Muhabbit

BLOCKCHAIN

Zoom, Sistem Güvenliği İçin Keybase’i Satın Aldı

Zoom, geçtiğimiz günlerde yaşadığı sızıntı probleminden ders almış gibi görünüyor.

Clock
Paylaş
Zoom, Sistem Güvenliği İçin Keybase’i Satın Aldı

Bir görüntülü iletişim platformu olan Zoom, geçtiğimiz günlerde sistemin güvenliğini arttırmak adına, Keybase isimli şirketi satın aldı.

Perşembe günü yapılan basına açıklamasına göre şirketin amacı, uçtan uca şifreleme sağlamak. Hali hazırda Zoom‘un güvenlik uygulamaları eleştirmenlerden tam not alsa da, şirket son iki aydır pandemi sebebiyle, hiç olmadığı kadar fazla kullanıcıya ulaştı. Fakat şirketin kullanıcılarının bilgileri, geçtiğimiz günlerde sızdırıldı ve DarkWeb üzerinden satışa çıkarıldı. Bu sebeple şirket, güvenlik çıtasını daha yukarı çıkartmak istiyor.

Zoom’un CEO’su Eric Yuan ise konu hakkında şunlardan bahsetti;

Bildiğiniz üzere uçtan uca şifrelenmiş iletişim uygulamaları ve kurumsal ölçekte çalışan iletişim uygulamaları da var. Fakat hiç biri Zoom’un sağlamak istediği kullanım kolaylığını, güvenliğini ve kullanım alanını aynı anda sunmuyor.

Eric Yuan Konuşmasına;

“Bizim için ilk adım, doğru ekibi bir araya getirmekti. Keybase, Zoom için şifreleme ve güvenlik alanında uzmanlık sağlayacak. Bundan dolayı Max ve ekibini ağırlamaktan çok mutluyuz. Bahsettiğim gibi uyumlu bir mühendis grubunu bir araya getireceğiz ve 90 günlük güvenlik geliştirme planlarımızı uygulamaya başlayacağız.” şeklinde devam etti.

Keybase, daha önce kripto alanına hizmet verirken, Stellar Lumens (XLM) ile bir ortaklık yapıp, 120 Milyon$ değerinde XLM dağıtmıştı.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz aylarda meydana çıkan corona virüs pandemisi dolayısıyla, bazı ülke hükümetleri, karantina ve sokağa çıkma yasağı uyguladı. Bu uygulamalar neticesinde, şirketler, okullar ve kurslar uzaktan çalışma prensibini benimsedi. Bu prensipten karlı çıkan Zoom, 2 ay içerisinde toplam kullanıcı sayısını 300 milyon arttırdı.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar