Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Twitter Biyografisine Bitcoin Ekleme Furyası! Robinhood’a Tepki Mi?

Twitter biyografisine #Bitcoin eklenmesinin ardında yatan sebepler, GameStop ve DOGE olabilir mi?

Clock
Paylaş
Twitter Biyografisine Bitcoin Ekleme Furyası! Robinhood’a Tepki Mi?

Bugün Elon Musk ile başlayan sosyal medya platformu Twitter hesaplarına #Bitcoin ekleme furyası devam ediyor. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in biyografisinde uzun süredir yer alan #Bitcoin yazısı ve simgesi, bugün bir hareketlenmenin temelini oluşturmuş olabilir.

Elon Musk’ın ardından Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian ve hedge fund yöneticisi Anthony Scaramucci de Twitter biyografilerine #Bitcoin’i ekledi.

elon musk bitcoin simgesini ekliyor 1067x600 - Twitter Biyografisine Bitcoin Ekleme Furyası! Robinhood'a Tepki Mi?

Peki Neden Ekleniyor?

Elon Musk’tan sonra kripto para dünyasından birçok isim Twitter biyografisine #Bitcoin’i eklemeye başladı. Başta Elon Musk’ın Bitcoin ile alakalı rutin paylaşımlarından biri gibi gözükse de altında başka bir neden yatıyor olabilir.

Musk’ın, birkaç haftada bir desteğini dile getirdiği ve paylaşımlarını yaptığı iki ürün geçtiğimiz günlerde çok konuşuldu. Bunlardan ilki GameStop projesi.

Açtığı mağazalarda pandemi nedeniyle yeterli kârı elde edemediği düşüncesiyle fiyatının düşeceğini öngören, büyük yatırımcılardan biri olan Melvin Capital, hisselerini satmaya başladı, bunu fırsat gören Reddit kullanıcıları da organize olarak Robinhood platformu üzerinden GameStop hisselerini toplamaya başladılar.

otXvT31k - Twitter Biyografisine Bitcoin Ekleme Furyası! Robinhood'a Tepki Mi?
GameStop hisse senedi 1 haftalık fiyat grafiği

Hisselerin küçük yatırımcıların elinde toplanmasından rahatsız olan Wall Street’in büyük yatırımcılarının, Robinhood üzerinde baskı kurduğu düşünülüyor. Robinhood platformunun bu baskıdan ötürü GameStop işlemlerini durdurduğu tahmin ediliyor.

İkincisi ise tamamen “meme” kültürü üzerinde ortaya çıkmış olan Dogecoin (DOGE).

DOGE, dün (28.01.2021) bazı Reddit kullanıcılarının çabalarıyla gün içerisinde %800’lük ticaret hacmi artışı yaşayarak %80 civarında bir değer artışı yaşamıştı. Aniden yaşanan bu fiyat artışının, altında yatan sebebin pump olduğunu ve yakın zamanda düşeceğini düşünenler de mevcut.

İlginizi çekebilir: Dogecoin (DOGE) Fiyat Analizi

dQjLVNGv - Twitter Biyografisine Bitcoin Ekleme Furyası! Robinhood'a Tepki Mi?
Dogecoin (DOGE) iki günlük fiyat grafiği

Dogecoin’in yaşadığı fiyat artışı da Robinhood platformu tarafından “anormal koşullar” içerisine alınarak kısıtlandı. Robinhood kısıtlamanın ardından olayı biraz daha kapsamlı hâle getirerek, tüm kripto para birimlerinin platform içi işlemlerini kısıtlama kararı aldığını açıkladı.

Elon Musk’ın da Robinhood ve Wall Street’teki büyük yatırımcıları karşısına alıp kripto para birimlerinin yanında olduğunu gösterme şeklinin, Twitter biyografisine #Bitcoin eklemesi olduğu düşünülüyor. Musk’ın ardından kripto para dünyasından birçok isim de Twitter biyografisine #Bitcoin ekleyerek Wall Street’e olan tepkilerini göstermeye başladı.

Daha fazla Elon Musk haberi için: Elon Musk Haberleri
Daha fazla Dogecoin haberi için: Dogecoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.


Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar