Muhabbit

Türkiye, Çin’in Blok Zinciri Projesi BSN’e Katılıyor!

Girişim kapsamında, Türkiye ve Özbekistan’da iki uluslararası BSN portalı başlatılacak.

bsn türkiye

bsn türkiye

Çin ulusal blok zinciri projesi olan “Blok Zinciri Tabanlı Hizmet Ağı (BSN)”, Türkiye ve Özbekistan’da iki yeni portal kurarak küresel varlığını genişletmeye devam ediyor.

BSN projesinin mimarı olan Red Date Technology, Aralık 2021’de Türkiye ve Özbekistan’da iki uluslararası BSN portalı başlatmak için Türk danışmanlık firması Türk Çin İş Eşleştirme Merkezi (TUCEM) ile bir anlaşma imzaladı.

2006 yılında kurulan TÜSEM, Türkiye ile Çin arasında önemli bir ekonomik iş birliği merkezi haline geldi. Şirket, Türkiye ve Özbekistan’da hizmet olarak blok zinciri (BaaS) sunan iki yeni BSN portalının tek operatörü olacak.

Maliyetler Blockchain İle Düşürülecek

Yeni portallar, Türkiye ve Özbekistan’daki blok zinciri geliştiricilerinin, Ethereum ağı, Algorand, Polkadot, Tezos, ConsenSys Quorum ve Corda gibi büyük blok zincirlerini destekleyen küresel BSN portalını kullanarak BaaS uygulamaları oluşturmasına izin verecek. Girişim, blok zinciri uygulamaları geliştirmeyle ilgili büyük zorlukları çözmeyi, blok zinciri birlikte çalışabilirliğini sağlamayı ve geliştirme maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Red Date Technology CEO’su Yifan, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye uzun süredir Asya ve Avrupa arasında bir köprü rolü oynuyor ve bu nedenle Asya dışındaki ilk BSN portalının orada açılması uygun olacaktır.”

TUCEM Başkanı ve BSN Türkiye Başkanı Mehmet Akfırat ise, BSN’nin Türkiye portalının sosyal kalkınmaya ve finansal içermeye katkıda bulunacağını söyledi. Yöneticiye göre, hem Türkiye hem de Özbekistan blok zinciri geliştirme konusunda oldukça meşgul.

Akfırat ayrıca, BSN’nin uluslararası portallarını işletmediğini de belirtti. 

“Hepsi yerel ortaklarımız tarafından inşa edildi ve işletildi. En güçlü BaaS sitesini çok az maliyetle oluşturmak için BSN altyapısından yararlanan portallara sahipler.”

Bilindiği üzere BSN kısa süre önce 1 Eylül tarihinde bir Hong Kong ve Makao portalı başlattı ve 30’dan fazla yeni blok zinciri projesinin geliştirilmesine katkıda bulundu. BSN’nin ayrıca kasım ayında Güney Kore’de uluslararası bir BSN portalı kurmayı planladığı belirtiliyor.

BSN Hakkında

BSN, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu bünyesindeki bir düşünce kuruluşu olan Çin Devlet Bilgi Merkezi ve Çin hükümeti tarafından desteklenen blok zinciri girişimidir. 2019’un sonlarında başlatılan BSN, şimdiye kadar Çin’deki işletmeler ve devlet kurumları arasında 2.000’den fazla blok zinciri uygulaması ile en büyük küresel kurumsal blok zinciri ekosistemlerinden biri haline geldi. 

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version