Muhabbit

Vadeli İşlem Kontratları 2019’da 3 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı

Tanınmış bir veri analizi platformu olan TokenInsight’ın raporuna göre Bitcoin’ in Altcoin Futures (Vadeli İşlem) Kontratları 2019’da 3 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı.

Bitcoin kripto para birimi

Tanınmış bir veri analizi platformu olan TokenInsight, Bitcoin ve diğer kripto para birimi Vadeli kontratları için aynı trade etkinliğini analiz eden en son vadeli işlem pazarı raporunu yayınladı.

TokenInsight, Bitcoin ve Altcoin vadeli işlemlerinin işlem hacmini Bybit, Binance, Deribit ve FTX dahil olmak üzere dokuz farklı borsada inceledi ve 1 Ocak ile 8 Aralık 2019 arasındaki dönem için veri topladı. Rapora göre, vadeli işlemlerin hacmi 2019’da 3 trilyon dolara ulaştı. Vadeli işlemler için ortalama günlük trade 8,5 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahipti. Pazarın toplam işlem hacminin 2019’un ikinci yarısında iki katına çıktığı ve üç büyük borsadaki (BitMEX, OKEx ve Huobi) toplam işlem hacminin pazarın %85’ini oluşturduğu söyleniyor.

Vadeli işlem piyasalarındaki hacimler spot piyasalardan düşük olsa da TokenInsight, 2019 yılında her iki pazardaki hacimler arasında 0,76’lık bir korelasyon katsayısı olduğunu gösterdi. Rapor ayrıca, Mayıs ayında işlem hacimlerinin önemli ölçüde artmasından sonra piyasadaki vadeli işlem borsalarının sayısının onlardan yüzlere nasıl arttığını açıkladı.

Ayrıca rapor, 2019 yılında vadeli işlemlerin yıllık hacminin tüm pazarın yaklaşık %18,2’sini oluşturduğunu belirtti. 2019’da çok sayıda yeni vadeli işlem borsası ortaya çıkarken, çoğu spot borsa da geçen yıldan bu yana türev işlemlere başladı. Bununla birlikte, piyasadaki işlemlerin büyük çoğunluğu üst düzey vadeli İşlem borsaları tarafından hala kolaylaştırılmaya çalışılmaktadır.


Raporda, BitMEX’in yıllık 972,8 milyar dolarlık işlem hacmi ve ortalama günlük hacmi 2,8 milyar doların üzerine çıkarak ilk sırada yer aldı. OKEx ve Huobi sırasıyla 869 milyar dolar ve 661 milyar dolar işlem hacmiyle BitMEX’ i izledi.

Vadeli İşlem Kontratları İstikrar

TokenInsight, geçen yılın ikinci yarısına doğru fiziksel olarak yerleşmiş Bitcoin Futures’ın trade kontratlarını piyasaya sürdüğü için gündeme gelen bir platform olan Bakkt’a da dikkat çekti. ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) platformu onaylarken, Bakkt’ın işlem hacmi 24 Eylül’deki lansmanından bu yana hayal kırıklığı yaratıyor. Bakkt platformunda ; Ekim, Kasım ve Aralık aylarında sadece 643,7 milyon ABD doları değerinde yani günlük BitMEX hacminin yaklaşık %23’ü değerinde Bitcoin vadeli işlem kontratı işlem görmektedir.

“Kripto para birimi türevleri gelişmekte olan pazarlardır ve vadeli işlem kontratlarının istikrarının daha da geliştirilmesi gerekmektedir.”

Bununla birlikte rapor ayrıca, “uyumluluk kanalının gelecekteki gelişiminin, özellikle uyumluluk kanalının açılmasından sonra kesinlikle  göz atmaya değer olduğunu ve geleneksel fonların uyumlu ağ geçitleri yoluyla piyasaya kademeli olarak yatırılabileceğini de belirtmektedir. ” kısmı yer almaktadır.

Çalışmada kullanılan 12 vadeli işlem borsasından 27’sinde kripto para vadeli işlem kontratları listelenmiştir. Rapor, vadeli işlem kontratı ürünlerinin daha kapsamlı hale geleceğini ve daha düşük trade ücretleriyle ilk değişimin kurumlar tarafından tercih edilebileceğini öne sürmüştür.

Son Yazılar

Exit mobile version