Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

VPN Kullanmak Gerekli Mi? Kesinlikle Evet!

Hükümetler, pazarlama ajansları ve hatta bilgisayar korsanları indirdiğiniz dosyalara ve ziyaret ettiğiniz her siteye erişebilir.

Clock
Paylaş
VPN Kullanmak Gerekli Mi? Kesinlikle Evet!

Bir VPN hizmeti kullanmadan, çevrimiçi gerçekleştirdiğiniz her hareketinizin ISS’ler ( İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından kaydedilip satılabileceğini biliyor muydunuz? Hükümetler, pazarlama ajansları ve hatta bilgisayar korsanları indirdiğiniz dosyalara ve ziyaret ettiğiniz her siteye erişebilir. İnternetinizi nasıl güvenli hale getireceğinizi ve kimliğinizi bir özel ağ ile nasıl koruyacağınızı öğrenin.

VPN’e İhtiyacım Var Mı?

VPN’ler, internette gezinmenizi güvence altına almak ve sizi çevrimiçi olarak korumak için tasarlanmış bir araçlardır. VPN’ler verilerinizi korumak amacıyla tasarlanmıştır. VPN hizmetleri internet trafiğinizi şifreleyerek, güvenli VPN sunucuları üzerinden yeniden yönlendirme yaparak ağınızı güvenli hale getirir. Günümüz dünyasında veri gizliliğimiz ve “unutulma hakkımız” sürekli saldırı altında olduğundan, VPN hizmetlerinden birini kullanmaya başlamanın tam zamanı olabilir.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN’ler, çevrimiçi etkinliğinizi üçüncü taraflara ve siber suçlulara karşı korumak için şifreleme yöntemini kullanır. Çevrimiçi verilerinizi anlamsız hale getirir ve böylelikle diğer kişiler tarafından çözülemez hale getirir. Çevrimiçi verileriniz aramalarınız, indirdiğiniz dosyalar ve kripto para cüzdanı bilgileriniz gibi şeyleri içerir ve ziyaret ettiğiniz sitelerin tümü gizlidir. Şifreleme, saldırganların yaptığınız şeyi görmesini veya müdahale etmesini engelleyerek değerli bilgilerinizi çalmanızı veya sizi gözetlemelerini son derece zorlaştırır.

Neden VPN Kullanmalıyım?

VPN, verilerinizi hırsızlığa karşı korumada yardımcı olabilir, herkese açık Wi-Fi ağlarını güvenli hale getirebilir ve ülkenizde engellenmiş olan sitelere, kısacası tüm internet ağına erişmenize yardımcı olabilir.

ISS’lerin ve hükümetlerin, parasal veya politik kazanç için çevrimiçi etkinliğinizi izledikleri bilinirken, bilgisayar korsanları halka açık Wi-Fi noktalarında finansal bilgilerinizi veya şifrelerinizi çalmaya hazır halde beklediklerini biliyor muydunuz? VPN’ler temel bir internet güvenliği aracı olarak tanımlanabilir ve verilerinizi bilgisayar korsanlarından, sizi izleyenlerden korumayı görev edinir.
 

  1. VPN’ler sizi takibi neredeyse imkansız olan hırsızlıklardan koruyabilir

Günümüzde en değerli varlıklarınızın yarısından fazlası dijitaldir. Günümüz teknolojisi ile birlikte hırsızlar siber suçlulara dönüştü bu kişiler için de kimlik bilgileriniz ve finansal işlem detaylarınız en değerli ürünler konumunda.

Hiç kimse verilerinin çalınmasına karşı korunmalı değildir. Pasaport bilgileri, e-posta adresleri, banka hesap bilgileri ve sosyal güvenlik numaraları her gün dark web üzerinde cüzi miktarlara satışa sunuluyor. VPN’ler de bu noktada devreye girerek bağlantıları korumaya odaklanır. Bu nedenle aktarım sırasında bilgi çalmaya çalışan saldırganlar VPN servislerini aşmakta zorlanır.

2. VPN’ler güvenlik duvarlarının aşılmasına yardımcı olabilir
 

VPN’ler, hükümetler ve üniversiteler tarafından empoze edilen güvenlik duvarlarının aşılmasına yardımcı olabilir. Trafiğiniz şifrelenmiş sunucular üzerinden yönlendirildiğinden, IP adresiniz VPN sunucularından birinin adresiyle değiştirilir. Bu durum ise hiç kimsenin trafiğinizi takip edemeyeceği anlamına gelir. Sonuç olarak, çevrimiçi içeriğe erişiminiz artık yerel olarak kısıtlanmayacaktır.

3. VPN’ler tarama geçmişinizi güvence altına alabilir
 

İnternet, verilerinizin ülkeden ülkeye tahmin edilemeyecek şekilde geçtiği dağınık bir yerdir. Bu durum para kazanma amacı güden ISS’leri ve bilgisayar korsanlarını teşvik eder. VPN hizmetleri IP’nizi gizler ve siz ve internet arasında güvenli bir şifreli tünel oluşturur. Bu sayede çevrimiçi yaptığınız her şey – ziyaret ettiğiniz web siteleri veya indirdiğiniz dosyalar – İSS’niz tarafından görülemez.
 

4. VPN’lerle herhangi bir kripto borsasına erişin

Bir VPN ile coğrafi olarak kısıtlanmış kripto borsalarına kolayca ve güvenle erişebilirsiniz. Bu şekilde, nerede olursanız olun kripto para borsalarına erişim sağlayabilirsiniz. Dahası, güvenilir bir VPN sayesinde yeni nesil şifrelemeyle tam koruma ile kripto para ticareti gerçekleştirebilirsiniz.
 

5. VPN’e Karar Vermek

Bir VPN hizmeti seçmeye gelince, en hızlı indirme ve paylaşım hızlarını elde etmek için veri sınırı olmayan birini seçin. Bu noktada yüksek dereceli şifreleme esastır; aksi takdirde verileriniz güvenliğini sağlamaya söz veren hizmet sağlayıcı tarafından sızdırılabilir. Dikkate alınması gereken diğer bir husus ise VPN’in kullanılabileceği cihazlar ve platformlardır. NordVPN’i her büyük platformda ve aynı anda 6 cihaza kadar kullanabilirsiniz. Ayrıca Masaüstü cihazlar, iOS ve Android için NordVPN uygulamasını da indirebilirsiniz. NordVPN’i Bitcoin ve Ethereum gibi çeşitli kripto para birimleri ile satın alabilirsiniz.

Bu içerik sponsorludur.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar