Muhabbit

ABD iş raporunun etkisiyle Bitcoin ve Hisse Senetleri değer kazanıyor

ABD iş raporu Bitcoin’in yanı sıra büyük hisse senedi endekslerini de etkiledi. Bugün ABD ekonomisinin güçlendiğine dair işaretlerin ortaya çıkmasıyla Bitcoin, önemli hisse senedi endeksleriyle birlikte değer kazandı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bugün açıklanan mart ayı istihdam verileri, ekonomistlerin beklentilerini aştı. The Block‘un verilerine göre ABD’deki işverenler, 303.000 istihdam oluşturarak öngörülerin oldukça üzerinde bir performans sergiledi. Bu rakam, beklentilerin 200.000 istihdam artışı olduğu göz önüne alındığında oldukça güçlü bir tablo çiziyor.

Fed faiz oranlarını sabit tutacak mı?

Ekonomideki bu güçlü veriler Fed faiz politikasını etkileyecek mi bilinmiyor. Fed’in mayıs ayında faiz oranlarını sabit tutma olasılığı %94,7 ve haziran toplantısında faiz indirimi olasılığı ise %50,8 olarak tahmin edilmekte.

Ekonomistler ABD’deki işsizlik oranının azalmasının ve istihdamın güçlenmesinin ücretlerde ve fiyatlarda artışa neden olacağını söylüyor. Bu da enflasyonun yükselmesi demek. Bu da Fed’in faiz oranlarını sabit tutmayı tercih etmesi anlamına geliyor.

Neticede ABD ekonomisinin güçlenmesi ve iş piyasasının direnci Fed’in faiz politikasını etkileyecektir. Ancak enflasyon ve diğer belirsizliklerin göz önünde bulundurulması gerekecek. Bu yüzden uzmanlar, piyasalarda riskten kaçınma eğilimi artarsa Bitcoin gibi riskli varlıklarda aşağı yönlü hareketler olabileceği konusunda uyarıyor.

Son Yazılar

Exit mobile version