Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41935.21
6.00%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2227.3
2.74%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.73
0.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.2
1.72%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Twitter Saldırısındaki Bitcoin’lerin Bir Kısmı Wasabi’ye Gitti Bile!

Açıklamada, Perşembe gecesi saldırganın cüzdanlarından birinin (2.89 BTC bulunuyordu) tüm bakiyesini Wasabi Wallet ile ilişki olduğu düşünülen bir cüzdana gönderdiği belirtilmekte.

Clock
Paylaş
Twitter Saldırısındaki Bitcoin’lerin Bir Kısmı Wasabi’ye Gitti Bile!

İddia blockchain analiz şirketi Elliptic’ten geldi.

Şirket tarafından yayınlanan raporda Twitter’a yönelik olarak gerçekleştirilen saldırıda elde edilen Bitcoin’lerin (BTC) yaklaşık yüzde 22’si, karıştırılmak amacıyla Wasabi Wallet’a gönderilmiş durumda.

728×90 muhabbit - Twitter Saldırısındaki Bitcoin'lerin Bir Kısmı Wasabi'ye Gitti Bile!300x250 muhabbit - Twitter Saldırısındaki Bitcoin'lerin Bir Kısmı Wasabi'ye Gitti Bile!

Açıklamada, Perşembe gecesi saldırganın cüzdanlarından birinin (2.89 BTC bulunuyordu) tüm bakiyesini Wasabi Wallet ile ilişki olduğu düşünülen bir cüzdana gönderdiği belirtilmekte.

Elliptic transferi takip edebilmek için “distinctive transaction pattern” özelliğini kullandığının altını çiziyor. Şirket tarafından ortaya atılan transfer haritası ise şu şekilde.

Elliptic Transfer Haritası - Twitter Saldırısındaki Bitcoin'lerin Bir Kısmı Wasabi'ye Gitti Bile!
Elliptic’in Transfer Haritası

Wasabi Wallet

Wasabi Wallet, standart Bitcoin cüzdanlarından farklı işlevleri ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Cüzdan, kullanıcılarının Bitcoin’lerini karıştırmasını sağlayarak, anonimlik sağlamayı amaçlamakta. Mekanizma, sisteme katılan farklı katılımcıların Bitcoin’lerini karıştırarak farklı cüzdanlara aynı bakiyeleri gönderiyor. Bu sayede kişi Wasabi’ye gönderdiği cüzdan ile bağımsız bir cüzdanda Bitcoin’lerine sahip olabiliyor.

Saldırgan da cüzdan özelliğini kullanarak anonimliğini sağlayarak Bitcoin’lerin izini kaybettirme peşinde. Bildiğiniz üzere Bitcoin blockchaini halka açık bir ağ ve isteyen herkes transferlerin izini kolayca sürebilmekte.

Saldırganın cüzdanlarını kara listeye eklediğini belirten önde gelen borsalar, saldırganın kendileri üzerinden çıkış yapmasına izin vermeyecek gibi görünüyor. Bu durumda saldırganın Bitcoin’lerini itibari para birimlerine çevirip çekebilmesi için, Bitcoin’lerin izini kaybettirmesi gerekmekte.

Wasabi Wallet işlemi sonrası cüzdan takibi tam anlamıyla imkansız değil, ancak blockchain izinin silinmesi sebebiyle takip işi oldukça zorlaşmakta. Saldırganın parayı dışarı çıkarmak istediği ise gelen hamlelerde kendini fazlasıyla belli etmekte.

Sizce saldırgan başarılı olabilecek mi?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar