Here, content that you may want to modify using a custom JavaScript

BLOCKCHAIN

Uruguay’da, Kripto Paraların Yasal Kullanımı İçin Yasa Tasarısı Sunuldu!

Uruguaylı Senatör Juan Sartori, kripto para piyasasını düzenlemek için resmi bir yasa tasarısı taslağı sundu.

Yayın:

-

Uruguay, Latin Amerika’daki Bitcoin ve kripto para birimi endüstrisini düzenlemek için başlatılan son siyasi girişimlerin arasına katıldı.

Uruguaylı işadamı ve Senatör Juan Sartori, kripto para piyasasını düzenlemek için resmi bir yasa tasarısı taslağı sundu. Senatör tarafından önerilen yasa tasarısı, dijital varlıkların kullanımıyla ilgili suçları önlemek amacıyla kripto para endüstrisi ile ilgili yasal boşlukları doldurmayı amaçlıyor.

Yapılan açıklamada yasa tasarısının esas olarak, Bitcoin madenciliği gibi kripto para madenciliğini farklı bir ekonomik faaliyet sınıfına koyarak kripto para varlıklarının verilmesini, muhafazasını ve ticaretini düzenlenmesinin amaçlandığı belirtiliyor. Tasarıda kripto para varlıkları “sahipliklerini garanti altına almak ve işlemlerin bütünlüğünü sağlamak için kriptografik şifreleme kullanan dijital ürünler” olarak tanımlanıyor. 

Tasarının diğer amaçlarından birinin ise, düzenleyici kurumlara kurallar oluşturularak, çelişkili yorumlardan kaçınılması ve bu konuda daha fazla netlik sağlanmasının amaçlandığı dile getiriliyor.

Zorunlu Üç Lisans Öneriliyor

Bunun yanında tasarı, kripto para birimi endüstrisine katılmak isteyenler için üç zorunlu lisans öneriyor. İlk olarak, piyasalarda aracılık yapanlara lisans verilmesi yer alıyor. Böylece, ülkede faaliyet gösteren hem merkezi hem de eşler arası borsaların kayıt altına alınması amaçlanıyor.

İkinci sırada, bir kripto para varlık saklama lisansının verilmesi yer alıyor. Müşterilerinin varlıklarını koruyan herhangi bir işletmenin bu lisansa sahip olması isteniyor.

Üçüncü ve son olarak ise, finansal özelliklere sahip kripto para varlıklarının çıkarılma lisansına sahip olunması isteniyor. Bu kapsamda, ICO‘lar ve stablecoinler veya diğer kripto para birimlerini çıkarmakla ilgilenen şirketlerin, kripto para birimlerini piyasaya sürmeden önce uygun bir lisansa sahip olması isteniyor.

Tasarıya göre, kripto para madenciliğinin bu tür özel lisansları almasına gerek duyulmadığı yer alıyor. Bu alanda sadece Sanayi Bakanlığı tarafından verilen bir iznin yeterli olacağı belirtiliyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Muhabbit
Yorum Yap

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.

Exit mobile version