BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Venezuela, Kripto Para Madenciliğini Yasallaştırdı

Hükümet, madencilik faaliyetlerini tek bir havuzda toplayacak.

Yayın:

-

Venezuela hükümeti, Resmi Gazete’de yayımladığı bir kararname ile kripto para birimi madenciliğini yasallaştığını açıkladı. Yasaya göre kripto madencileri ulusal bir madencilik havuzunu kullanmak zorunda.

Yeni kararname Venezuela’nın Ulusal Kripto Varlıkları ve İlgili Faaliyetler (SUNACRIP) Başkanı Joselit Ramirez tarafından onaylandı. Ramirez, ülkede kripto varlıkları çıkarmak isteyen herhangi bir kuruluşun hükümete kaydolması ve bir lisans başvurusu yapması gerektiğini belirtti.

Başvuru sahipleri, kripto para madenciliği faaliyetlerinin niteliği hakkında yetkililere bilgi vermek ve on yıl boyunca madencilikle ilgili kayıtları saklamak zorunda kalacak. 

Yasal çerçeve, insanlardan kripto para madenciliğinde ticaret, ithalat veya madencilik ekipmanı kullanma gibi ne tür faaliyetler yapmak istediklerini açıklamalarını içermektedir. Hükümet ayrıca ASIC madencilik donanımı üretmek veya madencilik çiftlikleri kurmak isteyenler için özel bir lisans verecek. Kripto madencileri, SUNACRIP tarafından çalıştırılan bir sistem olan Kripto Varlıklarda Kapsamlı Hizmet Kaydı veya RISEC aracılığıyla lisans için başvurmaları gerekmektedir.

Madenciler Tek Havuzda Toplanacak

Rapora göre, madencilik ekipmanı ithal eden veya üretenlerin yetkililer tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Ayrıca tüm kripto para madenciliği faaliyetlerinin resmi Ulusal Dijital Madencilik Havuzu aracılığıyla gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kararname ile SUNACRIP’in madencileri ulusal havuza katılmaya teşvik etmek için çeşitli faydalar sağlanacağı hatta madencilere vergi muafiyeti sağlanabileceği de belirtilmektedir. Bunun yanında, Venezuela’lı kripto madencileri ulusal havuza katılmazlarsa, kapsamlı kripto varlıklar sisteminin belirlediği belirli cezalarla karşılaşacaklar.

Ülkede madenciliği tek bir ulusal havuz aracılığıyla merkezileştirmek, hükümetin madencilerden elde edilen geliri ve katkıda bulunanlara gönderilen ödemeleri kontrol etmesine olanak tanıyacak. Venezuela hükümetinin, gerektiğinde madencilerin ödemelerini dondurabilme veya erteleyebilme yetkilerine sahip olacağı bildirildi.

Venezuela ekonomisi, açıklanan verilere göre, son 12 ayda ki  kötü ekonomik koşullar nedeniyle ortaya çıkan ve % 2.400’e ulaşan hiper enflasyon ile mücadele etmektedir. Hatırlanacağı üzere Venezuela lideri Nicolas Maduro tarafından geçmiş dönemde Petro adı verilen ve petrol fiyatına sabitlenmiş bir kripto para birimi duyurulmuştu.

Görünüşe göre ülkede kripto paralar ile ilgili faaliyetler hızlanmış durumda. Ülkedeki ekonomik koşullar yeni arayışlar içinde olan Venezuela hükümetini kripto paralara yönlendirmiş durumda.

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

CasperLabs Özel Token Satışından 14 Milyon Dolar Topladı

CasperLabs seçkin yatırımcılardan ciddi bir gelir elde etti.

Yayın:

-

Casper Network’ün yaratıcısı CasperLabs yatırımcılardan 14 Milyon dolar toplayan özel bir token satışı gerçekleştirdi. CasperLabs token satışı, Consensus Capital ve RockTree Capital gibi çeşitli sektör oyuncularının katılımı ile gerçekleşti.

Şirket Proof of stake ağı’nın yakın gelecekte halka açık bir token satışının da gerçekleştirileceğini bildirdi.

Casper Ağı, geliştiricilerin kendi yerel belirteçlerini kullanarak blockchain uygulamaları tasarlamasına ve dağıtmasına olanak tanıyan bir blok zinciridir. Şirket, Casper Network’ün tamamen merkezi olmayan bir sistem olduğunu ve bu alanda çalışmalar yaptığını belirmektedir. Casperlabs, projeleri çekmek için DeFi pazarına girmeye ve Ethereum’un sınırlamalarını kullanmaya çalışıyor.

Ağ’ın şu anda ikinci teşvik edilmiş test ağında olduğu ve 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamen piyasaya sürülmesi beklendiği firma tarafından açıklanan bilgiler arasında yer almaktadır.

Hatırlanacağı üzere CasperLabs Nisan ayında, Singapur’un BitMax kripto borsasıyla ortaklaşa kendi blok zincirini başlatma kararını açıklamıştı.

CasperLabs CEO’su Mrinal Manohar, şirketin yerel CLX tokenı için özel bir token satışı gerçekleştirdiğini resmi olarak  açıkladı. Ayrıca, ön satışın Hashkey Capital ve Blockchange Ventures dâhil 55 yatırım kuruluşunun katılımı ile gerçekleştiğini ve çok fazla ilgi gördüğünü bildirdi. 

CasperLabs token satışı yoluyla toplanan para, geliştiriciler tarafından mühendisliğe odaklanan fonlarla son lansman öncesi hazırlıklarını gerçekleştirmek için kullanılacak. Bununla birlikte, satışın birincil işlevinin, ağın ilk güvenliğini oluşturacak ağın lansman günü doğrulayıcılarını kurmak olduğu açıklandı.

Halka satış, önümüzdeki yıl bir Değişim Doğrulayıcı Teklifi olarak gerçekleştirilecek. Teklif BitMax üzerinde gerçekleşecek ve insanların ağ için evreleme düğümlerini denemelerine izin verecek. Ancak, Manohar kamu satışının yalnızca ağın merkezi olmayan hale getirilmesinden sonra yapılacağını belirttiği için, ağ halka açık satış olmasa bile hazır olacağı bildirildi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Çinli AntChain, Blockchain Tabanlı Dijital Telif Hakkı Platformu Oluşturuyor

Şirket telif haklarını blockchain ile izleyecek.

Yayın:

-

Dünyanın en büyük halka arzını başlatmaya hazır olan Çinli fintech şirketi Ant Group, blockchain kolu aracılığıyla yeni bir platform çıkaracağını duyurdu. Ant Group, hâlihazırda Çin’in en büyük dijital ödeme hizmeti Alipay’in ana şirketi konumundadır. 

Ant Group’un blockchain tarafı olan AntChain, yeni bir dijital telif hakkı hizmetleri platformunu kullanıma sundu. İçerik oluşturucuların video, görüntü tabanlı veya yazılı materyal, her tür orijinal içeriği güvenli bir şekilde doğrulamasını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanacak.

Platform, veritabanına yüklenen her çalışma için benzersiz, çalınmaya karşı korumalı bir dijital telif hakkı sertifikası ve noter damgası oluşturacaktır. Sertifikalar, telif hakkı ihlali ve haksız fiil durumlarında kullanım için geçerli olacak şekilde tasarlanmıştır. Şirket, bu hizmetlerin kullanıcılarını tipik olarak telif hakkı kaydı ve sertifikası alma ile ilgili maliyetlerde % 95 oranında tasarruf sağlayabileceğini iddia ediyor.

Ek olarak, AntChain‘in platformu, içerik oluşturucuların olası telif hakkı ihlallerini daha verimli bir şekilde izlemelerine ve tespit etmelerine yardımcı olacak. Bunu gerçekleştirmek için de dijital kimlik ve arama hizmetleri kullanılacak. AntChain’e göre, yeni platforma her gün yaklaşık 10 milyon orijinal eser yükleniyor ve onaylanıyor.  

Deneme aşamasında olan yeni platformun deneme süresi boyunca ilk ortaklarından biri, dijital müzik puanı telif hakkı dağıtım ağı Shanghai CC Music Culture oldu. AntChain’in platformu, ağın müzisyenleri ve hak dağıtıcıları sayesinde geliri kaydeden ve otomatik olarak dağıtan akıllı sözleşmeler üreteceğini dile getirdi.

Ant Grup 2015 yılından bu yana blockchain teknolojini kullanarak çözümler üretmeye odaklandı. Ve zamanla bu alanda kendisini geliştirdi.

Blockchain teknolojisi alanında ciddi işlere imza atan AntChain markalaşma aşamaları kapsamında farklı uygulamalar geliştirmektedir. Buna örnek olarak kendi şirketi adına bestelettiği bir şarkı ile mizah yönlü tanıtımlarını sürdürmektedir.  

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.