BİZİ TAKİP EDİN

KİMDİR

Vitalik Buterin Kimdir? Ethereum Nasıl Doğdu?

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı, Ethereum’un arkasındaki beyin, Vitalik Buterin kimdir?

Yayın:

-

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı, Ethereum’un arkasındaki beyin, Vitalik Buterin kimdir?

Tam adıyla Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin, 1994 yılında Rusya Kolomna’da dünyaya gelen Rus-Kanadalı geliştiricidir. 6 yaşına kadar Rusya’da yaşamış daha sonra bilgisayar bilimcileri olan ailesinin daha iyi iş olanağı için Kanada’ya göç etme kararı almıştı.

Kanada’da okula başlayan Buterin, çoktan çevresindekilerin ilgisini çekmeye başlamıştı bile. Üçüncü sınıfa giderken ileri zekâlı Rus çocuk olarak nam salmaya başladı. Öğrenme hızının yanı sıra matematiğe, programcılığa ve yaşından beklenmedik bir şekilde finansa oldukça yatkındı. 12 yaşına geldiğinde C+++ programlama dilini kullanarak kendine oyunlar yazacak kadar iyiydi.

Lise tercihini Toronto’daki özel bir lise olan Abelard Okulu’ndan yana kullandı. 1-10 kişilik sınıflarda özel öğrencileri ağırlayan okul, Vitalik’in hayatında bir dönüm noktası oldu. İlkokul ve ortaokul yıllarında diğer çocuklarla iletişim kurmakta zorluk çeken Vitalik, Abelard sayesinde sosyal becerilerini geliştirdi. Ayrıca hayatının en ilginç ve üretken yıllarını burada geçirdiğini de kendisi açıklamıştı.

Vitalik Buterin Kimdir_ Ethereum Nasıl Doğdu_ abelard school

2010 yılında karakterini ve bakış açısını değiştiren bir olay yaşadı. 13 yaşından beri World of Warcraft oynayan Vitalik’in oyundaki karakteri Blizzard güncellemesi nedeniyle bazı özelliklerini kaybetti. Tüm gece merkeziyetçiliği ve ondan götürdüklerini düşünüp ağlayan Vitalik, WoW’u tamamen bıraktı.

2012 yılında, 17 yaşındayken bilgisayar bilimcisi olan babasından Bitcoin’i duydu. Başta içsel değeri olmadığı için duvara toslayacağını düşünüyordu. Ancak gittikçe daha fazla duymaya başladığı Bitcoin’e karşı bir merakla doldu.

Birinci elden denemek, Bitcoin’in nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için Bitcoin’e ihtiyaç duyduğunda Bitcoin forumlarından biri ile tanıştı. İnternet blogunda 5 BTC karşılığında içerik yazacak insan aranıyordu. Zamanında 3,5 dolar olan 5 BTC için çalışmaya başladı.

2011 yılında Bitcoin Magazine dergisini hayata geçirmek için gidilen isim Vitalik Buterin oldu. 2012 yılında yayın hayatına başlayan Bitcoin Magazine’de editörlük ve kurucu ortaklık yapan Vitalik, 2014 yılında dergide yazmayı bıraktı.

Ethereum’un Doğuşu

2013 yılında kripto para hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çeşitli geliştiriciler ile görüşmek için Toronto’yu terk etti. Çeşitli çalışmalarda yer alacakken vize alamadığı için Toronto’ya geri döndü. Ancak bu dönüş bir pes ediş değildi. 2014 yılına girilirken, Ethereum’un whitepaper’ını arkadaşlarına yolladı.

Turing tamamlayıcı programlama diliyle protokolleri tamamladığı Whitepaper’ın geri dönütleri düşündüğünden iyi oldu. Sistemde hata bulmalarını bekliyordu ancak olumlu dönütler almasıyla kendine güveni de arttı. 2014 Ocak ayında 6 kişiden oluşan çekirdek kadrosuyla Ethereum, kamuoyuna duyuruldu.

İlerleyen yıl Ethereum ekibi, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımlarının geliştirilmelerini denetlemekle görevlendirdikleri İsviçre merkezli ve kâr amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nı kurdular.

Ağı geliştirmek için sürekli çabalayan Ethereum ekibi, ağ kullanıcıları için bir hata bulma etkinliği düzenledi. 25.000 ETH’lik hata ödülü karşısında, birçok kullanıcı hata avına çıktı.

Aylar ve hatta yıllar geçtikçe ağını stabil hâline getiren Ethereum platformu büyük teknoloji devleri tarafından kullanılmaya başladı. Vitalik Buterin’i de kripto para dünyasının en büyük isimlerinden biri hâline getirdi.

2016 yılında lider kripto para birimi Bitcoin’in hemen ardında yer alan piyasanın iki numaralı kripto parası Ethereum’un ve Ethereum Blockchain’inin arkasında zekâ Vitalik Buterin’in, Fortune dergisi tarafından 40 yaşın altındaki en başarılı 40 kişiden biri olarak seçildi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KİMDİR

Elizabeth Stark Kimdir? Harvard, Yale, Brown’dan Lightning Labs Macerası!

Blockchain endüstrisinin güçlü kadın figürü, Lightning Labs’ın arkasındaki beyin Elizabeth Stark kimdir?

Yayın:

-

Elizabeth Stark Kimdir? Harvard, Yale, Brown'dan Lightning Labs Macerası!

Blockchain endüstrisinin teknolojisiyle ünlü şirketi Lightning Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Elizabeth Stark, sadece kripto para dünyasında değil, bilim dünyasında da iyi bilinen isimlerden biri. 1981 yılında Brooklyn’de doğan ancak ömrünün büyük bir kısmını Berlin, Paris, Rio de Janeiro ve Singapur’da geçiren Stark, şu anda San Francisco’da ikamet ediyor.

Tam Bir Özgürlükçü ve Akademisyen!

Akıcı bir şekilde İngilizce, Fransızca, Almanca ve Portekizce konuşabilen Stark, akademik geçmişi ve başarılarıyla öne çıkıyor. Harvard Ünivesitesi’nde Hukuk eğitimi gören Stark, öğrencilik yıllarında insan haklarını desteklemek adına Harvard Advocates ile birlikte yürüttüğü Harvard Hukuk ve Teknoloji Dergisi’nin Baş editörüydü. Yine öğrencilik yıllarında Harvard Özgür Kültür Grubu’nu kurarak Özgür Kültür İçin Öğrenciler ekibinin yönetim kurulunda yer aldı. Ayrıca Harvard’daki Berkman İnternet ve Toplum Merkezi’ne de hâlâ aktif bir üyeliği bulunmaktadır.

Harvard mezuniyetinden sonra da akademik kariyerine Yale ve Stanford Üniversitelerinde devam etti. Bilgisayar Bilimi, P2P teknolojisi, açık kaynaklı yazılım ve internetteki komik görseller gibi çeşitli konularda çalışmaları olan Stark, New York Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak, Yale Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev aldı. Ayrıca Stanford’un StartX projesinde de yer alan Stark, akademik olarak kendini geliştirmiş ve çeşitli kollarda görev almış bir bilim insanı kişiliğine de sahiptir.

Harvard Üniversitesi’ndeki özgür düşünce ve özgür internet savunucusu kimliği, küresel bir çabaya da öncülük etmesini sağladı. Küresel ölçekte 18 milyon insanın özgür internet çabalarıyla beraber, SOPA/PIPA’ya karşı galibiyetin kazanılmasını sağladı.

Kripto para birimleriyle ilişkisine gelindiğinde ise Lightning Labs’ın kuruluşundan önce Coin Center üyeliğinden bahsetmek gerekiyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin ve merkeziyetsiz teknolojilerin karşılaştığı kamu politikası sorunlarına odaklanan Coin Center, tamamen kâr amacı gütmeyen bir araştırma ve savunma merkezidir. Harvard Üniversitesi Hukuk diploması elinde olan Stark’ın Coin Center’a destekleri inkâr edilemez.

Ancak tabii ki Elizabeth Stark denildiğinde akla Lightning Labs geliyor. 2016 yılında Olaoluwa Osuntokun ile kurduğu şirket başlarda ilgi görmüyordu. Lakin 2018 yılının Mart ayında Stark, yayınladığı bir halka açık Lightning Network ile hızlı ve ölçeklenebilir Blockchain işlemleri aracılığıyla internet için programlanabilir bir finansal katmanı ilan etmesiyle popüler bir teknoloji şirketi hâline geldi.

Günümüzdeki güçlü kadın figürünü tam anlamıyla karşılayan Elizabeth Stark, Lightning Labs’taki başarılarına devam ederken bir yandan da akademik kariyerini sürdürüyor.

OKUMAYA DEVAM ET

KİMDİR

Joseph Lubin Kimdir? Her Şey Ethereum İçin!

Ethereum’un kurucu ortağı, ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin kimdir?

Yayın:

-

Joseph Lubin Kimdir? Her Şey Ethereum İçin!

Ethereum’un kurucu ortağı, ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin kimdir?

Kripto para dünyasının önemli isimlerinden biri Joseph Lubin, 1964 yılında Kanada’nın Toronto kentinde dünyaya geldi. Kanadalı-Amerikalı girişimcinin çocukluk veyahut gençlik yılları hakkında fazla bilgi paylaşılmamıştır. Kendisi, hayatının ilk evrelerinin gizli kalmasını tercih ettiğini ifade etmiştir.

Princeton Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi okuyan Joseph Lubin, farklı alanlarda, farklı araştırma merkezlerinde çalıştı. Bunlardan bazıları mezun olduğu okul Princeton bağlantılı Princeton Robotics Lab., otobom müzik kompozisyon aracı geliştirme amacıyla kurulan Tomandandy Music ve mobil robotlar üzerine çalışan Vision Applications Inc.’ydi. Öz geçmişi bu araştırma merkezleriyle son bulmuyor. Lubin ayrıca Identrus’da yer alan eMagine’da yazılımcı ve danışman olarak da çalıştı. Goldman Sachs ile de bir geçmişi olan Lubin, Blacksmith Yazılım Danışmanlığı ve Özel Varlık Yönetimi Teknolojisi Başkan Yardımcısı’nın New York ofisinin yöneticiliğini yaptı.

Yer aldığı projeler ve görevler sayesinde kripto para dünyasına giriş yapan, aynı zamanda kendini yazılımcılık, mühendislik ve finans alanlarında geliştiren Lubin’in Blockchain teknolojisinin cazibesine kapılması uzun sürmedi.

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin whitepaper’ını okuyan ve bazı öğretilerinden feyzalan Lubin, 2014 yılında Vitalik Buterin ile Ethereum’u oluşturma macerasına girişti. Kripto para dünyasındaki birçok isme göre Lubin’in hem teknolojik bilgisi hem de iş dünyasındaki birikimi, Ethereum’un hızlı bir şekilde inşa edilip büyümesini sağladı. Bu açıdan bakıldığında Lubin, Buterin’in bulabileceği en iyi isimlerden biriydi.

Ethereum’un yükselişi, kripto para birimlerinin yaygınlaşması ve Blockchain teknolojisinin saygınlık kazanması 2016 yılına damgasını vurdu. 2017 yılında yaşanan piyasa hareketliliğine zemin hazırlayan da bu gelişmelerdi.

 

ConsenSys!

Kripto para dünyasının lider ismi Bitcoin’den sonra Ethereum’un oluşturulması ve kendi ekosisteminin yaratılması için de çeşitli yollara girdi. Bu yollardan biri de kurucusu olduğu ConsenSys olmakta. Ethereum ekosistemini oluşturmak ve döneme göre yeni olarak bahsedilen Blockchain teknolojisini yaymak amacıyla oluşturduğu ConsenSys ile benzersiz işler başardı.

Ethereum tabanlı projelere verdiği destekle, onların geliştirilmesini sağlamakla tanınan Ethereum geliştirme stüdyosu ConsenSys, ağın temel altyapı ögelerini içeren 50’den fazla projeye imza attı. Bununla birlikte Viant gibi tedarik zinciri izleme platformlarına da gerekli desteği vermiştir.

Ayrıca Ethereum teknolojisinin ticari uygulamaları için küresel standartlar oluşturan kuruluş Enterprise Ethereum Alliance’da merkezi bir rol oynamaktadır. 500’den fazla üyenin bulunduğu bu birlik, Ethereum’un yaygınlaşması ve benimsenmesi için elinden geleni yapmaktadır.

 

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.