Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44480
2.76%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2366.45
0.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.37
11.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.2
2.93%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Yaptırımlar İle Mücadele Eden İran, İlk İthalat Siparişini Kripto Para Kullanarak Gerçekleştirdi!

Hükümet yetkilisi, bu girişimin devam edeceğini belirtti.

Clock
Paylaş
Yaptırımlar İle Mücadele Eden İran, İlk İthalat Siparişini Kripto Para Kullanarak Gerçekleştirdi!

Üst düzey bir hükümet yetkilisine göre, uzun bir süredir ekonomik yaptırımlarla mücadele eden İran, ilk uluslararası ithalat siparişini 10 milyon dolar değerinde kripto para kullanarak gerçekleştirdi.  

İran’ın Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Alireza Peyman-Pak, kısa süre önce sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda, İslam Cumhuriyetinin ilk ithalat siparişini kripto para kullanarak verdiği haberini paylaştı.

728×90 muhabbit - Yaptırımlar İle Mücadele Eden İran, İlk İthalat Siparişini Kripto Para Kullanarak Gerçekleştirdi!300x250 muhabbit - Yaptırımlar İle Mücadele Eden İran, İlk İthalat Siparişini Kripto Para Kullanarak Gerçekleştirdi!

Yetkili, bu işlem için kullanılan kripto para birimi veya ilgili ithal malları hakkında herhangi bir ayrıntı açıklamadı. Peyman-Pak, 10 milyon dolarlık siparişin kripto para ile çözülecek birçok uluslararası ticaretin ilkini temsil ettiğini ve önümüzdeki ay bunu artırmayı planladığını söyledi.

“Eylül sonuna kadar, hedef ülkelerle dış ticarette kripto para birimleri ve akıllı sözleşmelerin kullanımı yaygın olarak kullanılacaktır.”

İran Yaptırımlar İle Mücadele Etmeye Çalışıyor

Bilindiği üzere İran, bu yılın şubat ayına kadar dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkelerinden birisiydi. Trading Economics’e göre İran, ithalatının çoğunu Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan ve Türkiye’den alıyor. Ancak Rusya, bu yılın başlarında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi olarak en üst sırada yer almaya başladı.

İran, 2017 gibi erken bir tarihte kripto para birimlerini kabullenecek şekilde konumlandırıldı. Ekim 2020’de, kripto para biriminin ithalatı finanse etmek üzere kullanılmasına izin vermek için daha önce yayımlanan mevzuatta değişiklik yaptı.

Haziran 2021’de İran Ticaret Bakanlığı, İranlı madencilere, çıkarılan kripto paraları İran Merkez Bankası’na satmaları için 30 adet madencilik şirketine işletme lisansı verdi. İşte o dönemde başlatılan bu uygulama sonucunda elde edilen bu kripto paralar ithalat ödemeleri için kullanıyor.

Son olarak İran, şubat ayında, mevcut finansal altyapısını iyileştirmenin bir yolu olarak Hyperledger Fabric protokolü üzerine inşa edilmiş bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) de odaklanmaya başladı.

iran 658x600 - Yaptırımlar İle Mücadele Eden İran, İlk İthalat Siparişini Kripto Para Kullanarak Gerçekleştirdi!

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar