Muhabbit

Ukrayna, Avrupa Birliği’nin Kripto Para Kurallarını Kabul Etmeye Hazırlanıyor

Ukrayna’dan kripto para düzenleme adımı geldi.

Yeni Boyut- ukrayna

Yeni Boyut- ukrayna

Bulunduğu bölgede kripto para benimsenmesi konusunda lider olan Ukrayna, benimsenme konusunda küresel liderlerin kripto para düzenlemelerini izlemeyi planlıyor.

Ukrayna’da yapılan son açıklamalarda kripto para düzenlemeleri için Avrupa Birliği’nin aldığı düzenleme kararlarının izleneceği açıklandı. 20 Nisan 2023 Perşembe günü Kiev’den açıklamalar geldi ve Ukrayna makamlarının yeni AB normlarını ülkelerinin yasal çerçevesine dahil edeceklerini belirtti. Perşembe günü, Avrupalı milletvekilleri Kripto Varlıkları Piyasaları (MiCA) paketine nihai onaylarını verdi. Bu, kripto para düzenlemeleri konusunda dünyadaki ilk kapsamlı düzenleme girişimi oldu. Bu düzenleme kripto para servisi sağlayıcıları için lisanslamayı ve yatırımcı koruma mekanizmalarını içeriyor.

Ukrayna Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (NSSMC) üyesi Yuriy Boyko konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu gerçekten tarihi bir etkinlik, Ukrayna ulusal mevzuatta düzenlemeleri uygulayacak ilk ülkelerden biri olacak.”

Boyko ayrıca taslak düzenlemelerin neredeyse hazır olduğunu ve yetkililerin yakında ana paydaşlar ile konuşmaya başlayacağını belirtti. Boyko konu hakkında şunları söyledi:

“NSSMC, ortaklarıyla birlikte Ukrayna’da sanal varlıklar pazarının başlatılması üzerinde aktif olarak çalışıyor ve MiCA düzenlemeleri temel alındı.”

Ukrayna parlamentosunun bir üyesi olan Yaroslav Zheleznyak konu hakkında şunları söyledi:

“NSSMC’den meslektaşlarımızla birlikte kripto paraların Ukrayna’da yasal olması için bazı MiCA düzenlemeleri üzerinde çalışıyoruz.”

AB üyesi adayı olan Ukrayna’daki milletvekilleri 2021 Eylül ayında “Sanal Varlıklar Üzerine” bir yasa tasarısına onay verdiler ancak tasarı Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy tarafından reddedildi. Cumhurbaşkanın tavsiyeleri üzerine tekrardan revize edilen tasarı 2022 Şubat ayında kabul edildi.

Ülkede henüz kripto paralara vergi kuralları getirilmemişken, Ukrayna Devlet Vergi Servisi Lviv Ofisi özel şahıslar için kripto paralardan elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hakkında açıklama yaptı. Bu açıklama şu şekilde:

“Bir bireyin kripto para satışından elde ettiği gelir, toplam yıllık vergilendirilebilir gelire dahil edilecek.”

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version