Muhabbit

Proof of Work (PoW) Nedir?

Birçok kripto para birimi tarafından kullanılan ve baskın bir fikir birliği modeli olan Proof of Work nedir?

proof of work nedir

proof of work nedir

Proof of Work , Bitcoin için Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanan fikir birliği mekanizmasıdır.

Proof of Work, temel olarak herhangi bir sistemin çalışmasını zora sokmaya yönelik girişimlerin ve Spam’lerin (istenmeyen mesaj) engellenmesi için oluşturulmuş bir protokoldür.

İlk olarak, iki bilgisayar uzmanı olan Cynthia Dwork ve Moni Naor tarafından 1993 yılında yayımlanan bir makalede ortaya çıkmıştır.

Sonrasında ise Satoshi Nakamoto’nun yayımladığı Bitcoin teknik dokümanında, farklı bir şekilde karşımıza çıkmıştır.

Proof of Work modelinde, madenciler bilgisayarlarında, donanımlarının karmaşık matematik denklemlerini çözmek için karma yazılım çalıştırırlar.

Ayrıca madenciler, değerli bilgi işlem kaynaklarını potansiyel bir ödül karşılığında harcamak için çalışırlar.

Satoshi Nakamoto Proof of Work ile ilgili olarak şu ifadelere yer veriyor:

“Proof of Work, güvenilmeyen aracılar aracılığıyla iletilebilmesi gibi güzel bir özelliğe sahiptir.”

Ağa yönelik kasıtlı saldırıları önlemek zor bir süreçtir, ancak bu, daha güçlü bilgisayarların bir avantajı olduğu anlamına gelir. 

Bitcoin ağının ilk günlerinden beri, ilk olarak bilgisayarların CPU’sunu Bitcoin madenciliği yapmak için kullanan, daha sonra yüksek kaliteli grafik kartlarına ve son olarak özel ASIC madencilik donanımına geçen madenciler arasında bir “güç yarışı” olmuştur.

Bitcoin kullanıcıları işlemleri blok zincirine yayınlar, madenciler bunları bir blokta toplar ve hashing adı verilen bir süreçle denklemi ilk çözen Proof of Work için rekabet eder. 

Bloğu kabul edilen madenci veya madencilik havuzu, ödül olarak Bitcoin kazanır. Bilindiği üzere ödül şu anda 6.25 BTC olarak devam ediyor; başlangıçta 50 BTC idi ve her dört yılda bir yarıya iniyor. 

Proof of Work Neden Önemli?

Proof of Work, Bitcoin ağının kritik bir bileşenidir. Bu kadar yoğun enerji gerektiren bir süreç olmasaydı, kötü aktörlerin ağa saldırması ve Bitcoin’i “çifte harcaması” kolay olurdu. 

Yani, bir madencilik grubunun ağın toplam hash hızının (bilgi işlem gücü) çoğunluğuna komuta ettiği ve böylece blokları manipüle etmesine ve sistemden faydalanmasına izin verdiği %51 saldırısı yapılabilirdi.

Bununla birlikte, Bitcoin’in çalışma kanıtı çok kaynaklı olduğu için, herhangi bir madenci veya grubun bu kadar toplam güce komuta etmesi neredeyse imkansızdır.

Proof of Work Kullanan Kripto Para Birimleri

Proof of Work, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, bunun yanında Litecoin, Dogecoin, Bitcoin Cash ve Monero gibi diğer kripto para birimlerinde kullanılan baskın fikir birliği modelidir.

Proof of Work Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin’in Proof of Work modelinin en büyük dezavantajı, madencilik için çok miktarda enerji kullanmasıdır. 

Bu durumla ilgili olarak yapılan açıklamalarda, tüm Bitcoin ağının Fas ülkesiyle karşılaştırılabilir bir karbon ayak izine sahip olduğu öne sürülüyor.

Ayrıca elektrikli otomobil üreticisi Tesla da bu nedenden dolayı Mayıs 2021’de Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi bırakmaya karar verdiğinde madenciliğin çevresel etkisine değinmişti.

Bitcoin’in değeri göz önüne alındığında, bunun çok tartışmalı bir konu olması şaşırtıcı değil. Bitcoin savunucuları, genellikle, enerji kullanımına ilişkin bu tür tahminlerin yanıltıcı veya abartılı olduğunu veya bankaların ve merkezi ödeme hizmetlerinin aynı düzeyde inceleme almadığını öne sürüyor.

Hatta bazıları, Bitcoin madenciliğinin yenilenebilir enerji kullanımını teşvik ettiğine inanıyor veya Bitcoin madenciliğinin, aksi takdirde boşa gidecek olan üretilen enerjiyi kullandığını öne sürüyor. 

Başka bir dezavantajı ise, Ethereum gibi kripto para birimleri için yapılan madencilik, güçlü PC grafik kartlarına (veya GPU’lara) yönelik muazzam bir talebi ateşleyerek, yaygın bir şekilde cihaz kıtlıklarına ve fiyat artışlarına neden oldu. 

Bu, üreticilerin, madenciler için daha az arzu edilir hale getirmek için grafik kartlarının madencilik yeteneklerini zayıflatmasına neden oldu.

Bitcoin ağının muazzam ölçeği, %51 saldırısının muhtemelen imkansız olduğu anlamına gelse de, bu, daha küçük çalışma blok zinciri ağları için aynı şekilde işlemiyor. 

Mesela hem Ethereum Classic hem de Bitcoin Cash, 2020 yılında bu tür saldırılarla karşı karşıya kaldı.

Proof of Work’ün Proof of Stake‘ten Farkları

Proof of Work ağlarının enerji tüketimine ilişkin endişelerin ortasında, blok zinciri endüstrisinde alternatif bir fikir birliği mekanizması kök saldı: 

Proof of Stake. Proof of Stake sistemi, ağ içinde büyük miktarda yerel kripto para birimi tutmak için doğrulayıcılara dayanır ve bu kullanıcılar işlemleri doğrular ve ödüller kazanır.

Daha detaylı bilgi için Proof of Stake nedir isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Cardano, Algorand, Cosmos ve Binance Coin gibi kripto paraların tümü, bir tür Proof of Stake modeli kullanır. 

Daha önce de belirtildiği gibi, Ethereum şu anda Ethereum 2.0 yükseltmesiyle bu yaklaşıma geçiyor; böylece yeni ağın mevcut ağdan %99,95 daha az enerji tüketeceği tahmin ediliyor.

Son olarak Proof of Stake, yüksek güçlü bilgisayarlar veya madencilik teçhizatı gerektirmez, bu nedenle genel ağ, bir Proof of Work sisteminden çok daha az enerji kullanır.

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Son Yazılar

Exit mobile version