Muhabbit

Varlık Yönetim Devi VanEck, Spot Bitcoin ETF’i İçin SEC’e Başvuruda Bulundu!

Şirket, Bitcoin ETF’i için onay almaya kararlı.

bitcoin ethereum etf sec muhabbit

bitcoin ethereum etf sec muhabbit

Varlık yöneticisi VanEck, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir spot Bitcoin ETF için yeni bir başvuruda bulundu.

VanEck’in, VanEck Bitcoin Trust ETF başvurusu, SEC’in, şirketin önceki başvurusunu reddetmesinden yaklaşık olarak sekiz ay sonra ve Grayscale Investments ve Bitwise’ın spot Bitcoin ETF başvurularını reddetmesinden ise sadece bir gün sonra gelmiş oldu. Grayscale Investments, reddedilmesinden kısa bir süre sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı dava açarak, ABD Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi’nden SEC’in kararını gözden geçirmesini istedi.

SEC, birden fazla Bitcoin vadeli ETF’ini onaylamış olmasına rağmen, başvuranların piyasa manipülasyonunu önleme ve yatırımcıları koruma konusundaki endişelerini defalarca dile getirdi. Çünkü SEC, bir spot ürünün onaylanabilmesi için ürünün işlem gördüğü piyasanın manipülasyona açık olmaması ve yatırımcıları endişelendirmemesi gerektiğini belirtiyor. Düzenleyici kurum bunu yatırımcıları ve kamu yararını korumak için yaptığını özellikle dile getiriyor.

İlginizi çekebilir: SEC (Securities and Exchange Commission) Nedir?

Bilindiği üzere bir yatırım aracı olarak kullanılan ETF, yatırımcıların kripto para birimini herhangi bir aracı kurumdan satın almak zorunda kalmadan Bitcoin sahibi olmasını sağlayan bir sistemdir.
Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz “ETF Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

SEC, şu ana kadar herhangi bir spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylamış değil. Bugüne kadar dev şirketler tarafından yapılan başvurular, çeşitli nedenler ile sürekli reddedildi.

Spot Bitcoin ETF, Bitcoin veya Bitcoin fiyatıyla ilgili varlıklardan oluşur. Spot Bitcoin ETF onayını bekleyenler, ürünün bireyler ve kurumlar için Bitcoin’e yatırım yapmak üzere düşük maliyetli ve kolay erişilebilir bir yol sunacağını savunuyor.

VanEck Hakkında

VanEck, etkili yatırım fırsatları yaratması muhtemel eğilimleri belirlemek için finansal piyasaların inceleyen bir şirkettir. Ayrıca VanEck, iyi tasarlanmış yatırım süreçleriyle desteklenen etkileyici risklerle aktif ve pasif stratejiler sunmaktadır. VanEck, yatırım fonları, ETF’ler ve kurumsal hesaplar dahil olmak üzere yaklaşık 70 milyar doların üzerinde varlıkları yönetmektedir. 

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version