Muhabbit

Vitalik: Terra, Balinalar Yerine Küçük Yatırımcıları Korumalı!

Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin, Terra (LUNA) ve UST olayları hakkında konuştu.

Vitalik Buterin, yüksek stablecoin getirisi vaatleriyle UST’ye yatırım yapmış olan yatırımcılar hakkında konuştu.

Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin, Terra (LUNA) projesi hakkında konuştu. Vitalik’e göre herhangi bir geri ödeme planında küçük yatırımcılara öncelik verilmesi gerekiyor.

Terra, kripto para piyasasının en sansasyonel olaylarından biri haline geldi. Kimse ne yapacağını bilemedi ve LUNA’nın fiyatı % 99’a yakın değer kaybetti. 100 dolardan 1 dolara düşen LUNA, bazı yatırımcılar tarafından fırsat olarak görüldü. Yeni alımlar yapan yatırımcılar da pişman oldu. LUNA 1 dolardan 0.00005 dolar seviyesine kadar düştü. Birçok kişi çok fazla para kaybetti ve kripto para piyasasına özellikle stablecoinlere olan güven sarsılmış durumda.

Terra (LUNA), 9 Mayıs tarihinde büyük bir satış baskısına maruz kaldı. Bu da LUNA’nın neredeyse %99.90 oranında değer kaybetmesine sebep oldu. Hızlı bir şekilde değer kaybeden LUNA’dan sonra, sahip olduğu algoritmadan dolayı, stablecoin olarak bilinen Terra USD (UST) 1 doların altına düştü ve 1 USD’ye sabitlenemedi. UST’nin şimdiki fiyatı ise 0,16 dolar.

LUNA ve UST yatırımcıları önemli miktarda para kaybetti. Topluluk, ekosistemi yeniden kurmanın ve finansal olarak zarar gören birçok kişiyi yeni yollar keşfederek nasıl kurtaracağını düşünüyor.

Toplululuğun Önerisi

Terra USD’nin (UST) sonunda 1 dolara sabitlendiğini varsayarsak; moral sağlamak ve duyarlılığı büyük ölçüde iyileştirmek için ilk önce küçük UST yatırımcılarının zararı telafi edilecek. Daha sonra büyük yatırımcılara hangi sırayla ödeme yapılacağı belirlenecek. Toplam ödemenin 1 milyar ila 1.5 milyar dolar arasında bir maliyeti olduğu tahmin ediliyor.

15 Mayıs 2022 tarihinde Vitalik Buterin, Twitter üzerinden bu fikre destek verdi. Buterin’e göre kurtarma planının odak noktası, paraya daha çok ihtiyacı olan küçük yatırımcı üzerinde olması gerekiyor. Ethereum’un Kurucusu sözlerine şu şekilde devam etti:

“Başkaları tarafından ABD doları üzerinde %20 faiz oranları ile pasif getiri elde etmeyi fark eden ve bunun üzerine yatırım yapan küçük yatırımcılar adına üzgünüm. Herkes büyük bir kayıp yaşadı.”

Vitalik, açıkça düzenleme talep etmese de finansal mevduat sigortası gibi potansiyel teminatların bu durumlarda faydalı olabileceğini vurguladı.

Ethereum Kurucusu Singapur’daki bir iş yasasını örnek olarak gösterdi. Düşük gelirli çalışanlar için daha farklı düzenlemeler bulunurken, daha zengin yatırımcılar için daha farklı düzenlemeler bulunuyor.

Vıtalık buterın

Proje yeniden inşa edilecek mi? UST 1 dolara sabitlenecek mi? Yatırımcıların kayıpları telafi edilecek mi? Bu soruların cevapları hala belirsiz. Buterin’in yorumlarıyla ilgili teklifin hafta boyunca güncellendiği ve şu anda tüm kullanıcılara cüzdan başına 50.000 USD’ye kadar ödeme yapılabileceği konuşuluyor. Ancak merkezi borsalarda LUNA veya UST tutan kullanıcıların nasıl bir geri ödeme alacağı konusu ise herhangi bir netliğe kavuşmadı.

İnternette dolaşan başka bir diğer fikir ise TERRA 2 olarak biliniyor. TERRA 2, Terra blok zinciri üzerinde bir hard fork yükseltmesi gerçekleştirmek ve aynı zamanda UST’yi 1 dolara tekrardan eşitlemek için bir likidite havuzu başlatma planıdır.

Binance’in Kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, 14 Mayıs 2022 tarihinde bu planı eleştirdi. Hard fork’un anlamsız olacağını söyleyen Zhao sözlerine şu şekilde devam etti:

“LUNA ve UST çöküşünden önce, Luna Foundation Guard, yaklaşık 2,7 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) rezerve sahipti. “

UST’yi yeniden inşa etme havuz fikrine atıfta bulunan CZ şunları söyledi:

“Rezerv olarak kullanılması gereken tüm BTC nerede?”

Changpeng Zhao

Terraform Labs kurucusu Do Kwon, ağı sıfırlamak ve topluluğa 1 milyar LUNA tokenı dağıtmak için Terra blok zincirinin yeniden yapılandırılmasını önerdi.

Kwon’un önerdiği yeni plan için kripto para topluluğundaki önemli figürlerden biri olan Dogecoin’in Kurucu Ortağı Billy Markus, Kwon’u sektörü terk etmesi gerektiğini söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

“Başarısız protokollerinin kurbanlarına ödeme yapmak istiyorlar. Ancak bunları yeni kurbanlardan yeni para alarak gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Geri ödeme yapmak istiyorsanız, daha önce yatırımcılardan aldığınız paraları kullanmalısınız.”

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version