Muhabbit

Avrupa Komisyonu Yetkilisi, Dijital Euro Mevzuatı İçin Tarih Verdi!

Avrupa Birliği, dijital euro için bir yasa tasarısı planlıyor.

Dijital Euro Muhabbit

Avrupa Birliği, 2023 yılında dijital euro için hazırlanacak olan mevzuatı resmi olarak değerlendirmeye hazırlanıyor. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki yılın başlarında dijital euro için bir yasa tasarısı planlandığı duyuruldu.

Yeni tasarı, Avrupa Merkez Bankası’nın euro’nun dijital versiyonu üzerinde devam eden teknik çalışması için yasal bir temel teşkil edecek.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan AB finansal istikrar, finansal hizmetler ve sermaye piyasaları birliği başkanı Mairead McGuinness, şu ifadelere yer verdi:

“Hedefimiz 2023’ün başlarında mevzuatı masaya koymak.”

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, teknolojinin gelişmesi ile birlikte, ödeme işlemlerinde kolay yöntemler aramaya başladı. Bu kapsamda da kripto para birimlerinin artan popülaritesi ile birlikte dijital para geliştirmeye başladı.

Girişimi Avrupa Merkez Bankası Yürütüyor

Şimdi ise Avrupa Birliği bu alanda adım atmak üzere harekete geçmeyi planlıyor. Ancak olası bir dijital euro çıkarılması konusu beklenenden oldukça yavaş ilerliyor. Emin adımlarla ilerlemek isteyen Avrupa’nın bu alandaki araştırmaları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yürütülüyor.

Avrupa Merkez Bankası

Bu kapsamda geçtiğimiz ekim ayında ECB, üyeliğini oluşturmak için bankacılık ve ödemeler sektöründen yararlanarak dijital euro’ya odaklanan 30 kişilik bir danışma grubu oluşturdu. Euro bölgesi yöneticileri ile birlikte yürütülen bu girişim başarılı olursa dijital euro’nun en erken 2025 yılına kadar hazır olması bekleniyor.

ECB Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, bu konuda geç kalınmaması gerektiğini belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Biz bu talebi karşılayamazsak, o zaman başkaları da yapacak. Eş yasa koyucular olarak, dijital bir euro’ya geçiş için gerekli olabilecek AB yasama çerçevesinde yapılacak herhangi bir değişiklikte önemli bir rol oynamak gerekir.”

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version