Muhabbit

Vitalik Buterin, Ethereum için yapay zekayı araştırıyor

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, yapay zekanın (AI) kod doğrulamada kullanılabileceğini söyledi. Buterin, heyecan duyduğunu belirterek paylaştığı açıklamasında, Ethereum geliştiricilerinin hatalı kodlamalarında yapay zeka desteğinden faydalanabileceğini belirtti.

Vitalik Buterin, sosyal medya hesabından yapay zeka ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Beni heyecanlandıran bir yapay zeka uygulaması, kodun ve hata bulmanın yapay zeka destekli resmi doğrulamasıdır. Şu anda Ethereum‘un en büyük teknik riski muhtemelen koddaki hatalar ve bu konuda oyunu önemli ölçüde değiştirebilecek her şey harika olurdu.”

Vitalik Buterin

Geçen ay kripto paralar ve yapay zeka hakkında bir blog yazısı yazan Buterin, şu ifadeleri kullandı:

“Genel olarak, altta yatan mekanizmanın kabaca eskisi gibi tasarlanmaya devam ettiği, ancak bireysel oyuncuların yapay zeka haline geldiği ve mekanizmanın çok daha mikro ölçekte etkili bir şekilde çalışmasına izin verdiği kullanım durumları, en umut verici ve doğru şekilde elde edilmesi en kolay olanlardır”

Buterin’e göre, bir şeyi gerçekten güvenli hale getirmenin tek yolu açık kaynak olmasıdır. Bu da kriptografideki özel bir zorluktur. Ancak, yapay zekada bir modelin açık olması, rakip makine öğrenimi saldırılarına karşı savunmasızlığını büyük ölçüde artırır.

Yapay zeka ve web3

Analistler, bu yıl gelişecek olan bir kripto para alt sektörünün yapay zeka ve web3 inovasyon birleşiminden doğacağını söylüyor.

Gemini kısa bir süre önce 2024 Kripto Trend Raporu yayımladı. Raporda, yapay zeka ve web3’ün entegrasyonunu ele aldı. Bu birleşimin sağlayacağı potansiyeller arasında; gizlilik, veri sahipliğini geliştirme, insan tarafından oluşturulan içeriğin korunması-tanımlanması ve büyük ölçekli bulut geliştirme alternatifleri yer alıyor.

Rapor, merkezi kontrolde bir yapay zekanın zayıf yönlerinden bahsediyor. Bu zayıf yönlerin, ancak merkeziyetsiz kripto ile giderilebileceğini belirtiyor.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version