BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Warren Buffett, Corona Virüsü ve Yaklaşan Bitcoin Halving

Warren Buffett, Berkshire Hathaway’ın yıllık toplantısında, Corona virüsü sebebiyle sekteye uğrayan ABD piyasasına temkinli yaklaştığını açıkladı. Peki tüm dünyada etkili olan Corona virüsünün yarılanması (halving) yaklaşan Bitcoin için nasıl bir etkisi oldu?

Yayın:

-

buffett

Warren Buffett, Berkshire Hathaway’ın yıllık toplantısında, Corona virüsü sebebiyle sekteye uğrayan ABD piyasasına temkinli yaklaştığını açıkladı. Peki tüm dünyada etkili olan Corona virüsünün yarılanması (halving) yaklaşan Bitcoin için nasıl bir etkisi oldu?

Dünyanın en başarılı yatırımcıları arasında yer alan Warren Buffett, ABD borsalarının toparlanamaması ihtimaline karşı, 137 milyar dolarlık nakitlerini harcama konusunda temkinli davranıyor. Ki bu temkinli hâli de bir süredir ralli içerisinde olan Bitcoin’in hareketini bozabilir.

Bir süredir ABD piyasasıyla kurduğu korelasyonda kopukluk olan lider kripto para birimi Bitcoin, yaklaşık iki aylık bir sürede 3.600 dolardan 9.500 dolara kadar ulaştı.

Bu ani yükselişin bir sebebi olarak çoğu analist organik spot hacminin yüksekliğini öne sürdü. Özellikle de Nisan ayında 3.600 dolardan 7.000 dolara fırlamasının bireysel kripto para yatırımcılarının Bitcoin stoklamaları sonucu olduğu düşünülüyor.

Coinbase gibi büyük kripto para borsalarından gelen yüksek spot hacimleri tabii ki olumlu olarak düşünülebilir. Lakin iki ay içinde böylesine bir yükselişin sürdürülebilirliği açısından yeterli olmayabilir.

Her yıl düzenlenen Berkshire Hathaway hissedarlarının toplantısında konuşan Buffett, piyasalarda şu an yaşanan durumun kötüleşmesi hâlinde 137 milyar doların bile pek de büyük bir meblağ olmayacağını savundu. Toplantıda, tüm dünyada etkin bir nüfuza sahip olan Coca Cola ve Kraft Heinz gibi büyük şirketlerin bile risk altında olduğunun altı çizildi.

Corona Virüsü Bitcoin’i Nasıl Etkiledi? Halving Ne Olacak?

Tüm dünyada büyük bir krize sebep olan Corona virüsü pandemisi, etkilerini kripto para piyasalarında da gösteriyor. Ne kadar Bitcoin kaos sever bir kripto para birimi düşüncesi hâkim olsa da pandemi ilanından sonra Bitcoin’in keskin bir düşüşe geçtiği görülmüştü. Yarılanma öncesi yükselmenin olabileceği ve 10.000 dolar barajından sonra 15.000 dolara çıkabileceği düşünülüyordu. Pandemi ilanıyla bu düşünce çürüyerek 3.600 dolara kadar bir düşüş yaşandı. Lakin bu düşüş çok uzun sürmedi. Nisan ayının ortalarında halving tarihinin yaklaşmasıyla beraber tekrar toparlanacağı konuşulurken Bitcoin, söylemleri yanlış çıkarmayarak ani bir yükselişle tekrar 9.000 bandına geldi.

Daha önceki halvinglerde de bariz bir yükseliş yaşandığı gözlenmişti. Bu yüzden halvinge giderken Bitcoin’in fiyatında yükseliş beklenmesi gayet normaldi. Şayet aşağıdaki grafikte de bunu gözlemleyebilirsiniz.

grafik


Bu beklentiyle beraber Bitcoin fiyatının yükselmesi, Corona virüsü sebebiyle geleneksel borsaların zor durumda olması nedeniyle gerçekleşiyor olabilir mi? Warren Buffett’ın bile güvenemeyip temkinli davrandığı bir tabloda ne kadar optimistik davranılabilir? Warren Buffet gibi büyük ölçekteki yatırımcıların küresel ekonomideki belirsizlikler dolayısıyla tıpkı küçük ölçekteki yatırımcılar gibi bir korkuya kapıldıkları aşikâr. Bu korku geleneksel piyasalardan kripto para borsasına geçişi sağlar mı? Ya da Bitcoin’in güvenli liman olma umudu gerçek olur mu? İlerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

Bitcoin halving geri sayımını buradan takip edebilirsiniz.

Yaklaşan halving ile madencilik zorluğu ile alakalı haberimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Cüzdanında 1-10 $ Arasında Ethereum Tutan Adreslerin Sayısı 15 Milyona Ulaştı

Ethereum’a olan talep her geçen gün artıyor.

Yayın:

-

ethereum

Kripto para birimleri veri sağlayıcısı Coinmetrics tarafından sosyal medya platformu twitter’da yayımlanan grafikteki metriğe göre Ethereum, Bitcoin’i gölgede bırakmış görünüyor.

kaynak:Coınmetrıcs

Veriler incelendiğinde cüzdanında 1 ila 10 dolar arasında Ethereum (ETH) tutan  adreslerin sayısının 15 milyona ulaştığı görülmektedir. Bu sayı, benzer bir tutara sahip 7.55 milyon Bitcoin adresinin neredeyse iki katı değerindedir.

Coinmetrics’ten elde edilen Ethereum ile ilgili bu veriler, Ethereum’un bir yılda 1 (bir) Trilyon Dolar’a ulaşan ilk blok zinciri olma yolunda ilerlediğinin başka bir analizini yansıtmaktadır. Cüzdanında bulunan Ethereum (ETH) bakiyesi 1 ila 10 dolar arasında olan yüksek sayıda Ethereum adresi, kripto para kullanıcılarının Bitcoin’e kıyasla ETH ağında işlem yapmayı daha uygun bulduğu anlamına gelmektedir. Hem de son zamanlarda ağ tıkanıklığının getirdiği yüksek ETH gaz ücretleri olasılıklarına rağmen bu sayılara ulaşılmıştır.

Geçtiğimiz hafta, PayPal‘ın kripto para hizmetleri sunacağı ile ilgili haberler ayrıca BitGo dahil olmak üzere birkaç kripto para şirketini satın almayı düşünen şirketin yeni çıkan haberleri nedeniyle kripto para piyasası hareketli bir hafta geçirdi. Tüm bu haberler neticesinde, PayPal bu hafta en çok trend olan konu haline geldi. Bu hafta trend listesinde yer alan bir başka olay ise Ethereum’un 400 doları kırması ve ETH’nin kripto para piyasalarında değer kazanmaya devam etme olasılığıydı.

Yükseliş Devam Edecek mi?

PayPal’ın dijital varlıklara derinlemesine girdiği bilinen gerçekle, bir sonraki büyük soru, Ethereum’un 500 $’a kadar çıkan çeşitli direnç seviyelerini başarıyla kırıp kırmayacağı olmaktadır. Şu an, cüzdanında Ethereum tutan tüm yatırımcıların gözü Ethereum’un üzerinde bulunuyor. Çünkü yakın gelecekte gerçekleşmesi planlanan ETH2.0’ın piyasaya sürülmesi ile beklentiler gittikçe artmaktadır. Ayrıca kasım ayında yapılacak olan ABD seçimleri Ethereum’a yön verecek gelişmeler arasında yer almaktadır.

Buralardan gelecek olumlu haberler ile yatırımcılar Ethereum’un önünün açık olduğunu ve yeni bir yükseliş trendi ile 500 $ seviyelerini aşacağını düşünmektedir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Altcoin Haberleri İçin: Altcoin Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Kurumsal Kripto Para Ticaret Hizmetlerinin Büyük Çoğunluğu ABD’de Bulunuyor!

The Block Research tarafından yapılan araştırmaya göre kurumsal kripto para ticaret hizmet sağlayıcılarının yüzde 61’i ABD’de bulunuyor.

Yayın:

-

kurumsal yatırımcı

Ortaya çıkan son verilere göre kurumsal kripto para ticaret hizmetlerinin ağırlıklı olarak hangi ülkelerde bulunduğu açıklanmış durumda.

The Block Research tarafından yapılan araştırmaya göre kurumsal kripto para ticaret hizmet sağlayıcılarının yüzde 61’i ABD’de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: DeFi Haberleri

Kurumsal hizmet tarafından popüler olan diğer bölgeler arasında Birleşik Krallık, Hong Kong, Singapur ve İsviçre bulunuyor.

Kurumsal Kripto Para Ticaret Hizmetlerinin Ülkelere Göre Dağılımı

Tablo incelendiğinde kurumsal servis sağlayıcıların büyük bir kısmının ABD’de bulunduğu ne bir şekilde görülebiliyor. Bu noktada kurumsal yatırımcı servislerindeki büyük pastayı ABD merkezli şirketlerin oluşturduğu söylenebilir.

Bu hizmetler arasında en popüler olanlar ise Coinbase Custody, Kraken ve Gemini tarafından verilen hizmetler olarak öne çıkmakta.

Yüzde 75’i 2017 Sonrasında Kuruldu

Yapılan araştırmada kurumsal kripto para ticaret hizmetlerinin önemli bir kısmının 2017 ve sonrasında kurulduğu belirtilmekte.

Buna göre kurumsal yatırımların da bu tarihten itibaren bahsi geçen servislerin ortaya çıkması ile birlikte artışa geçmeye başladığı söylenebilir.

Kurumsal Kripto Para Ticaret Hizmetlerinin Yıllara Göre Dağılımı

Yukarıdaki grafik incelendiğinde servis sağlayıcıların 2012 itibarıyla kurulduğu görülse de en büyük patlamanın 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştiği net bir şekilde görülüyor. Bu noktada daha fazla sayıda hizmet sağlayıcı ortaya çıkması ile birlikte kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına daha fazla güven duymaya başladığı ve aynı zamanda piyasa ile ilgilenmeye başladığı söylenebilir. Arz talep ilişkisine göre artışa geçmesi beklenen bu şirketlerin 2017-2018 yıllarında oluşan talep sebebiyle patlama yaptığı şeklinde bu yorum yapmak mümkün olabilir.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

İlk 100 Kripto Para Birimi

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.