Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44275.68
1.97%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2365.82
-0.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.97
18.85%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $243.4
3.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Yatırımcılar Türev İşlemlere Yöneliyor! Yüzde 314 Artış

Hacimler geçen yılın aynı dönemine göre 8 kat arttı.

Clock
Paylaş
Yatırımcılar Türev İşlemlere Yöneliyor! Yüzde 314 Artış

2020 yılı ile birlikte kripto para sektöründe türev işlem rüzgarı, iyice hissedilmeye başladı. 2019’un 4’üncü çeyreğine göre büyük artış gösteren türev işlemlerin hacmi, ilginin bu yöne kaydığını fazlasıyla göstermekte.

TokenInsight’ın yayınladığı rapora göre kripto para türev işlemlerine görünün hacim artışı, dikkate değer. Sadece 3 ay içerisinde yüzde 314’lük bir artış yaşayan hacim, 2020’nin ilk çeyreğinde 2.1 trilyon $’a ulaşmış durumda.

728×90 muhabbit - Yatırımcılar Türev İşlemlere Yöneliyor! Yüzde 314 Artış300x250 muhabbit - Yatırımcılar Türev İşlemlere Yöneliyor! Yüzde 314 Artış

Yayınlanan rapordaki hacimler incelendiğinde ise bir önceki yılın, yani 2019’un ilk çerek hacimlerinin 8 katı bir hacim oluşmuş görünüyor.

TokenInsight ise verilerini türev işlem çözümleri sunan borsalardan topladığını özellikle belirtmekte. Analiz içerisinde Huobi DM, Deribit, BitMEX, Binance Futures, FTX, OKEx ve Gate.io gibi önde gelen türev işlem borsaları bulunmakta.

Türev işlemlerdeki günlük hacim noktasında da büyük bir hacim artışı göründüğünü belirten TokenInsight, 2020 ilk çeyrek ortalamasının yaklaşık 23.3 milyar $ seviyesinde olduğunu belirtmekte.

Spot marketlerden türev işlemlere ciddi bir kayış söz konusu.

Vadeli İşlem Fiyatları Spot Piyasaları da Etkiliyor

Vadeli işlem piyasasında iştahın ve hacmin artması ile birlikte kripto para piyasasındaki dalgalı fiyatlanmanın burada da yaşanmaya başladığını belirten TokenInsight analistleri, şimdilerde durumun değiştiğini ve vadeli işlem piyasasındaki fiyatların spot market fiyatlarını etkilemeye başladığının altını çizmekte.

Düşüşte En büyük Hacim Binance Vadelilerinde Oluşmuş

Vadeli işlem piyasasına Binance Futures ile giriş yapan Binance, hacimlerini iyice arttırmış durumda. Piyasada ortaya çıkan alternatifler ile birlikte kan kaybetmeye başlayan BitMEX’in geçerek binance 2.8 milyar $’lık hacime büyük düşüş gecesi ulaşmış. Binance’in arkasından ise 2.49 milyar $’lık hacim ile Huobi DM gelmekte.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde vadeli işlemlerini yanında Perpetual Swap işlemlerini de başlatan Huobi, sunduğu hizmetleri genişletmişti. Ülkemizde ise düzenlemelere uyum kapsamında Huobi DM erişimi durdurulmuş ve Perpetual Swap işlemleri Türk kullancılara açılmamıştı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar