Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41897.09
5.71%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2231.47
2.75%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.76
0.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.8
2.02%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Thodex Vurgunu Tutarı 2 Milyar Dolar Değil 150 Milyon Dolar!

Thodex olayında dile getirilen 2 milyar dolarlık tutar doğru mu? Thodex cüzdan adresleriyle miktarın 150 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Clock
Paylaş
Thodex Vurgunu Tutarı 2 Milyar Dolar Değil 150 Milyon Dolar!

Kripto para dünyasının yanı sıra tüm Türkiye’yi saran Thodex olayında dile getirilen 2 milyar dolarlık tutar doğru mu?

Kripto para dünyasının tanınan isimleri bir anda ortaya atılan 2 milyar dolarlık kaybın, iç yüzünü araştırdı. Avalanche İş Geliştirme Direktörü ve Muhabbit kurucusu Squanch ismiyle tanınan Dr. Aytunç Yıldızlı, bir konsorsiyum kurarak Thodex borsa hesabında tutulan ve CEO ile birlikte “kaçırılan” miktarı hesaplama yolunu seçti.

Yıldızlı’ya yardım eli DataPool’un kurucusu Tufan Poyraz’dan geldi. Tufan Poyraz ile beraber alanında başarılı birçok analist el ele vererek, toplanan Thodex cüzdan adresleri ve Blockchain teknolojisi sayesinde birçok veri elde etti. Elde edilen verilerden en önemlisi de Thodex vurgununun toplam tutarı oldu.

728×90 muhabbit - Thodex Vurgunu Tutarı 2 Milyar Dolar Değil 150 Milyon Dolar!300x250 muhabbit - Thodex Vurgunu Tutarı 2 Milyar Dolar Değil 150 Milyon Dolar!

Peki Nasıl?

Bir kripto para borsasında hesap açtığınızda neredeyse her kripto para için eşsiz bir cüzdan adresi size tanımlanır. Bu cüzdan adresine para yatırdığınızda, para çektiğinizde veyahut farklı bir cüzdana kripto para yolladığınızda bu işlem Blockchain üzerinden takip edilebilir.

Borsaya para yatırdığınızda bakiye kısmında yatırdığınız para görülür ancak gönderdiğiniz para size tanımlı olan cüzdandan borsa cüzdanına çekilir. Orada saklanır. Bir başka cüzdan adresine yolladığınız kripto para saklandığı borsa cüzdanından yollanır.

Kripto paraların takip edilebilirliği, Blockchain üzerinde izlenebilirliği ile birlikte bu işlemlerin hepsi şeffaf olarak gerçekleşir. Bu şeffaflık sayesinde cüzdanlar arasında kripto paraların hareketi izlenebilir.

2 Milyar Dolar Değil 150 Milyon Dolar!

Konsorsiyum, Blockchain bilgilerine dayanarak borsa cüzdanındaki kripto paraları takip etmeye çalıştı. Sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinde Thodex cüzdan adresleri isteyerek kripto paraların yatırıldığı borsanın ana cüzdanları bulunmaya çalışıldı.

Şu ana dek elde edilen veriler ise şöyle:

thodex Blockchain analizi muhabbit 1001x600 - Thodex Vurgunu Tutarı 2 Milyar Dolar Değil 150 Milyon Dolar!
Thodex Olayı Blockchain Analizi

Bu verilerin ışığında Thodex “vurgununda2 milyar dolarlık değil, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir kaybın yaşandığı söylenebilir. Bununla birlikte Bitcoin’lerin hepsinin tespit edilemediğini de eklemek gerekiyor. Yani miktar 150 milyon dolardan fazla olabilir ancak yine de 2 milyar dolar denilemez.

Yapılan bu çalışma, sadece cüzdan adreslerinin yardımıyla Blockchain üzerinde kripto paraların izlenebilirliğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Blockchain teknolojisinin şeffaflığı sayesinde sadece kaçırılan paranın miktarı değil birçok yapısal durum da ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri Thodex’in neredeyse tüm kripto para cüzdanlarının boş olduğu gerçeği.

“Çok açık bir şey var ki Thodex’in kripto para cüzdanları neredeyse bomboşmuş. Yani alım satan yapan insanların aldığını sandığı coinler muhtemelen arayüz üzerindeki sayılardan ibaretti”

Dr. Aytunç Yıldızlı

Ayrıca Thodex’in kripto para borsası Binance’i bir soğuk cüzdan gibi kullandığı da söylenebilir.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar