Muhabbit

ABD Yönetimi Dijital Yuan’a Olan Endişesini Dile Getirdi!

ABD, Çin’in dijital yuan’ına karşı harekete geçti.

Amerika

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, dijital yuan’ın dolar üzerinde sahip olabileceği uzun vadeli etkilerden rahatsız olduğu bildirildi.

Bloomberg tarafından 11 Nisan Pazar günü yayımlanan bir habere göre, birden fazla hükümet departmanındaki yetkililer, Çin’in dijital para alanındaki girişiminin oluşturduğu olası tehditleri daha iyi anlamak için çalışmalarını artırmaya başladı.

ABD Hazinesi, Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi’ndeki yetkililer, dijital yuan ve Çin’in dijital para birimi elektronik ödeme (DCEP) sisteminin kısa vadede dolar üzerinde çok büyük etki yaratmayacağını düşünüyor. Ancak uzun vadede bu durumun ABD’nin küresel rezerv para statüsü üzerinde kendileri için olumsuz bir etki yaratmaması için çalışmaların yapılması gerektiği de ayrıca belirtiliyor.

Habere göre yetkililer, dijital yuanın dağıtım şekli ve ticari yaptırımlar konusunda nasıl çalışacağı hakkında detaylı bilgi toplamaya başladı.  

Bilindiği üzere, 2019 yılında ülkenin en büyük kamu bankasının yanı sıra dev şirketler Tencent ve Ant Gruop’un da katılımı ile Çin Dijital Para Elektronik Ödeme Sistemi (DCEP) geliştirilmeye başlanmıştı.

Bu kapsamda Çin’in birçok şehirde katılımcı mağazalarda harcanabilen bir piyango aracılığıyla vatandaşlara dijital kırmızı zarf paketleri hediye etmek de dahil olmak üzere birçok pilot çalışma gerçekleştirdiği biliniyor.

İşte bu alanda Çin tarafından atılan adımların DCEP’e ve dolayısı ile Çin’e büyük  bir avantaj sağladığını düşünen ABD’li yetkililer, görünüşe bakılırsa konu ile ilgili endişelerini açıkça dile getirmeye başladı.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version