Muhabbit

ZKsync Era’nın airdrop’u fırtına yaratamadı, aktif adreslerde büyük düşüş!

ZKsync Era’nın airdrop’u, ağdaki aktif adreslerin ve işlemlerin düşüşünü engelleyemedi. Şubat ayının sonunda 455 bin olan aktif adreslerin 7 günlük hareketli ortalaması, 10 Haziran’da 218 bine kadar geriledi.

Linea, Mayıs ayı sonunda başlattığı Linea Surge kampanyası ile ZKsync Era’ya rakip olmayı denedi. Ancak kısa süren bu heyecanda Linea, ZKsync Era’nın gerisinde kaldı. Fakat mart ayından bu yana ZKsync Era’daki faaliyetlerde ve kullanıcı sayısında da azalma yaşanıyor. Bu düşüş Linea’nın yaşadığı düşüşe kıyasla daha yavaş bir seyir izledi.

Geçen hafta ZKsync Era, 695 binden fazla adrese 3,6 milyar token dağıtarak airdrop’unu gerçekleştirdi. Bu adresler ZKsync Era ve onun EVM uyumlu olmayan öncülü ZKsync Lite ile etkileşim kurma kriterlerini karşılamıştı. ZKsync Era, Mart 2023’te piyasaya sürüldüğünde ana ağa çıkan ilk zkEVM oldu.

Anlık Görüntü Tarihi ve Airdrop Avcılığı

Platformda yapılan airdrop farming (Türkçe’de airdrop avcılığı olarak tanımlanıyor) ZKsync’in planladığı token duyurusu sonrası airdrop sürecini hızlandırdı. ZKsync, airdrop‘a ilişkin anlık görüntünün ZKsync Era’nın birinci yıldönümü olan 24 Mart 2024’te çekildiğini duyurdu. Ekip bu haberi geçen hafta resmi olarak doğruladı.

Aktif adreslerin 7 günlük hareketli ortalaması, Şubat sonunda 455 bin iken 10 Haziran’da 218 bine düştü. Benzer şekilde, 7 günlük hareketli işlem ortalaması da 29 Şubat’ta 1,75 milyondan 10 Haziran’da 512 bine geriledi. Ekip 11 Haziran’da airdrop’u doğruladı ve o zamandan bu yana her iki ölçümde de küçük bir artış oldu.

ZKsync Era Airdrop’unun Etkisi

ZKsync Era’nın airdrop’u, diğer protokollerin aksine tek seferlik bir dağıtım oldu. Ancak, hak talebinde bulunma süresi bu hafta başlıyor, bu nedenle uygun kullanıcılar token’larını almak için ağa geri dönebilirler.

ZKsync Era, düşen metriklere rağmen hala en popüler ZK toplama ağı olmayı sürdürüyor. Ancak, etkinlik ve kullanıcı sayısı açısından Arbitrum One ve Base gibi öne çıkan diğer ağlarla karşılaştırıldığında geride kalıyor. The Block

Son Yazılar

Exit mobile version