Muhabbit

Zimbabwe Merkez Bankası CBDC’yi Araştırmaya Başladı!

Merkez Bankası, kripto para alanına karşı sergilediği duruşu değiştiriyor.

Zimbabwe Merkez Bankası CBDC

Zimbabwe Merkez Bankası CBDC

Geçmişte kripto para birimlerine karşı olumsuz bir tavır sergileyen ve bu alana karşı olduğunu ifade eden Zimbabwe Merkez Bankası (RZB), CBDC çıkarmak üzere araştırmalara başladığını duyurdu. Yakın zaman önce yaptığı açıklama ile banka, kripto para alanının ilgi toplamaya devam ettiğini söyledi.

Merkez Bankası’nın son para politikası sonrası yapılan açıklamada görünen o ki yetkililer kripto para alanına olumsuz bakışını değiştiriyor.

Zimbabwe

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Bankanın yöneticisi John Mangudya, RBZ’in şimdiden CBDC için bir yol haritası geliştirmeye başladığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Merkez bankası, CBDC’nin benimsenmesi için, hâlihazırda devam etmekte olan fizibilite ve değerlendirme aşaması, fizibilite çalışmasının sonuçlarına dayalı politika tasarım aşaması ve uygulama yöntemlerini kapsayan net bir yol haritası geliştirmektedir.”

Yönetici bunun yanında, CBDC programının ilerleyişi hakkında periyodik olarak güncellemeler yayımlayacağını da sözlerine ekledi.

Düzenleyici Alana Başvurular Devam Ediyor

Bunun yanında, para politikası açıklamasında RBZ, Mart 2021’de başlatılan fintech düzenleyici sanal alanının “çevrim içi portalda 112 kayıt ve çeşitli aşamalarda 31 başvuru daha” aldığını da açıkladı. Merkez Bankası’na göre, yazılım ve sistem geliştirme kategorisi tek başına bankanın kayıtlı kullanıcı olarak adlandırdığı kullanıcıların %48’ini oluşturuyor. Ödemeler kategorisinin kayıtlı kullanıcı payı %18, hisse bankacılık ve tasarruf ve mevduat kategorilerinin ise sırasıyla %8 ve %1 olduğu belirtildi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version