Muhabbit

Ukrayna Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarını Hızlandırdı!

Ülke, yakın zamanda CBDC’yi piyasaya sürmeyi planlıyor.

Ukrayna muhabbit

Ukrayna Mining Bitcoin

Ukrayna Merkez Bankası, ülkedeki finans işlemlerinde dağıtımı kolaylaştırma ve blok zinciri tabanlı para birimlerinin kullanımını artırma konusunda çalışmalara başladı.

Böylece Ukrayna, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi CBDC piyasaya sürülmesiyle ile ilgili olarak adım atan ülkeler arasına katılmış oldu.

Hatırlanacağı üzere, ülke daha önce kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) oluşturmak için önde gelen blok zinciri ağı Stellar’ı seçtiğini duyurmuştu. Bu ortaklık anlaşmasının bir parçası olarak, Ukrayna’nın ulusal dijital para birimini ve sanal varlıklar için bir ekosistem geliştirmeyi amaçlayan projede beraber çalışılacağı açıklanmıştı.

Ülkenin dijital para birimi olacak olan dijital Grivna, yakında piyasaya çıkacak ve vatandaşlar tarafından ödeme yapmak ve arkadaşlarına veya ailelerine transferlerde kullanılmaya başlanacak.

Bilindiği üzere yakın zaman önce Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından “ Ödeme Hizmetleri Üzerine” olarak adlandırılan yeni bir yasa tasarısı onaylandı. Bu tasarı kapsamında da Ukrayna Merkez Bankası, CBDC çalışmaları için gereken yasal gereklilikleri elde etmiş oldu. Yasa tasarısı ayrıca Ukrayna Merkez Bankasına sektördeki özel girişimlerle ortak olmasını ve birlikte çalışmasını gerektiriyor. Aslında bu yeni tasarının temel faydalarının arasında açık bankacılık sistemini geliştirmek olduğu belirtiliyor. Tasarı, kullanım olarak kolay paylaşılabilirlik için üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla herhangi bir tüketici verisine erişimi teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

AB İle Entegrasyon

Tasarının yeni özellikleri aynı zamanda ülkenin finansal mimarisinin Avrupa Birliği’nin belirli yasal parasal yönlerini benimsemesine, finansal yöntem ve talimatlarının entegrasyonunu uygulamasına olanak tanıyacak.

Tüm bu gelişmelere rağmen aslında ülke, başlangıçta bir CBDC’nin gelişimi için aceleci davranmadı ve bunun zamanla ortaya çıkabilecek bir gelişme olacağını belirtti. Çünkü, dijital para birimine geçmenin etkisinin mevcut finansal sisteme zarar vereceğinden çekinen Ukrayna, gerekli incelemelerin sonuna gelmiş ve gerekli adımları atmaya başlamış görünüyor. 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version