Muhabbit

Atari, Merkezi Olmayan Oyun Çağını Başlatıyor!

Atari, NFT uygulamasını başlatmak için Enjin ile iş birliği yapacak.

atari

Oyun devi Atari, blockchain oyun ekosistemi Enjin ile bir iş birliği yaptığını duyurdu.

Şirketin yakın zaman önce yayımladığı bir blog gönderisine göre bu iş birliğinin ilk aşamalarının, efsanevi futbol oyunu Kick Off Franchise üzerinden yapılacak olan bir dizi kozmetik fungible token (NFT) olacağı bildirildi. İlk defa 1989 yılında Atari ST ve Commodore Amiga için piyasaya sürülen oyun o zamanki yorumlarda herhangi bir makinede görünen en iyi futbol oyunu olarak tanımlanıyordu. Şimdi ise geliştirici eBallR Games, efsane oyun Kick Off Evolution’u artık güncel olarak blok zinciri çağına getiriyor.

Bilindiği üzere Enjin, geliştiricilerin blockchain teknolojisinin özelliklerini oyunlara kolayca entegre etmeleri için bir dizi araç sağlayan Ethereum tabanlı bir platformdur. Enjin çoklu evreni ise, Enjin ile oluşturulan bireysel oyunların NFT’ler şeklinde oyun evrenleri arasında varlıkları paylaşabildiği bir ekosistemdir.

Yapılan açıklamada Enjin ile işbirliği yapan Atari Chain, NFT uygulamasını ve merkezi olmayan oyun çağını başlatacağı bildirildi. Bu kapsamda da kullanıcıların yepyeni bir dijital sahiplik dünyasına erişebilecekleri ve bunun da onlara yalnızca nadir bulunan benzersiz öğeleri toplamalarına değil, aynı zamanda kullanmalarına da izin vereceği açıklaması yapıldı.

Enjin’in İş Geliştirme Direktörü Alex Russman, yaptığı bir açıklamada Atari ile yaptıkları ortaklık ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Atari ile olan bu işbirliğinin başlatılmasından dolayı çok heyecanlıyız. Atari, oyunla eşanlamlı olarak kullanılıyor ve her yaşta insan için aynı şeyi ifade ediyor. Atari’nin blockchain’e olan inancı, bu teknolojinin ve şu anda mevcut olan araçların olgunluğunu gösteriyor.”

Atari CEO’su Fred Chesnais ise yapılan ortaklık ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Enjin ve eBallR ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz. NFT’leri etkileşimli bir deneyimle birleştirebilmek çok eğlenceli olacak.”

Atari ve Blockchain Adımları

Atari, son zamanlarda blockchain teknolojisi ve blockchain tabanlı oyun pazarına doğru attığı adımlar ile kendisinden söz ettirmeye başladı. Hatırlanacağı üzere Atari, Mart ayında, Sandbox evreninde kullanılmak üzere klasik IP’sini lisanslayan The Sandbox ile yaptığı benzer bir işbirliğini duyurmuştu.

Yine yakın zaman önce yapılan bir duyuruda Atari’nin yeniden başlatılması  yaklaşan klasik VCS’sinin standart olarak blockchain teknolojisine sahip olacağı bildirilmişti. Tüm bunların yanında şirket, blok zinciri oyun topluluğu için kullanılacak ATRI adlı kendi tokenini duyurup piyasaya sürmüştü. Ancak karşılaşılan bazı aksilikler nedeniyle, token fiyatı alım satım işlemlerinin başlamasından kısa bir süre sonra neredeyse % 70 oranında düşüş göstermişti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version