Muhabbit

Yapılan Bir Araştırmaya Göre, Arjantin’de Nakit Kullanımı Azalıyor!

Arjantinliler, ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için QR kodu ve dijital cüzdan transferleri dahil olmak üzere dijital ödemelere yöneliyor.

Küresel bir ödeme şirketi olan Fiserv, Arjantinlilerin günlük yaşamdaki ödeme işlemleri üzerine bir araştırma gerçekleştirdi.

Yapılan araştırmaya göre, Arjantinliler, ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için QR kodu ve dijital cüzdan transferleri dahil olmak üzere dijital ödeme yöntemlerine yöneliyor. Şirket, yapmış olduğu bu araştırma ile Arjantinlilerin ödeme tercihlerinin değiştiğini ve dijital ödeme yöntemlerinin tercih edilmeye başladığını ortaya çıkarmış oldu.

Araştırmaya sonucunda elde edilen verilere göre, Arjantinlilerin %34’ü ödeme işlemlerinde QR ve dijital cüzdanları kullanmayı tercih ediyor. QR ödemelerinde yaşanan artışa bağlı olarak Arjantin sisteminde her dört işlemden birinin bu tür ödeme yöntemi kullanılarak yapıldığı belirtiliyor. Hatta araştırmaya göre, QR ile yapılan ödemelerdeki oran ülke genelinde banka kartları ile yapılan ödeme oranları ile neredeyse eşdeğer durumda. Yine şirketin geçtiğimiz yıl yaptığı bir araştırmada, 2022 yılı eylül ayında QR ile yapılan ödemelerin sayısının 3,15 milyon adet ile rekor bir sayıya ulaştığı belirtiliyor.

Bunun yanında Arjantinlilerin %14’ünün diğer ödeme yöntemlerine göre nakit ödemeyi tercih ettiği, kredi kartı ve nakit kullanımının azaldığı belirtiliyor.

Dijital Ödemeler Vergi Takibi Sağlıyor

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan ödeme araçları uzmanı Jorge Larravide, ülkedeki ödeme sistemleri hakkında şunları söyledi:

“Arjantin’de çok çeşitli alternatiflerle işlemleri dijitalleştirme yolunda ilerliyoruz. Ülkede özellikle, merkez bankasının ‘havale ile ödeme’ olarak adlandırdığı QR ödeme sistemi çok gelişti.”

Larravide, ödeme sistemlerindeki dijitale yönelik bu büyük değişikliği, kullanım kolaylığı, çeşitli avantajlar ve ülke içindeki popülerlik gibi nedenlere bağlıyor.

Ayrıca Larravide, dijital olarak yapılan ödemelerin resmi anlamda bazı faydalarının da bulunduğunu belirtiyor. Örneğin, dijital şekilde yapılan ödemelerin kayıt altına alındığı için vergi anlamında devlete fayda sağladığını belirtiyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version