Muhabbit

Yeni NFT Pazarında “Wash Trading” Yapıldı İddiası!

LooksRare’de 8 milyar doların üzerinde “wash trading” tespit edildiği iddia ediliyor.

Geçtiğimiz yıl blockchain destekli ve değiştirilemez tokenlar olarak bilinen dijital koleksiyonların (NFT) satışları hızla arttı ve sektörde daha fazla pazarın ortaya çıkmasının önünü açtı.

Yakın bir tarihte lansmanı yapılan (10 Ocak 2022) NFT pazarı LooksRare onlardan biri. Son günlerde ise popüler NFT pazarı OpenSea’yi günlük hacimlerde aştığı görülüyor.

Bazı kurnaz NFT ‘trader’larının, “wash trading” yöntemiyle koleksiyon ürünlerinin ticaret hacmini yükselterek, bu yeni platformu istismar ettiğinden şüpheleniliyor.

Blockchain araştırma aracı Dune Analytics‘ten alınan veriler, yeni platform LooksRare’deki ticaret hacimlerinin OpenSea’ya göre üç kat fazla olduğunu ortaya koydu. Üstelik LooksRare’deki günlük kullanıcılar ve işlemler, OpenSea’ya göre henüz sadece yüzde 2 civarında.

8 Milyar Doların Üzerinde “Wash Trading” İddiası!

Bir başka benzer veriler, analitik firması CryptoSlam tarafından paylaşıldı. LooksRare’de 8 milyar doların üzerinde “wash trading” tespit ettiğini iddia ediyor.

NFT pazarı LooksRare, şu ana kadar platformunda gerçekleştiği iddia edilen “wash trading” raporları hakkında bir yorumda bulunmadı.

Sadece resmi internet sitesinde, maliyetlerin analitik platformu tarafından paylaşılanlara göre tezat oluşturduğunu ve “wash trading” satışında herhangi bir teşvik oluşturmak için çok yüksek kalacağını belirtti.

İlk Üç Günde 394 Milyon Dolar Hacim!

Ayrıca LooksRare NFT pazarı, Ethereum blok zincirindeki tüm NFT koleksiyonlarını kendi bünyesine endeksledi. Platform, uygun koleksiyonlardan NFT alıcılarını ve satıcılarını LOOKS yerel tokenı ile ödüllendiriyor. Fakat 10 Ocak 2022’deki lansmanından sonra ilk üç günde 394 milyon $ satış hacmi yakalayan platform, o günden sonra NFT “wash trading” şüphelerinin odağında kaldı.

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version