Muhabbit

Ünlü Yatırımcı Jim Rogers: ABD Doları İçin Ayrılan Zamanın Sonuna Geldik!

Jim Rogers, verdiği röportajda ABD dolarının sonu geldiğini ve kripto para birimlerinin gelecekteki potansiyel konumunu konuştu.

Ünlü Yatırımcı Genel

Ünlü Yatırımcı Genel

Quantum Fund’ı milyarder yatırımcı George Soros ile birlikte kuran kıdemli yatırımcı Jim Rogers ABD doları hakkında düşüncelerini dile getirdi:

ABD dolarının sonu geldi. Uluslararası bir para biriminin tarafsız olması gerekiyor. Ancak Washington kuralları değiştirdi ve artık hiç adil oynamıyor.

Ünlü yatırımcı Jim Rogers, Economic Times Sunday ile gerçekleştirdiği röportajda ABD dolarının sonu geldiğini ve kripto para birimlerinin gelecekteki potansiyel konumunu konuştu. Rogers, Quantum Fund ve Soros Fund Management’ın kurucu ortağı olan George Soros’un eski iş ortağıdır.

Jim Rogers, ABD dolarının görünümü ve dolar endeksinin nereye yöneldiği sorusuna şu şekilde cevap verdi:

ABD dolarına biraz da olsa sahibim çünkü kargaşalar başladığında insanlar güvenli bir liman arıyor. Ancak insanlar ABD dolarının tarihi nedenlerle güvenli bir para birimi olduğunu düşünüyor.

Deneyimli yatırımcı sözlerine şu şekilde devam etti:

Ancak şu anda ABD dolarının artık sonu geldi çünkü uluslararası bir para biriminin tarafsız olması gerekiyordu ancak hiç de öyle değil.

Washington sizi sevmiyorsa, size yaptırımlar uygular ve ABD dolarını kullanamazsınız.

Rogers, Rusya’daki şirketlere ve kişilere Amerika ve Avrupa Birliği tarafından sert yaptırımlar uygulanmasını doğru bulmuyor. Sonuç olarak savaşı açan ve kararları veren hükümet, ancak bu yaptırımlar hükümetten çok halkı yıpratıyor.

Rusya Ukrayna

Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye başladığından beri, Amerika Birleşik Devletleri ve artan sayıda başka ülke Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya devam ediyor. Bu yaptırımların spor ve sanat dallarına kadar uygulanması ise işleri başka bir boyuta taşıyor.

Rusya, rezervlerinin yaklaşık %16’sını ABD doları ve %32’sini Euro olarak kasasında bulunduruyor. Rezervlerinin neredeyse %50’si yaptırım uygulayan ülkelerin para birimi olduğu için bu ekonomik yaptırımlarla bir süre savaşabilir gibi görünüyor. 2022 Mart ayının başında Putin, yaptırımlara hazır olduklarını söylemişti.

Rogers sözlerine şu şekilde devam etti:

ABD dünyanın en borçlu ülkesidir. Temel nedenlerle veya politik nedenlerle beraber insanlar rekabet eden para birimi arıyorlar.

Daha ne olacağını bilmiyorum. Bu para birimi bulduğunda satın alacak kadar akıllıyımdır. Ben bir Amerikalıyım ama Amerikan dolarına ne yaptıklarını görmekten hoşlanmıyorum.

Jim Rogers: Hükümetler Kripto Para Birimlerini Yasa Dışı İlan Edebilir!

Kriptolar ABD doları endeksine bir alternatif olabilir mi? sorusuna Rogers şu şekilde cevap verdi:

Eh, olabilir. Birçok insan kripto paralar ile işlem yaparak çok para kazandı.

Biliyorum ki dünyadaki her ülke, ABD dahil olmak üzere, artık kendi kripto para üzerinde çalışıyor. Ancak ABD, bunun yeni para olmayacağını söyledi.

Tecrübeli yatırımcı kripto para birimiyle ilgili olarak, hükümetler kontrolü sever diyerek sözlerine şu şekilde devam etti:

Bunu demeyi sevmiyorum ama hükümetler böyledir ve kontrollerini kaybetmek istemedikleri için veya istedikleri şekilde kripto paraları düzenleyemezlerse yasa dışı ilan edebilirler. Şahsen bazı ülkeler için böyle şüphelerim var.

Rogers, hükümetlerin kripto para birimlerini birkaç kez yasaklayabileceği konusunda uyardı. Bitcoin’e yatırım yapmamasının nedeninin bu olduğunu söyledi. Ancak geçen yıl Mayıs ayında BTC’ye yatırım yapmadığına pişman olduğunu da belirtti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version