Muhabbit

2022’de Yaşanacak 5 Gelişme!

2021 yılı kripto para piyasası için olumlu bir tablo çizdi. Peki 2022 ile birlikte kripto para ekosisteminde neler yaşanacak?

Bitcoin 2022

bitcoin ATH

2021 yılı, değişken piyasa yapısıyla ama her şeye rağmen verimli bir yıl olarak geçti. Kripto paraların piyasa değeri; 800 milyar dolardan 2.2 trilyon dolara çıkarak neredeyse üçe katlandı. Bazı kripto paralarda ise astronomik büyümeler yaşandı. Bu astronomik büyümeler, Bitcoin ve Ethereum’un piyasadaki %80’lik dominansının %60 seviyelerine kadar geri çekilmesine sebep oldu.

Bunlara ek olarak DeFi ve NFT alanlarındaki istikrarlı büyüme, 2022 yılında da bu sektörlerin güçlenebileceğini işaret ediyor. Metaverse gibi bir kavramın hayatımıza ne kadar hızla girdiğini ise söylememize gerek bile yok. DAO‘lar ise, önemli bir başka gelişme.

Peki yeni yılda neler yaşanacak? 5 maddede yeni yıl beklentilerimizi paylaşalım.

Daha Fazla Regülasyon!

Regülasyon kelimesi her ne kadar kulağa hoş gelmese ve ürkütse de, kripto para ekosisteminin merkeziyetsiz yapısı bir nebze de olsa düzenlemelere ihtiyaç duyuyor. Ekosistem içerisindeki birçok önemli isim, regülasyonlar şeffaf bir şekilde uygulandığı takdirde regülasyonların piyasa için iyi olacağı görüşünde.

Kripto para endüstrisi acı ama gerçek bir biçimde siber suçlar için açık bir alan. Birçok hükümet, yatırımcıların mağdur olmaması için kripto para piyasasını daha güvenilir ve kullanışlı hale getirmek istiyor. Ancak burada bazı hoş olmayan örnekler de var. Mesela Çin, kendi çıkaracağı dijital yuan haricindeki bütün kripto paraları yasa dışı sayacağını açıkladı.

Kripto para yatırımcıları ve ekosistemdeki önemli isimler, hükümetlerin uygulayacağı regülasyonların daha az saldırgan olması konusunda hemfikir. Net ve açık, ancak yüklü olmayan vergi uygulamalarını mazur görüyor ve kripto paralara ulaşımın tamamen legalize edilmesini istiyorlar. Global ölçekte kripto paralara olan yönelişin çoğalması ile birlikte, güvenlik uygulamalarında da bir artışın söz konusu olmasını ve kripto paraların tabir yerindeyse; merdiven altından gün yüzüne çıkmasını istiyorlar.

Bitcoin ATM’leri Artacak

Bitcoin ve diğer kripto paraların merkeziyetsiz ve dijital doğası, onların insanlar tarafından birer para birimi olarak benimsenmesini zorlaştırıyor. Benimsenme süreci, Bitcoin’in 2009 yılında açığa çıkmasından beri devam ediyor ve günümüzde daha fazla insan kripto paralarla işlem yapar hale geldi.

Bitcoin ATM’leri bugün dünyanın pek çok bölgesinde aktif olarak kurulu ve çalışıyor. ATM’lerin sağladığı en önemli avantaj ise başta bahsettiğimiz “benimsenme” konusu. ATM’lerin varlığı, kripto paraların birer ödeme ve yatırım aracı olarak algılanmasını kolaylaştırıcı bir araç.

2015 yılından bu yana Bitcoin ATM sayısında düzenli bir artış bulunuyor. Bu artış, 2021 yılında hızına hız kattı ve bugün dünya genelinde 33 binden fazla ATM bulunuyor.

Bitcoin ATM’lerinde, banka veya kredi kartları ile BTC alımı yapılabilmesi mümkün. Bu avantaj, piyasaya yeni girecek olan veya kompleks borsalardan nasıl BTC alacağını bilemeyen yatırımcılara kolaylık sağlıyor. Ancak ATM’lerden BTC almak hala yüksek işlem ücretleri gerektiriyor. Bu da yatırımcıların daha uygun alternatiflere yönelmelerine sebep oluyor.

Çevresel Düzenlemeler

Blokchain teknolojisi bilindiği gibi merkeziyetsiz bir yapının temelini atan çok önemli bir buluş. Bu buluşun ise tabir yerindeyse önemli bir handikapı var. Merkeziyetsiz yapı, birçok “node”un yani bilgisayarın aynı anda çalışarak işlemleri doğrulamasını gerektiriyor. Bu çoklu çalışma ise çevresel kaygılara sebep olmakta.

Bitcoin madenciliğine dair çevresel kaygıların sesi her geçen gün yükseliyor ve bu konu kripto para yatırımcısını üzüyor. Bitcoin ve birçok kripto para, proof-of-work konsepti ile çalışıyor ve bu konsept önemli bir enerji kaybını yanında getiriyor. Enerji kaybına ek olarak madencilik ekipmanlarının kullanım sürelerinin dolması ve çevresel atık olarak doğaya bırakılması da ayrı bir tartışma konusu.

Öte yandan; AVAX, Cardano ve Solana gibi yeni jenerasyon kripto paralarda proof-of-stake konsepti kullanılıyor ve bu konsept çevresel kaygıları ortadan kaldıracak nitelikte. Proof-of-stake’te yüksek enerji kullanımının önüne geçiliyor ve Ethereum da Ethereum 2.0 ile birlikte bu teknolojiyi kullanacak. Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük 2. kripto parası olan Ethereum’un proof-of-stake’e geçmesi ile birlikte önemli bir enerji verimi sağlanacak.

İlginizi çekebilir: Proof-of-Stake Nedir?

2022 yılında Bitcoin madenciliğinde herhangi bir gelişme görmeyecek de olsak, yeni çıkacak kripto para projelerinin proof-of-stake teknolojisini kullanması ve çevreye uyumlu olması muhtemel görünüyor.

Bitcoin Değerindeki Volatilite

Bitcoin şu anda açık ara dünyanın en büyük kripto parası. Bitcoin’in değeri ise herkes tarafından, kripto para piyasası için önemli bir ölçüt sayılıyor.

2021 yılında Bitcoin yeniden değişken bir yapı sergiledi. Nisan ayında 60 bin doların üzerine çıkarken haziran ayında 30 bin doların altına düştü. Kasım ayında ise ATH (tüm zamanların en yüksek değeri) yaparak 70 bin dolara çok yaklaştı. Yıl sonuna gelindiğinde ise yerinde duramadı ve 50 bin doların altına düştü. Haberin yazıldığı şu dakikalarda ise Bitcoin 46,075 dolar civarında.

Bitcoin’deki bu değişken karakteristik, bazı yatırımcılar için her ne kadar olumlu gibi görünse de Bitcoin’in tam anlamıyla benimsenmesini ve güvenli bir liman oluşturmasını engelleyebilecek nitelikte. Henüz Bitcoin ve kripto paralar belirli bir olgunluğa erişmiş değil ve bu 2022 yılında da devam edeceğe benziyor.

ETF Onayları

2021 yılında ilk kez BITO adındaki ETF (Borsa Yatırım Fonu); New York Stock Exchange’e (New York Borsası) girdiğinde, ilk günde 1 milyar dolarlık bir hacim yakaladı. Bu bir rekordu. İlk ETF gösterdi ki, önemli bir yatırımcı kitlesi direk olarak kripto para yatırımı yapmaktansa dolaylı yoldan kripto para yatırımlarına sıcak bakıyor.

İlginizi çekebilir: ETF Nedir?

BITO aslında kendi kasasında Bitcoin bulundurmuyor ancak yatırımcılara Bitcoin üzerinden bir nevi vadeli işlem sağlıyor. Kripto paraların o anki değerine göre birebir işlem yapılabilecek ETF başvuruları ise SEC’e çoktan sunulmuş durumda.

İlginizi çekebilir: SEC Nedir?

2022 yılında olmasa bile, yakın zamanda kripto paraların günlük değerlerine göre işlem görebilecek ETF başvurularının SEC tarafından onaylanması söz konusu. Bu gerçekleştiğinde ise, parekende yatırımcıların sektöre girmesi kaçınılmaz olacak ve piyasada önemli bir büyüme gerçekleşecek.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version