Muhabbit

Türkiye’de Kripto Paralara Vergi Geliyor Mu?

Türkiye’de kripto paraların vergilendirilmesi konusu son dönemlerde giderek artan bir şekilde gündeme geliyor. Özellikle ABD gibi büyük ekonomilerin kripto varlıklardan vergi almaya başlaması, diğer ülkeleri de benzer adımlar atmaya yönlendiriyor. Bu durum kripto para dünyasının geleceği ve yasal çerçevesi konusunda önemli bir dönemeç olarak görülüyor.

İkinci Vergi Geliyor Mu?

Habertürk haberine göre ise kripto para düzenlemeleri kapıda. Habertürk’ün haberine göre ise kripto varlıklara iki ayrı vergi geliyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemesinin ardından Gelir İdaresi Başkanlığı kripto paraya birisi BSMV gibi düşük oranlı bir işlem vergisi getirmeyi hedefliyor.

Söz konusu bu gelişmeyi ise ilk olarak Ondokuzmayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Batı sosyal medyadan duyurdu. Batı kripto için Gider Vergileri Kanunu’na bir tür işlem vergisinin ekleneceğini diğer yandan Gelir Vergisi Kanunu’nun 75.’inci maddesi uyarınca Menkul Sermaye İradı olarak değerlendirilen kripto paranın vergi kesintisi yoluyla vergilendirileceğini belirtti.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alınacak verginin Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) gibi %5 oranında gerçekleşeceği iddia ediliyor.

Son Yazılar

Exit mobile version