Muhabbit

Vitalik Buterin Kimdir? Ethereum Nasıl Doğdu?

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı, Ethereum’un arkasındaki beyin, Vitalik Buterin kimdir?

Vitalik Buterin Muhabbit

Vitalik Buterin Muhabbit

Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı, Ethereum’un arkasındaki beyin, Vitalik Buterin kimdir?

Vitalik Buterin Kimdir?

Tam adıyla Vitaly Dmitriyevich Buterin yani “Vitalik” Buterin, 1994 yılında Rusya Kolomna’da dünyaya geldi. Rusya ve Kanada asıllı geliştirici 6 yaşına kadar Rusya’da yaşadı. Daha sonra bilgisayar bilimiyle uğraşan ailesi, daha iyi iş olanağı olduğunu düşündükleri için Kanada’ya göç etme kararı aldı.

Vitalik Buterin Eğitim Hayatı

Okula Kanada’da başlayan Buterin, ilkokul yıllarında çevresindekilerin ilgisini çekmeye başlamıştı bile. Üçüncü sınıfa giderken “dâhi Rus çocuk” olarak nam salmaya başladı. Öğrenme hızının yanı sıra matematiğe, programcılığa ve yaşından beklenmedik bir şekilde finansa oldukça yatkındı. 12 yaşına geldiğinde programlama bilgisi, C+++ programlama dilini kullanarak kendine oyunlar yazacak kadar iyiydi.

Lise tercihini Toronto’daki özel bir lise olan Abelard Okulu’ndan yana kullandı. 1-10 kişilik sınıflarda özel öğrencileri ağırlayan okul, Vitalik’in hayatında bir dönüm noktası oldu. İlkokul ve ortaokul yıllarında diğer çocuklarla iletişim kurmakta zorluk çeken Vitalik, Abelard sayesinde sosyal becerilerini geliştirdi. Ayrıca hayatının en ilginç ve üretken yıllarını burada geçirdiğini de kendisi açıklamıştı.

Vitalik Buterin ve Merkeziyetçilik

2010 yılında karakterini ve bakış açısını değiştiren bir olay yaşadı. 13 yaşından beri World of Warcraft oynayan Vitalik’in oyundaki karakteri Blizzard güncellemesi nedeniyle bazı özelliklerini kaybetti. Tüm gece merkeziyetçiliği ve Vitalik’ten çaldıklarını düşünüp ağlayan Vitalik, WoW’u tamamen bıraktı.

Vitalik Buterin ve Bitcoin

2012 yılında, 17 yaşındayken bilgisayar bilimcisi olan babasından Bitcoin’i duydu. Başta “içsel değeri olmadığı için” duvara toslayacağını düşünüyordu. Ancak gittikçe daha fazla adını duymaya başladığı için, Bitcoin’e karşı durdurulamaz bir merakla doldu.

Birinci elden denemek, Bitcoin’in nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için Bitcoin almak istediğinde Bitcoin forumlarından biriyle tanıştı. İnternet sitesinde 5 BTC karşılığında içerik yazacak insan aranıyordu. O zamanlar 3,5 dolar olan 5 BTC karşılığında çalışmaya başladı.

Vitalik Buterin ve Bitcoin Magazine

2011 yılında Bitcoin Magazine dergisini hayata geçirmek için gidilen isim Vitalik Buterin oldu. 2012 yılında yayın hayatına başlayan Bitcoin Magazine’de editörlük ve kurucu ortaklık yapan Vitalik, 2014 yılında dergide yazmayı bıraktı.

Vitalik Buterin ve Ethereum

2013 yılında kripto para hakkında daha fazla bilgi edinmek ve çeşitli geliştiriciler ile görüşmek için Toronto’yu terk etti. Ancak çeşitli çalışmalarda yer alacakken vize alamadığı için Toronto’ya geri döndü. Lakin bu dönüş bir “pes ediş” değildi. 2014 yılına girilirken, Ethereum’un whitepaper’ını arkadaşlarına yolladı.

Turing tamamlayıcı programlama diliyle protokolleri tamamladığı Whitepaper’ın geri dönütleri düşündüğünden iyi oldu. Sistemde hata bulmalarını bekliyordu ancak olumlu dönütler almasıyla kendine olan güveni de arttı. 2014 yılı Ocak ayında 6 kişiden oluşan çekirdek kadrosuyla Ethereum, kamuoyuna duyuruldu.

İlerleyen yıllarda Ethereum ekibi, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımlarının geliştirilmelerini denetlemekle görevlendirdikleri İsviçre merkezli ve kâr amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nı kurdular.

Ağı geliştirmek için sürekli çabalayan Ethereum ekibi, ağ kullanıcıları için bir hata bulma etkinliği düzenledi. 25.000 ETH’lik hata ödülü karşısında, birçok kullanıcı hata avına çıktı.

Vitalik Buterin 40 Yaşın Altındaki En Başarılı 40 Kişiden Biri

Aylar ve hatta yıllar geçtikçe ağını stabilize eden Ethereum platformu, büyük teknoloji devleri tarafından kullanılmaya başladı. Vitalik Buterin’i de kripto para dünyasının en büyük isimlerinden biri hâline getirdi.

2016 yılında lider kripto para birimi Bitcoin’in hemen ardında yer alan piyasanın iki numaralı kripto parası Ethereum’un ve Ethereum Blockchain’inin arkasında zekâ Vitalik Buterin’in, Fortune dergisi tarafından 40 yaşın altındaki en başarılı 40 kişiden biri olarak seçildi.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version