu kapsamda kripto para birimi alanındaki stablecoin’lerin toplam değeri 20 milyar doların üzerine çıkmış durumda.

Coin Metrics’ten alınan verilere göre, stablecoin’lerin toplam değeri, Mayıs ayında 10 milyar doları geçtikten sadece dört ay sonra, 24 Eylül Perşembe günü 20 milyar doları aştı.

Stablecoin’lerin arzının yüksek olmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Örneğin bazı yatırımcıların piyasadaki belirsizlik ile mücadele etmek için, bazılarının ise faiz kazanmak için stablecoin kullandıkları biliniyor.

Kripto para birimi analiz firması TradeBlock’un kurumsal araştırma direktörü John Todaro konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Todaro, son zamanlardaki kripto para piyasasındaki dalgalanmalar nedeni ile çoğu kripto para biriminde görülen düşüş eğiliminin de stablecoin’lere olan talebi artırabileceğine dikkat çekti. Ayrıca, stablecoin’lerin ABD doları benzeri varlıklarının sermaye kontrollerinden ve diğer yaptırımlardan kaçmak için kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Bu bilgilere bakıldığında borsalarda kullanılan; Binance USD (BUSD), Dai (DAI), HUSD, Paxos Standard Token (PAX), USD Coin (USDC), USDK, Tether (USDT), USDT_ETH ve USDT_TRX gibi stablecoin kripto paraların arzında yaklaşık olarak günlük 100 milyon dolar civarında artış göstermesi normal karşılanmaktadır.

Stablecoin arz miktarını artıran nedenlerden birisi de, bazı borsaların fiat çiftleri sunmamasından kaynaklanmaktadır. Yatırımcılar volatilite dönemlerinde paralarını riske atmamak için yatırımlarını fiat benzeri varlıklara taşımaları için tek seçenekleri olan stablecoin’lere yönelmektedir. Ayrıca Stablecoin’ler, bazı yatırımcılar tarafından kripto para piyasasına girebilmek için kullanılan bir  ara adım olarak da görülüyor.  

Lider Tether

Borsalarda kullanılan, en yüksek piyasa değerine ve günlük işlem hacmine sahip olan stablecoin Tether hala yatırımcılar tarafından en çok kullanılan stablecoin olma özelliğini devam ettiriyor. Tether stablecoin piyasasının lideri konumundadır. Tether’in toplam piyasa değerinin, kripto para analiz firması Glassnode verilerine göre, 15 Temmuz’da 9,2 milyar dolar iken bugün itibariyle 15 milyar doların üzerine çıktığı görülmektedir.

Ancak Tether, hala liderlik koltuğunda oturmasına rağmen son dönemde ciddi rakipler ile karşı karşıya kalmış görünüyor. Bu rakiplerden Tether’e en yakın olanı ise Coinbase ve Goldman Sachs destekli USD Coin (USDC) dir. USDC, 2020 bahar aylarında ilk defa 1 Milyar $’lık piyasa değerine ulaşmıştır. Yaz aylarında yaşadığı hızlı büyüme ile birlikte yaklaşık 2 hafta önce 2 Milyar $ barajını da aşmayı başarmıştı.

Sonuç olarak kripto para piyasasında kullanılan stablecoin’lerin yatırımcılar tarafından aktif bir şekilde kullanıldığı ve her zaman güvenli bir liman olarak gördükleri bu para birimlerine yatırımlarını emanet ettikleri görülmektedir.

Diğer Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.