Muhabbit

Ukrayna, Rus Kripto Para Borsalarına Yönelik Yaptırımlarını Genişletiyor!

Ülke, Rusya’nın en büyük bankası Sber Bank’ın da dahil olduğu yaptırımlar altına alınan listede, Rus kripto para borsalarını yasaklamaya başladı.

Yeni Boyut- ukranya

Yeni Boyut- ukranya

Ukrayna Devlet Mali İzleme Servisi (SFMS), kısa süre önce yayımladığı bir raporda, 2022 yılındaki operasyonlarının sonuçları hakkında bazı bilgilere yer verdi.

Raporda, Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve önde gelen Ukraynalı kripto para uzmanlarının birlikte çalıştığı belirtildi. Çalışma sonucunda ise Rusya’nın en büyük bankası Sber Bank’ın da dahil olduğu yaptırımlar altına alınan listede, Rus kripto para borsaları da yer alıyor.

Şu an için listede tam olarak hangi kurumların bulunduğu açıklanmasa da düzenleyici kurum, buradaki amacın bu girişimleri tamamen engellemek olduğunu vurguladı.

Bunun yanında SFMS’in, Rusya’ya ait kripto para cüzdanlarının bloke edilmesi için bir mekanizma başlattığı belirtildi. Hatırlanacağı üzere Ukrayna’daki mali otoriteler, geçtiğimiz yıl, Rusya’nın kripto paralar ile işlem yapmasını engellemek için çeşitli eylemler gerçekleştirmişti.

SFMS’ye göre tüm bu uygulamalardaki ana hedefin, Rusya’nın kripto para kullanarak yapmaya çalıştığı operasyonların önüne geçmek olduğu belirtiliyor. Bunun için de SFMS, konu ile ilgili olarak 140’a yakın ülkenin mali otoriteleri ile iş birliği içinde olduğunu belirtiyor.

Ukrayna Kara Para Aklamayı Önlemek İstiyor

Kripto paralar kullanılarak yapılan kara para aklama faaliyetlerini bitirmek isteyen Ukrayna, Gürcistan ve Moldova ile birlikte iş birliği yapmaya devam ediyor. Hatta bu üç ülke, BM ve AGİT’in de yardımıyla başlatılan projenin ana katılımcıları arasında yer alıyor.

Kripto Paralar Kontrol Altına Alınmak İsteniyor

Hatırlanacağı üzere, Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, kısa süre önce yaptığı açıklamada, düzenleyici çerçevenin tamamlandıktan sonra ülkenin “dünyanın en iyi kripto para yargı alanı” olacağını söylemişti. Şimdi ise yayımlanan ve Fedorov’un açıklamalarını destekleyen bu yeni rapor, ülkede finans alanında yeni bir döneme geçildiğinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

Ukrayna, son dönemlerde Doğu Avrupa bölgesinde kripto para kabulü söz konusu olduğunda, bölgedeki önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Bilindiği üzere ülke, Rus işgalinin başlamasından bu yana kripto para cinsinden bağış kabul etmeye devam ediyor.

Bunun yanında Ukrayna Parlamentosu, geçtiğimiz yılın şubat ayında “Sanal Varlıklar Hakkında” isimli bir yasa çıkardı ve vergi kanununda ilgili değişiklikler üzerine çalışmalara devam ediyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version