Muhabbit

BITCOIN

Buffett’ın Altın Alması Bitcoin’i 50 Bin Dolara Yükseltebilir!

Warren Buffett, altına yatırım yapmaya başladı!

Clock
Paylaş
Buffett’ın Altın Alması Bitcoin’i 50 Bin Dolara Yükseltebilir!

Warren Buffett liderliğindeki 503 milyar dolarlık bir holding olan Berkshire Hathaway, Kanadalı bir altın şirketi Barrick Gold’u satın aldı. Heisenberg Capital’in kurucusu ve erken bir Bitcoin yatırımcısı olan Max Keizer, bu durumu BTC’yi 50.000 dolara yükseltmeye yardımcı olabilecek bir durum olarak nitelendirdi.

Fortune’un 15 Ağustos tarihindeki bildirisine göre, Berkshire Hathaway’in üç aylık hissedarları, Warren Buffett’ın büyük bankaların çoğundaki pozisyonlarını azalttığını gösteriyor. Firma, JPMorgan Chase, Wells Fargo ve PNG’deki hisselerinin önemli bir bölümünü satmış durumda.

Buffett’ın Altın Sektörüne Girmesi

Buffett’ın Berkshire’ın Goldman Sachs’taki tüm pozisyonunu kapatma kararı, bankanın 13.3 milyar $’lık ikinci en yüksek üç aylık ticaret gelirini takip ediyor. Bu durumu Buffett’ın uzun vadede bankacılık sektorüne yatırım yapma konusunda rahat olmadığının bir göstergesi.

Bunun yerine Buffett, hisseleri 2020’nin çoğu zamanında altını yansıtan Barrick Gold’dan tek bir hisse satın aldı. Firma, Kanada merkezli bir altın madenciliği şirketidir ve bugüne kadar %45 artış kaydetmiştir. Berkshire’ın yatırımını takiben hisse senedi, piyasaların açılması ile birlikte %8.11 arttı.

Kraken ve Bitfinex gibi şirketlere yatırım yapan hevesli bir Bitcoin yatırımcısı olan Max Keiser, Buffett’ın altın yatırımının Bitcoin’e fayda sağlayacağını düşünüyor. Keiser, altın hakkındaki olumlu gelişmelerin, bazıları tarafından “dijital altın” olarak kabul edilen Bitcoin için iyi bir durum olduğunu söylüyor.

image 24 1024x688 - Buffett'ın Altın Alması Bitcoin'i 50 Bin Dolara Yükseltebilir!
Haftalık Bitcoin Fiyat Grafiği Kaynak: TradingView.com

Eski bir L/S hisse senedi portföy yöneticisi ve Ikigai Fund’un kurucusu Travis Kling’de benzer hislerde olduğunu söyledi. Buffett’ın 1998’de altınla ilgili şüpheci ifadesine değinerek Kling şunları söyledi:

Bugün, Berkshire Hathaway’in şimdiye kadarki ilk altın hissesini satın aldığı açıklandı. Bu satın alımın sebepleri bu noktada çok açık. Buffett’ın Bitcoin’e olan hareketini merak ediyorsanız, söylemem gerekli ki, 1998 yılında Buffett altına da şüpheci yaklaşıyordu. Ayrıca BTC, son zamanlarda altın ile bir miktar korelasyon göstermekte.

Bitcoin Nisan ayından bu yana altından daha iyi performans göstermesine rağmen, altın ile BTC arasındaki fiyat eğilimi bir miktar korelasyon gösterdi. Skew’den elde ediekn veriler iki varlığın son dört ayda art arda arttığını gösteriyor.

image 25 1024x572 - Buffett'ın Altın Alması Bitcoin'i 50 Bin Dolara Yükseltebilir!
Bitcoin ve Altın Arasındaki Korelasyon Kaynak: Skew.com

Mart sonundaki küresel piyasadaki çöküşten bu yana, eş zamanlı olarak Bitcoin ve altının yükselişi, daha fazla yatırımcının BTC’yi bir değer deposu olarak görmeye başladığının bir göstergesi.

Yakın zamanda 1.4 milyar dolarlık bir istihbarat şirketi olan MicroStrategy, 250 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldı. Firma, Bitcoin’i bir değer deposu ve potansiyel bir güvenli liman varlığı olarak kabul ederek, BTC’nin, şirketin birincil hazine varlığı olarak hareket edeceğini söyledi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar