Muhabbit

YouTube’un Web3 ve NFT Planları!

YouTube’un geleceği web3 temelleri üzerine inşa edilecek ve daha fazla içerik oluşturucu odaklı olacak.

YouTube‘un baş ürün sorumlusu Neal Mohan; 10.02.2022 Perşembe günü, web3 ile ilgili çalışmalarını ve NFT’leri etkinleştirme planlarını açıklayan bir blog yazısı yayımladı.

Neal Mohan, ‘A Look at 2022: Community, Collaboration ve Commerce’ başlıklı yazısı aslında YouTube CEO’su Susan Wojcicki’nin geçen ay verdiği benzer bir mesajı yansıtıyor ve güçlendiriyor.

Kısaca Tanımlarsak; Web1, Web2 ve Web3

Web1, telefon hatları kullanılarak çevirmeli bağlantılarla erişilen ve temelde mesaj panolarının, statik görsellerin olduğu internetin ilk haliydi.

Web2 ile beraber, geniş bant bağlantısı kullanılarak sunulan ücretli reklamlar ortaya çıktı ve kullanıcı içeriğinden para kazanan Facebook, Amazon ve Google gibi merkezi platformları tanıdık.

Web3’te ise bu sefer içerik üreticileri yeniden tasarlanmış yüksek frekanslı yayın kanallarını kullanacaklar ve platform geliştiricileriyle beraber kâr payı alabilecekler.

Neal Mohan, YouTube’un geleceğinin işte bu temel üzerine inşa edildiğini ve artık daha fazla içerik oluşturucu odaklı olduğunu belirtti.

nft

Web3, içerik oluşturucular için yeni fırsatlar sunuyor. Blok zinciri ve NFT’ler gibi yeni teknolojiler, içerik oluşturucuların hayranlarıyla daha derin ilişkiler kurmasına izin verebilir. Birlikte, yeni projelerde iş birliği yapabilir ve daha önce mümkün olmayan şekillerde para kazanabilirler.

Hayranlar en sevdikleri içerik oluşturucuların benzersiz videolarına, fotoğraflarına ve sanat eserlerine ulaşabilir.

Neal Mohan

Genel olarak Neal Mohan, NFT’leri entegre etmenin ve blok zincirinin diğer yönlerini etkinleştirmenin temel amacının, içerik geliştiricilerine para kazanmaları için daha fazla alternatif sunmak ve YouTube’u dünyanın en parlak geliştiricileri için ilk tercih edilen platform yapmak olduğunu söyledi.

Neal Mohan, içerik oluşturucuların NFT’leri kullanarak nasıl para kazanabilecekleri hakkında detaylı bir bilgi vermedi. Ama NFT’ler doğası gereği; YouTube’un aşamalı üyelik kayıtlarına, ücretli eğitimlerine, canlı akışlara özel erişimler gibi birçok bağlılık ve ödül programına uygun olduğu için yenilikleri tahmin etmek çok zor değil. Aynı zamanda içerik oluşturucular, en popüler içeriklerini hayranları için NFT’lere dönüştürüp satabilme imkanı da elde edebilirler.

Tüm bu sürecin nasıl gerçeğe dönüştüğünü görmek ise oldukça ilginç olabilir.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version