Muhabbit

Vitalik Buterin’den Stok-Akım Eleştirisi

Modele göre Bitcoin fiyatı, 2021 ile 2024 yılları arasında 100 bin $ seviyelerinde olmalı.

buterin

Bugün attığı tweet ile birlikte Vitalik Buterin’den stok-akım modeli eleştirisi geldi. Stok-akım modeli Bitcoin (BTC) fiyatını tahmin etmek için kullanılmakta.

Modele göre Bitcoin fiyatı, 2021 ile 2024 yılları arasında 100 bin $ seviyelerinde olmalı.

Stok-Akım Modeli’ne göre Bitcoin (BTC) fiyatı 8,606 $ seviyelerinde seyretmeli. Fakat son dönemde Bitcoin bu fiyat bareminin yaklaşık yüzde 20 üzerinde seyrediyordu. Bu düşüş ile birlikte ise Bitcoin aşağı yukarı modelin belirttiği fiyata gelmiş durumda.

Fakat Buterin’e göre model, diğer modellerden çok da farklı değil.

Çıkan Haberlerin Yüzde 95’i Saçmalık

Ek olarak Buterin, kripto paralar ile ilgili haber yapan siteleri de eleştirdi. Neredeyse çıkan haberlerin yüzde 95’inin yanlış ve saçma olduğunu belirten Buterin, haberlerin insanları yanlış yönlendirebileceğini belirtti.

Yukarıdaki tweet ile şikayetini dile getiren Ethereum Kurucusu, “Coronavirus Bitcoin’in fiyatını yükseltecek.” ya da “Coronavirüs yatırımcıları kaçıracak.” gibi haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Stok-Akım analizleri de bu yanlış haberlerden biri.

Vitalik Buterin

Bahsedilen modeli tek eleştiren kişi Buterin değil. Aynı zamanda önemli bir “donanım cüzdan” üreticisi olan Trezor da geçtiğimiz günlerde modeli eleştirenlerden biri olmuştu. Yazdığı blog yazısında konudan bahseden Trezor modelin doğru olmadığını düşünmekte.

Modele göre “halving” etkisi fiyatlamada çok etkili olacak. Trezor’da aynı şekilde düşünmekte. Fakat Trezor’a göre model, bu etkiyi fazlaca abartmakta.

Laf dolandırmaya hiç gerek yok. Fiyat tahmini yapmak için Stok-Akım Modeli’ni kullanma hiç de mantıklı değil.

Trezor

Trezor’a göre arz ve talep işin içine dahil edilmeden bir fiyat tahmini yapmak imkansız. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Son Yazılar

Exit mobile version