Muhabbit

Ukrayna’nın En Büyük Bankası Kripto Para Borsalarına Yapılan Transferleri Askıya Aldı!

Finans kurumu, ülkenin merkez bankasının mevcut sıkı yönetim uygulaması kapsamında getirilen kısıtlamalardan biri olduğunu açıkladı.

Ukrayna Merkez Bankası Genel

Ukrayna Merkez Bankası Genel

Ukrayna’nın en büyük bankası olan Privatbank, kripto para borsalarına yapılan para transferlerini geçici olarak durdurdu. Finans kurumu, Ukrayna Merkez Bankası’nın mevcut sıkı yönetim uygulaması kapsamında getirilen kısıtlamalardan biri olduğunu açıkladı.

Ukrayna’nın sahip olduğu varlık bakımından en büyük bankası olan Privatbank, kullanıcıların kripto para borsalarına para göndermesini geçici olarak yasakladı. Geçici yasak 16 Mart 2022 tarihinde uygulanmaya başlandı.

Geçici yasağın sebeplerinden biri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeye başladığında Ukrayna Merkez Bankası, 24 Şubat 2022 tarihinde savaşla ilgili bildiri veya belge yayımlamıştı. O bildiri bu yasağı tetikliyor olabilir.

Belge, özellikle kripto paralarla ilgili işlemlerden bahsetmese de bankacılık sisteminin sıkı yönetim kapsamında getirdiği kısıtlamalar ve sert kurallar vardır.

Sıkı yönetim, zor zamanlarda ekonominin düzgün bir şekilde işleyişini sağlar. Bu yüzden sıkı yönetim kapsamında daha katı kurallar olabilir. Örnek verecek olursak Ukrayna’da nakit para çekmek isteyen vatandaşların günlük limiti 100.000 Grivna (3.400$) olarak belirlendi ve döviz kuru sabitlendi.

Privatbank yaptığı duyuruda şunlardan bahsetti:

Bankaların müşterileri adına Ukrayna’dan sınır ötesi para transferi yapması yasaklandı!

Banka, bu kapsama kripto para borsalarına girdiğini açıkladı.

İşlem hacmine göre dünyanın önde gelen kripto borsası Binance, Privatbank’ın Grivnası mevduatlarıyla ilgili kararını doğruladı. Şirket, kullanıcıları diğer bankaların da aynı şeyi yapabileceği konusunda uyarıyor ve peer to peer işlemlere yönelmelerini tavsiye ediyor.

Ukrayna, ilerleyen Rus kuvvetleri karşısında savunma çabalarını finanse etmek ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak için kripto para bağışlarını kabul ediyor.

Başkan Volodymyr Zelensky, bu hafta ülkenin kripto paralarla ilgili bir yasasını imzalamasına rağmen bu yasak geldi.

Ukrayna hükümeti, FTX, Kuna ve Everstake ile Ortaklaşa Kripto Para Bağış Web Sitesi Kurdu!

FTX ve Kuna gibi kripto para borsalarının bulunduğu ve bir stake platformu olan Everstake’in de yer aldığı ortaklıkta, Ukrayna’ya toplanan bağışları kolaylaştırmak için bir web sitesi kuruldu.

Ukrayna Rusya ile olan savaşına devam ederken birçok insan Ukrayna Hükümetinin kripto para cüzdan adresine bağış yapmaya başladı. Ancak bazı kötü niyetli insanlar bundan faydalanmak istedi ve bazı kullanıcılar yanlış cüzdan adreslerine para göndermiş oldu.

Bu tarz durumların önüne geçmek ve daha kolay bağış yapılmasını sağlamak için FTX, Kuna ve Everstake kollarını sıvadı.

Web sitesinin nihai hedefi Ukrayna için 200 milyon dolar toplamak. 19 Mart 2022 saat 12.30’dan itibaren kullanıcılar, yaklaşık 58 milyon dolarlık kripto para gönderdi. Gönderilen miktara baktığımızda platformun 200 milyon dolarlık hedefinin yaklaşık %24’üne ulaştı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version