Muhabbit

Utah Üniversitesinin Başı Ransomware ile Dertte!

Utah Üniversite’si NetWalker fidye yazılımının en son kurbanı oldu.

Utah

Utah Üniversitesi Sosyal Davranış Bilimleri Fakültesi, 19 Temmuz tarihinde bir fidye yazılım saldırısına uğradıklarını doğruladı.

Üniversite tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre ekip, kötü amaçlı yazılımın okul ağındaki eğer makinelere yayılmasını önlemek için sunucuları çevrimdışı moduna almış. Ekip bu hareketi ile birlikte birçok bilgisayarı saatlerce erişime kapattı.

Yaşanan tartışmaların ardından yetkililer, bir veri sızıntısını önlemek amacıyla okulun siber güvenlik uzmanının tavsiyesiyle 457.059 $ fidye ödemeye karar verdi.

Utah Üniversitesi’nin personeli, sigorta poliçelerinin fidyenin bir kısmını ödediğini ve geri kalanı kendileri karşıladığını açıkladı. İşlemle kullanılan kripto para birimi ile ilgili herhangi açıklama yapılmadı.

Haziran ayının başlarında medya kuruluşları, NetWalker fidye yazılımı çetesinin Michigan Eyalet Üniversitesi’ne saldırdığını bildirdi. Çete öğrencilerin kayıtlarını ve mali belgelerini sızdırmakla tehdit ederken, üniversite yetkilileri fidye ödemeyi reddettiler.

Bu tür fidye yazılım grupları, okulları, hastaneleri, medya kuruluşlarını ve hatta futbol kulüplerini sıkça hedef almakta. Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi, bir fidye yazılım kurbanı oldu. Bütün sistemi kitleyen fidye yazılım saldırganları, üniversite yetkililerinden 1.5 milyon $ talep etti.

Son Yazılar

Exit mobile version