Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41435.7
5.08%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2252.3
4.37%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.59
2.36%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $233.1
2.33%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

USDC En Popüler Stablecoin Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerlemeyi Hedefliyor!

USDC günlük ticaret hacmi Tether’in (USDT) iki katına çıkarak USDC’yi stablecoin’lerin lideri olmaya bir adım daha yaklaştırdı. 

Clock
Paylaş
USDC En Popüler Stablecoin Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerlemeyi Hedefliyor!

USD Coin (USDC) kripto para dünyasının yükselen yıldızı olmak için çalışmalarına devam ediyor. 21 Haziran 2022 Salı günü yayımlanan verilere göre USDC’nin günlük ticaret hacmi Tether’in (USDT) iki katına çıkarak USDC’yi stablecoinlerin lideri olmaya bir adım daha yaklaştırdı. 

728×90 muhabbit - USDC En Popüler Stablecoin Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerlemeyi Hedefliyor!300x250 muhabbit - USDC En Popüler Stablecoin Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerlemeyi Hedefliyor!

Kripto para veri sağlayıcısı Messari’ye göre Salı günü USDC Ethereum ağı üzerinde 1,1 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaştı. Aynı günde USDT’nin ticaret hacmi ise 579 milyon dolar civarında kaldı. 

Massari “gerçek ticaret hacmi” verilerini yalnızca “önemli ve meşru kripto para ticaret hacimlerine” sahip borsalardan alıyor ve bu nedenle de yaygın olarak görülen toplam hacim verilerinden ayrışıyor.

Messari’nin “gerçek hacim” verileri Binance, Bitfinex, Bitflyer, Bitstamp, Bittrex, Coinbase Pro, Gemini, itBit, Kraken, Poloniex ve OnChainFX’de izlenebilen borsaları kapsıyor.

circle usdc - USDC En Popüler Stablecoin Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerlemeyi Hedefliyor!
Circle USDC

USDC Arzı Yükselişte

Tether’in piyasada yer alan arzı 11 Mayıs 2022’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek değerinden beri sürekli olarak düşüyor. 22 Haziran 2022 itibarıyla Tether arzı %20 civarında düşerek son 8 ayın en düşük seviyesi olan 67,9 milyar’a geriledi. 

USDC’nin ise arzı 11 Mayıs 2022’den beri %13 artış göstererek 55,9 milyara yükseldi. Eğer USDC’nin yükseliş trendi bu şekilde devam ederse kısa sürede Tether’in stablecoin dünyasındaki egemenliğini altüst edebilir.

Terra’nın çöküşü ve Celsius’un düşüşünden kaynaklanan olası domino etkisi yatırımcılar arasında bir şüphe dalgasının yayılmasına yol açtı. Son haftalarda piyasa genelinde yaşanan düşüş trendi durumun daha da kötüleşmesine neden oldu. Bu gelişmeler sonrasında Tether’deki itfalar arttı ve arzda düşüşe sebebiyet verdi. 

İlginizi çekebilir: Tether (USDT), Tezos Blok Zinciri Üzerinde İşlemlere Başladı!

Tether stablecoinine yönelik rezerv güvencesi belirten ve Terra ya da Celsius’ta yaşananların rezervlerine herhangi bir etkisi olmayacağının altını çizen bir dizi açıklamalarda bulundu. Ancak bu açıklamalara rağmen yatırımcılar aşama aşama USDC’ye geçiş yapıyor. 

Ancak Messari’nin gerçek hacim verileri bize hikayenin tamamını anlatmıyor. Tüm blockchainler ve borsalar ele alındığında CoinGecko verileri USDT’nin günlük hacminin hala 44 milyar doların üzerinde seyrettiğini gösteriyor. Aynı veriler USDC’nin hacminin ise 5 milyar dolar civarında kaldığını belirtiyor.

Bununla birlikte, hacmin ne kadarının kripto para veya borsa sayılarını şişirmek için wash trading’de USDT’nin kullanılmasından kaynaklandığı bilinmiyor. Bu nedenle de kusurlu da olsa gerçek hacim metriği geliştirilerek görece daha sağlıklı verilere ulaşılması hedefleniyor.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar